Особливості внесення записів до трудової книжки мобілізованого

Матеріал з WikiLegalAid

Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем.
Перейти до: навігація, пошук

Нормативна база

Чи робиться запис у трудову книжку працівника про період служби в АТО чи збройних силах?

Прямої відповіді на це запитання в Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників немає. Законом України від 05.03.2015 р. № 242-VIII до ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 р. № 2011-XII було внесено зміни, відповідно до яких час військової служби період мобілізації в особливий період зараховується до стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах.

Час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Порядок внесення у трудові книжки відомостей про проходження військової служби особам, які були призвані (прийняті) на військову службу

Проходження будь-якого виду військової служби — це підстава для внесення запису до трудової книжки.

Статтею 119 Кодексу законів про працю України встановлено гарантії для працівників на час виконання ними державних або громадських обов’язків. За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб – підприємців, у яких вони працювали на час призову.

З працівниками, які призиваються (приймаються) на військову службу не розриваються трудові відносини, а вони тимчасово увільняються від роботи на час проходження служби.

У табелі обліку робочого часу, затвердженому наказом Держкомстату "Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці" від 05.12.2008 р. № 489, за дні відсутності працівника на робочому місці ставиться відмітка ІН (код 22), тобто "інший невідпрацьований час, передбачений законодавством (виконання державних і громадських обов'язків, допризовна підготовка, військові збори і т. ін.)".

Мобілізованим працівникам, які приступають до роботи після демобілізації, записи про проходження ними військової служби в трудову книжку не вносяться, адже за ними зберігалося місце роботи (посада) на час проходження військової служби у зв'язку з мобілізацією. Згідно з наказом керівника підприємства на цей період їх увільняли від виконання посадових обов'язків, але не звільняли з роботи. Трудові відносини з роботодавцем зберігалися. При цьому трудові книжки працівників під час проходження служби зберігаються на підприємстві, де він працював (оскільки його не звільнено).

Запис про проходження військової служби із зазначенням дати призову (зарахування) і дати звільнення зі служби вноситься окремим рядком до трудових книжок за місцем роботи працівника. Цей запис вноситься до відомостей про роботу на підприємстві, в порядку визначеному п. 2.19 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 року № 58.

Якщо військовослужбовець до призову (мобілізації), прийняття на військову службу за контрактом не працював, але мав трудову книжку, то дані про його службу мають бути внесені до трудової книжки тим підприємством, куди він працевлаштувався на підставі військового квитка або довідки військових комісаріатів, військових частин і установ Міноборони.

Якщо військовослужбовець до призову (мобілізації), прийняття на військову службу за контрактом не працював і не мав трудової книжки, йому мають завести трудову книжку на підприємстві, куди він вперше працевлаштується.

Увага! Запис про службу в АТО у трудовій книжці окремо вносити не потрібно. Достатньо запису про службу в складі Збройних Сил України. Про те, що служба збіглась у часі з проведенням антитерористичної операції, свідчитиме час служби, вказаний у трудовій книжці. Такий запис вносять окремим рядком із зазначенням дати призову (зарахування) і дати звільнення зі служби (пп. а п. 2.19 Інструкції № 58). Зазначати вид військової служби Інструкція № 58 не вимагає. Отже, запис про проходження строкової військової служби вносять так само, як і запис про військову службу за контрактом або призовом осіб офіцерського складу чи під час мобілізації. Про вид служби свідчитиме тільки її строк, який можна обчислити на підставі запису в трудовій книжці.

Документи, які підтверджують проходження військової служби

У разі відсутності трудової книжки або відповідного запису в ній про проходження військової служби для призначення пенсій особі підтвердженням перебування на військовій службі є:

  • військові квитки;
  • довідки військових комісаріатів, військових частин і установ Міноборони;
  • довідки архівних і військово-лікувальних установ.

Зарахування служби до стажу роботи

Час перебування на військовій службі зараховується до страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу держслужби мобілізованих працівників (абз. 2 ч. 1 ст. 8 Закону № 2011).

Для військовослужбовців передбачено особливий порядок обліку стажу. Для них час проходження військової служби в особливий період зараховується до вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу держслужби на пільгових умовах у порядку, який визначає КМУ. Тому до вислуги років для призначення пенсій зараховується на пільгових умовах 1 місяць служби за 3 місяці часу проходження служби, протягом якого військовослужбовець брав участь в АТО (пп. "а" п. 3 постанови КМУ № 393).

Якщо керівники підприємств, установ, організацій звільняють з роботи громадянина, що призваний (прийнятий) на військову службу, або відмовляють йому у виплаті заробітної плати, рекомендовано також звернутися до Управління Держпраці у відповідній області із заявою про порушення права та інтересів.

Крім того, у встановленому законом порядку можливо звернутися до суду з відповідним позовом.