Оплата/нарахування коштів за використання доріг/автошляхів загальнодержавного значення

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Загальна інформація

Законом України «Про автомобільні дороги» передбачено, що державне управління автомобільними дорогами загального користування здійснює Державна служба автомобільних доріг України, яка є центральним органом виконавчої влади. Укравтодор відповідно до покладених на нього завдань забезпечує здійснення контролю за ваговими та габаритними параметрами транспортних засобів на автомобільних дорогах та реалізує свої повноваження безпосередньо та через органи управління на місцях.

Габаритно-ваговий контроль та умови його проходження

Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Робота пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт із зважування транспортних засобів забезпечується Укртрансбезпекою, її територіальними органами, службами автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі і підприємствами, визначеними в установленому законодавством порядку.

Власники (балансоутримувачі) пунктів габаритно-вагового контролю здійснюють фінансування робіт (послуг) з їх утримання, обслуговування та забезпечення функціонування.

Габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.

Габаритно-ваговий контроль – контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, що включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів транспортних засобів встановленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Великовагові та великогабаритні ТЗ – транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) і загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, зазначених у Правилах дорожнього руху України:

За спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.

При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його характеристики не перевищують нормативи більш ніж на 2 відсотки (похибка вимірювань).

Рух великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів може бути тимчасово обмежено або заборонено у разі настання погодно-кліматичних умов, за яких експлуатація таких транспортних засобів може призвести до значного пошкодження автомобільних доріг або негативно позначитися на безпеці руху. Можуть також встановлюватися сезонні обмеження на рух великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів за певними маршрутами чи на окремих ділянках автомобільних доріг за такими маршрутами, про що Укравтодор повинен своєчасно інформувати перевізників через засоби масової інформації або шляхом розміщення відповідної інформації на визначеній веб-сторінці в Інтернет.

Обмеження або заборона руху в денну пору доби за температури повітря вище +28 С° поширюється на транспортні засоби фактичною масою понад 24 тонни і навантаженням на вісь 7 тонн, крім транспортних засобів, що здійснюють перевезення небезпечних, швидкопсувних вантажів, живих тварин і птиці, а також перевезення, пов’язані із запобіганням або ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій.

Співробітники поліції, так само як і працівники пункту контролю, НЕ МАЮТЬ права проводити перевірку габаритно-вагових параметрів транспортних засобів, що не відносяться до великовагових, таких як, наприклад, Газель, Mercedes Sprinter, ЗІЛ «Бичок» і т. п. (тобто ті, які не підпадають під визначення великовагових і великогабаритних ТЗ згідно з критеріями, наведеними вище) У разі виявлення факту перевищення хоча б одного параметра більш ніж на 2 відсотки, подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, який рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту територією України. Плата за проїзд справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з, зокрема, вагових параметрів, протяжності маршруту, кількості перевезень протягом 30 днів з моменту визначення плати в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим НБУ на день проведення розрахунку та спрямовується до державного бюджету.

Вимоги до пунктів та обладнання для габаритно-вагового контролю

1. Пункти вагового контролю бувають стаціонарними та пересувними. Пам'ятайте, що експлуатація пересувних пунктів у темну пору доби заборонена, крім випадків, коли такий пункт розташовано на освітлених ділянках автомобільних доріг, у морських, річкових портах, вантажних терміналах, місцях формування вантажопотоків. Вимоги до пересувних пунктів ГВК, затверджені Технологічним регламентом:

  • пункт повинен бути розміщений не ближче 500 м від житлової забудови;
  • пункт повинен бути позначений відповідними тимчасовими дорожніми знаками;
  • пункт повинен мати рівну поверхню з поздовжнім та поперечним ухилом не більше 3 проміле;
  • на місці розташування пункту повинно бути тверде покриття (асфальтобетонне або цементобетонне) без вибоїн та тріщин;
  • пункт повинен мати ширину не менше 7 метрів.

Роботу пересувного пункту повинен забезпечувати персонал з трьох працівників – начальника пункту, оператора та водія. При невідповідності пункту контролю хоча б одному з перерахованих вище параметрів водій має право відмовитись від проведення ГВК, а в разі його проведення – оскаржити його правомірність в суді (детальніше – у розділі «Звернення до суду»).
2. Вимірювальне та зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинно зберігатися у робочому стані; періодично повинна проводитись повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим тавруванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології. Перед проведенням перевірки необхідно, щоб вам надали відповідні документи на обладнання. Якщо такі документи відсутні або прострочені, ви маєте право відмовитись від проходження габаритно-вагового контролю.

Коли можуть бути пред’явлені вимоги щодо стягнення

У разі якщо який-небудь параметр транспортного засобу перевищує встановлену «Правил дорожнього руху України» норму більш ніж на 2%, транспортний засіб буде визнано великоваговим або великогабаритним. Тільки в цьому випадку до власника даного транспортного засобу можуть бути пред'явлені вимоги щодо сплати збору за пересування дорогами країни. За законом фіксація факту виявлення перевищення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу повинна здійснюватись таким чином: - оператор пункту габаритно-вагового контролю видає довідку про результати проведення контролю; - на підставі цієї довідки начальник пункту складає акт про перевищення нормативних параметрів. Акт повинен бути складений у двох примірниках і підписаний начальником та оператором пункту габаритно-вагового контролю, а також водієм транспортного засобу. Якщо водій відмовиться підписувати акт, про це буде зроблено відмітку в акті. Сума оплати за проїзд визначається начальником стаціонарного пункту за формулою розрахунків та ставок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування.

Що необхідно зробити, аби продовжити поїздку

1. Якщо габаритно-вагові параметри транспортного засобу не перевищують норму, він може продовжити рух негайно.
2 Власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа має право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб. Після приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами і внесення плати за проїзд такий засіб спрямовується для здійснення повторного габаритно-вагового контролю. Якщо під час здійснення повторного габаритно-вагового контролю фактів перевищення габаритно-вагових параметрів не виявлено, транспортний засіб може продовжити подальший рух.
3. Після усунення перевантаження транспортного засобу та/або внесення плати за проїзд, водій транспортного засобу отримає дозвіл на рух.

Що робити у випадку незаконних дій та фальсифікації результатів

1. У разі виявлення на стаціонарних або пересувних пунктах порушення правил проїзду великовагових транспортних засобів, такий транспортний засіб тимчасово затримується згідно з ст. 265-2 КУпАП Тимчасове затримання транспортних засобів Відповідальність за цілість транспортних засобів, рух яких заборонено, несе перевізник, а у разі перевезення вантажу – вантажовідправник.
2. У поясненнях до протоколу про затримання транспортного засобу зазначте наступне:

  • Проведення габаритно-вагового контролю вважаю неправомірним, оскільки мій ТЗ не підпадає під поняття великовагового або великогабаритного.
  • Проведення габаритно-вагового контролю вважаю неправомірним, оскільки не були порушені надані / були прострочені відповідні документи на обладнання / були наступні вимоги до пересувного пункту габаритно-вагового контролю (вкажіть, які саме).

3. Зафіксуйте все, що відбувається на фото- або відеокамеру, зберіть дані свідків, якщо такі є. Всі ці дані вам знадобляться, аби довести у суді неправомірність дій посадових осіб або порушень при перевірці вашого транспортного засобу.