Митне оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України

Матеріал з WikiLegalAid
Це затверджена версія цієї сторінки, вона не є останньою. Перегляд останньої версії.Версію затверджено Oleksii.rybalka.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Увага!!! З 24 лютого 2022 року відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено режим воєнного стану!

Тимчасово з 01 квітня 2022 року до 1 липня 2022 року відповідно до Закону України від 24 березня 2022 року № 2142-ІХ «Про внесення змін до Податковою кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» операції з ввезення фізичними особами на митну територію України транспортних засобів звільнялись від оподаткування податком на додану вартість, акцизним податком.

01 липня 2022 року набрав чинності Закон України від 21 червня 2022 року №2325-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо перегляду окремих пільг з оподаткування" відповідно до якого імпорт товарів, що ввозяться фізичними особами-підприємцями та юридичними особами незалежно від системи оподаткування, знову обкладатиметься ввізним митом. А “спрощенці” І-ІІІ групи, які не є платниками ПДВ, знову ввозитимуть товари зі сплатою податку на додану вартість.

Ці платежі повертаються і на імпорт окремих транспортних засобів, що ввозяться громадянами (автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб i більше, транспортні засоби для перевезення вантажів).

Див. детальніше на сайті Державної митної служби України.

Загальні положення

Митне оформлення (розмитнення) - виконання митних формальностей, необхідних для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення.(ст. 4 Митного кодексу України).
Транспортні засоби - транспортні засоби комерційного призначення, транспортні засоби особистого користування, трубопроводи та лінії електропередачі(ст. 4 Митного кодексу України).

Транспортні засоби - товари, що класифікуються за кодами 8701 - 8705, 8711, 8716 згідно з УКТЗЕД, і номерні вузли до них.

Важливо! У даній статті висвітлено питання митного оформлення транспортних засобів, зазначених у товарній позиції 8703 90 10 10 згідно з УКТЗЕД.

Для декларування та митного оформлення транспортного засобу, з огляду на складність процедури, можна залучити митного брокера - підприємство, що надає послуги з декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України (ст. 416 Митного кодексу України). Реєстр митних брокерів є в загальному доступі на сайті Державної митної служби України.

Обмеження щодо імпорту транспортних засобів

Митне оформлення (розмитнення) з метою вільного обігу та першу державну реєстрацію в Україні ввезених транспортних засобів, що були в користуванні, здійснюють за умови їх відповідності екологічним нормам не нижче рівня "ЄВРО-2" (в ЄС діють з 1995 року), а нових транспортних засобів - за умови їх відповідності екологічним нормам не нижче рівня "ЄВРО-5" (в ЄС діють з 2009 року), згідно з технічними регламентами та національними стандартами (Закон України "Про деякі питання ввезення на митну територію України та проведення першої державної реєстрації транспортних засобів" ).
Документом, що засвідчує відповідність транспортних засобів вимогам технічних регламентів, є сертифікат або інший документ про підтвердження відповідності, виданий згідно із законодавством України, що вказує, якому саме рівню екологічних норм відповідає за конструкцією транспортний засіб ("ЄВРО-2" - "ЄВРО-6" або іншому рівню). Позначення рівня екологічних норм, якому відповідає транспортний засіб, має бути внесено до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.

Куди звернутися

Відповідно до частини 7 статті 365 Митного кодексу України, митне оформлення транспортних засобів здійснюється у будь-якому митному органі на всій митній території України з пред’явленням їх цьому органу. Інформацію про адреси місць оформлення, а також реквізити можна знайти на сайті Державної митної служби України.

При цьому подання попередньої митної декларації, доставка та пред’явлення цих товарів митному органу, яким оформлена така попередня митна декларація, є обов’язковими. При митному оформленні таких товарів у пункті пропуску через державний кордон України попередня митна декларація не подається.

Форма декларації, що використовується для декларування громадянами транспортних засобів для вільного обігу затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року № 450 «Питання, пов’язані із застосуванням митних декларацій».

Ввезення транспортного засобу на митну територію України

Попередня декларація для громадян (ПДГ)

Відповідно до підпункту 1.3 пункту 1 розділу ІІІ Правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, особа, яка бажає ввезти на митну територію України транспортний засіб для вільного обігу, звертається до митного органу за місцем постійного (тимчасового) проживання для оформлення попередньої декларації для громадян (далі ПДГ). Для оформлення ПДГ громадянин, який бажає ввезти в Україну транспортний засіб з метою вільного обігу, або вповноважена на те особа подає заяву довільної форми.

Увага! Підпунктом 1.6 пункту 1 розділу ІІІ Правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України передбачено, що оформлення ПДГ можливе за умови надання митному органу повної інформації про ТЗ, а саме: тип, модель та марка, колір, рік виготовлення та введення в експлуатацію, ідентифікаційний номер, номери кузова, шасі (рами), двигуна, об'єм двигуна (куб. см).

ПДГ дійсна та може бути використана для ввезення в Україну ТЗ протягом трьох місяців з дати оформлення, тобто з дня присвоєння їй реєстраційного номера та проставлення на паперових примірниках відбитка штампа "Під митним контролем". Після закінчення цього строку пропуск ТЗ на митну територію України за цією ПДГ забороняється, а ПДГ анулюється.

За відсутності ПДГ, пропуск ТЗ при в’їзді в Україну здійснюється за умови застосування заходів гарантування його доставки до митниці призначення. Для здійснення контролю за ввезенням ТЗ на митну територію України з органу доходів і зборів відправлення на кордоні до органу доходів і зборів призначення, в зоні діяльності якого постійно проживає (тимчасово перебуває) його власник, використовується попередня митна декларація або митна декларація у митному режимі транзиту, оформлені в установленому порядку.

Перетин державного кордону України

Придбане за кордоном авто необхідно зняти із реєстрації у країні придбання, оформити тимчасові номери, укласти договір страхування, а також оформити експортну декларацію, яка підтверджуватиме, що даний автомобіль продається за кордон.

Власник транспортного засобу або вповноважена особа, яка переміщує транспортний засіб через митний кордон України, пред'являє його митному органу для проведення митного огляду й подає оригінали та ксерокопії таких документів:

 • що підтверджують право власності на ТЗ або користування ним (у тому числі з правом розпорядження);
 • реєстраційних (технічних) документів на транспортний засіб (якщо він перебував на обліку в реєстраційному органі іноземної держави чи України) з відмітками про зняття транспортного засобу з обліку, якщо такі документи видаються реєстраційним органом;
 • що підтверджують право на надання пільг в оподаткуванні (у разі митного оформлення ТЗ з наданням пільг в оподаткуванні);
 • паспортних документів та інших документів, визначених законодавством України та міжнародними договорами України, що дають право на перетин державного кордону, та/або паспорта громадянина (посвідчення особи з відміткою про місце проживання); посвідки чи іншого документа про постійне (тимчасове) проживання в Україні або за кордоном тощо;
 • довідки про ідентифікаційний номер громадянина (за наявності).

У випадках необхідності вирішення питань щодо визначення року виготовлення транспортного засобу, класифікації транспортного засобу згідно з УКТ ЗЕД, митної вартості або порушення справи про порушення митних правил посадова особа митного органу може вимагати деякі чи всі з перелічених документів:

 • митні документи країни придбання ТЗ;
 • сервісну книжку;
 • експертний висновок;
 • фотографії;
 • технічну документацію.

Водночас, відповідно до пункту 9 розділу І Правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, не підлягає пропуску через митний кордон України ТЗ, зокрема:

 • номер кузова (або ідентифікаційний номер), шасі (рами) чи двигуна якого знищено, підроблено або який не відповідає запису в реєстраційних документах;
 • що ввозиться в Україну громадянином для вільного обігу, не знятий з обліку в реєстраційних органах країни придбання або іншої країни;
 • увезення якого в Україну заборонено згідно із законодавством або на який відсутні документи, що підтверджують право власності на ТЗ або користування ним (у тому числі з правом розпорядження);
 • що ввозиться для вільного обігу й за який не сплачено податки і збори, що підлягають сплаті при переміщенні ТЗ через митний кордон України.

Декларування та митне оформлення (розмитнення) транспортного засобу

Після проходження митного огляду транспортного засобу у пункті пропуску через державний кордон України, який здійснюється з обов'язковим складанням Акта про проведення митного огляду товарів за формами, наведеними в додатках 2 та 4 до Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа та прийняття позитивного рішення щодо можливості направлення транспортного засобу до митного органу призначення уповноваженою посадовою особою митного органу, у зоні діяльності якого розташований пункт пропуску через державний кордон, на оригіналах усіх документів, що підтверджують право власності на транспортний засіб або користування ним (у тому числі з правом розпорядження), реєстраційних, технічних документах і документі контролю за доставкою (ДКД) проставляються відмітки особистого митного забезпечення. Особі, яка здійснює переміщення транспортного засобу, видаються наступні документи: оригіналами технічних та інших документів, що були підставою для митних процедур у пункті пропуску через державний кордон України; примірник ДКД, оформлений в установленому порядку; примірник квитанції МД-1 (у разі внесення грошової застави); завірена посадовою особою митного органу копія Акта митного огляду. Ці документи, а також сертифікат відповідності екологічним нормам, який виготовляється на території України спеціально уповноваженими органами, необхідно буде подати при декларуванні та митному оформленні транспортного засобу.

Важливо! Протягом 10 днів власник ТЗ повинен прибути до митного органу, у зоні діяльності якого постійно або тимчасово проживає (або має намір проживати власник ТЗ, який є громадянином-нерезидентом), для проведення декларування ТЗ шляхом подання вантажної митної декларації (далі ВМД), після чого особа може звертатися до сервісного центру МВС для постановки ТЗ на облік.

Вартість митного оформлення транспортного засобу

Відповідно до частини першої статті 377 Митного кодексу України товари за товарними позиціями 8701-8707, 8711, 8716 згідно з УКТЗЕД, які підлягають державній реєстрації, при ввезенні громадянами на митну територію України або надходженні на митну територію України на адресу громадян у несупроводжуваному багажі або вантажних відправленнях для вільного обігу, незалежно від їх вартості, підлягають письмовому декларуванню та митному оформленню в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, з оподаткуванням ввізним митом за повними ставками Митного тарифу України, акцизним податком і податком на додану вартість за ставками, встановленими Податковим кодексом України.

Ввізне мито

Згідно з Законом України “Про митний тариф України” ввізне мито становить 10% від суми митної вартості транспортного засобу. Виняток:

Код за УКТЗЕД Назва Повна ставка мита, %
8703 10 11 00 Транспортнi засоби спецiального призначення для перемiщення снiгом, з двигуном внутрішнього згоряння із запалюванням вiд стиснення (дизелем або напiвдизелем) або з двигуном внутрішнього згоряння з iскровим запалюванням та інші транспортні засоби, спецiально призначенi для пересування снiгом; спецiальнi автомобiлi для перевезення спортсменiв на майданчики для гри в гольф та аналогiчнi транспортнi засоби. 12
8703 90 10 10 Транспортні засоби, оснащені виключно електричними двигунами (одним чи декількома). 0

Акцизний податок

Ставка акцизного податку розраховується за формулою:

Ставка = Ставкабазова х Кдвигун х Квік

де Ставкабазова - ставка податку в євро за 1 штуку транспортного засобу: з двигуном внутрішнього згоряння з іскровим запалюванням та кривошипно-шатунним механізмом з об’ємом циліндрів до 3000 куб. сантиметрів (включно) - 50,0; з двигуном внутрішнього згоряння з іскровим запалюванням та кривошипно-шатунним механізмом з об’ємом циліндрів понад 3000 куб. сантиметрів - 100,0; з двигуном внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення (дизелем або напівдизелем) з об’ємом циліндрів до 3500 куб. сантиметрів (включно) - 75,0; з двигуном внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення (дизелем або напівдизелем) з об’ємом циліндрів понад 3500 куб. сантиметрів - 150,0;

Кдвигун - коефіцієнт, що визначається діленням об’єму циліндрів двигуна внутрішнього згоряння відповідного транспортного засобу в куб. сантиметрах на 1000 куб. сантиметрів;

К вік - коефіцієнт, що дорівнює кількості повних календарних років з року, наступного за роком виробництва відповідного транспортного засобу, до року визначення ставки податку (для нових транспортних засобів та транспортних засобів, що використовувалися до одного повного календарного року, коефіцієнт дорівнює 1, а для транспортних засобів, що використовувалися понад п’ятнадцять повних календарних років, коефіцієнт дорівнює 15).

Зверніть увагу! Ставка податку для транспортних засобів, зазначених у товарній позиції 8703 90 10 10 згідно з УКТЗЕД, оснащених виключно електричними двигунами (одним чи кількома), встановлюється у розмірі 1 євро за 1 кіловат-годину ємності електричного акумулятора таких транспортних засобів, а ставка податку для транспортних засобів, зазначених у товарних підкатегоріях 8703 10 18 00 (для транспортних засобів, що приводяться в рух тільки електричним двигуном, одним або кількома), 8703 90 10 90, 8703 90 90 00 згідно з УКТЗЕД, встановлюється у розмірі 100 євро за 1 штуку.

Збір до пенсійного фонду

Відповідно до пункту 8 статті 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" розмір збору дорівнює:

 • 3 відсотки - якщо вартість транспортного засобу не перевищує 165 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року;
 • 4 відсотки - якщо вартість транспортного засобу перевищує 165, але не перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року;
 • 5 відсотків - вартість транспортного засобу перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року.
Для підрахунку вартості митного оформлення транспортного засобу можна скористатися онлайн калькуляторами, наприклад, на сайті AUTO.RIA