Митне оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України

Матеріал з WikiLegalAid
Це остання версія цієї сторінки; у неї немає затверджених версій.

Нормативна база

Загальні положення

Митне оформлення (розмитнення) - виконання митних формальностей, необхідних для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення(п. 23 ч.1 ст. 4 Митного кодексу України).
Транспортні засоби - транспортні засоби комерційного призначення, транспортні засоби особистого користування, трубопроводи та лінії електропередачі(п. 58 ч.1 ст. 4 Митного кодексу України).

Транспортні засоби - товари, що класифікуються згідно з групами Митного тарифу України

Декларант - особа, яка самостійно здійснює декларування або від імені якої здійснюється декларування (п. 8 ч. 1 ст. 4 Митного кодексу України).

Митна декларація - заява встановленої форми, в якій особою зазначено митну процедуру, що підлягає застосуванню до товарів, та передбачені законодавством відомості про товари, умови і способи їх переміщення через митний кордон України та щодо нарахування митних платежів, необхідних для застосування цієї процедури (п. 20 ч. 1 ст. 4 Митного кодексу України).

Митні платежі:

а) мито;

б) акцизний податок із ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції);

в) податок на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції) (п. 27 ч. 1 ст. 4 Митного кодексу України).

Обмеження щодо імпорту транспортних засобів

Митне оформлення з метою вільного обігу та першу державну реєстрацію в Україні ввезених транспортних засобів за кодами товарної позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД (легкових автомобілів) таких, що були в користуванні, здійснюють за умови їх відповідності екологічним нормам не нижче рівня «ЄВРО-2» згідно з технічними регламентами (Закон України "Про деякі питання ввезення на митну територію України та проведення першої державної реєстрації транспортних засобів" ).

Митне оформлення з метою вільного обігу та першу державну реєстрацію в Україні транспортних засобів за кодами товарних підпозицій 8701 21-8701 29 (крім товарної підпозиції 8701 24) та кодами товарних позицій 8702, 8704, 8705 згідно з УКТ ЗЕД, як вироблених в Україні, так і ввезених на митну територію України, нових і таких, що були в користуванні, а нових транспортних засобів за кодом товарної позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД, як вироблених в Україні, так і ввезених на митну територію України, здійснюють за умови їх відповідності екологічним нормам:

•          не нижче рівня «ЄВРО-5» - з 1 січня 2016 року, за винятком транспортних засобів, вироблених в Україні або ввезених на митну територію України до 31 грудня 2015 року включно;

•          не нижче рівня «ЄВРО-6»:

-       з 1 січня 2025 року - для нових транспортних засобів за кодами товарної позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД як вироблених в Україні, так і ввезених на митну територію України, крім транспортних засобів, вироблених в Україні або ввезених на митну територію України до 31 грудня 2024 року включно;

-       з 1 січня 2027 року - для транспортних засобів за кодами товарних підпозицій 8701 21-8701 29 (крім товарної підпозиції 8701 24) та кодами товарних позицій 8702, 8704, 8705 згідно з УКТ ЗЕД, крім транспортних засобів, вироблених в Україні або ввезених на митну територію України до 31 грудня 2026 року включно(ч. 2 ст. 2 Закону України"Про деякі питання ввезення на митну територію України та проведення першої державної реєстрації транспортних засобів").

Документом, що засвідчує відповідність транспортних засобів вимогам технічних регламентів, є сертифікат або інший документ про підтвердження відповідності, виданий згідно із законодавством України, що вказує, якому саме рівню екологічних норм відповідає за конструкцією транспортний засіб («ЄВРО-2» - «ЄВРО-6» або іншому рівню).

Позначення рівня екологічних норм, якому відповідає транспортний засіб, має бути внесено до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу
Документом, що засвідчує відповідність транспортних засобів вимогам технічних регламентів, є сертифікат або інший документ про підтвердження відповідності, виданий згідно із законодавством України, що вказує, якому саме рівню екологічних норм відповідає за конструкцією транспортний засіб ("ЄВРО-2" - "ЄВРО-6" або іншому рівню). Позначення рівня екологічних норм, якому відповідає транспортний засіб, має бути внесено до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу(ст. 3 Закону України"Про деякі питання ввезення на митну територію України та проведення першої державної реєстрації транспортних засобів").

Куди звернутися

Відповідно до ч. 7 ст. 365 Митного кодексу України, митне оформлення транспортних засобів здійснюється у будь-якому митному органі на всій митній території України з пред’явленням їх цьому органу. Інформацію про адреси місць оформлення, а також реквізити можна знайти на сайті Державної митної служби України.
При цьому подання попередньої митної декларації, доставка та пред’явлення цих товарів митному органу, яким оформлена така попередня митна декларація, є обов’язковими. При митному оформленні таких товарів у пункті пропуску через державний кордон України попередня митна декларація не подається.
Форма декларації, що використовується для декларування громадянами транспортних засобів для вільного обігу затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року № 450 «Питання, пов’язані із застосуванням митних декларацій».

Наразі у громадян є можливість подати декларацію:

•       або   самостійно на веб-порталі Держмитслужби «Єдине вікно для міжнародної торгівлі» за посиланням: https://cabinet.customs.gov.ua/ccdeblstart . Для входу в особистий кабінет необхідна наявність КЕП (кваліфікованого електронного підпису);

•          або скористатись послугами митного брокера - підприємство, що надає послуги з декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України (ст. 416 Митного кодексу України). Реєстр митних брокерів є в загальному доступі на сайті Державної митної служби України.

Ввезення транспортного засобу на митну територію України

Попередня митна декларація та загальна декларація прибуття

Умовою пропуску на митну територію України транспортних засобів, які належать громадянам України та зняті з реєстрації в іноземних країнах, є подання:

•          попередньої митної декларації (ЕЕ) в митницю, в якій буде здійснюватися його митне оформлення (ст. 259 Митного кодексу України);

•          загальної декларації прибуття до митного органу, у зоні діяльності якого розташовано пункт пропуску через державний кордон України, де такі транспортні засоби вперше перетнуть митний кордон України не менш як за 1 годину до прибуття транспортного засобу пункт пропуску на митній території України (ст. 194-1-ст.194-2 Митного кодексу України).

Попередня митна декларація подається до ввезення в Україну транспортних засобів або після їх ввезення, якщо ці транспортні засоби перебувають на території пункту пропуску через державний кордон України.

Попередня митна декларація подається декларантом або уповноваженою ним особою митному органу, в зоні діяльності якого транспортні засоби будуть пред’явлені для митного оформлення(ст. 259 Митного кодексу України).

Перед (або одночасно з) поданням попередньої митної декларації необхідно внести на рахунок відповідної митниці грошову заставу в сумі митних платежів, які будуть підлягати сплаті при розміщенні транспортних засобів в режим імпорту.

Згідно з положеннями ст. 309 Митного кодексу України, грошовою заставою є кошти, внесені/переказані на рахунки, відкриті в установленому порядку на ім’я митних органів, для забезпечення сплати митних платежів.

Внесення/переказ коштів як грошової застави здійснюється у національній валюті України.

Список депозитних рахунків митниць для фізичних осіб можна подивитися на веб-порталі Держмитслужби «Єдине вікно для міжнародної торгівлі».

Ввезення транспортних засобів за попередньою митною декларацією дозволяється протягом 30 днів з дати її оформлення митним органом.

Увага! Відповідно до ст. 259 Митного кодексу України попередня митна декларація повинна містити відомості, достатні для  ввезення транспортних засобів на митну територію України та забезпечення доставки їх до митного органу призначення, а саме: тип, модель та марка, колір, рік виготовлення та введення в експлуатацію, ідентифікаційний номер, номери кузова, шасі (рами), двигуна, об'єм двигуна (куб. сантиметрів). Перелік інших відомостей, що підлягають внесенню до митної декларації передбачено ч. 8 ст. 257 Митного кодексу України.

Перетин державного кордону України

Товари, за товарними позиціями 8701-8707, 8711, 8716 згідно з УКТ ЗЕД, що були зареєстровані у відповідних реєстраційних органах іноземних держав і ввозяться в Україну для вільного обігу, повинні бути зняті з обліку в цих органах (ч. 6 ст. 377 Митного кодексу України).

Власник транспортного засобу або уповноважена особа, яка переміщує транспортний засіб через митний кордон України, пред'являє його митному органу для проведення митного контролю й подає оригінали та ксерокопії таких документів:

•          рахунок-фактура або інший документ, який підтверджує вартість транспортного засобу;

•          документ, який підтверджує право власності на машину (договір купівлі-продажу, дарування);

•          реєстраційний документ на авто (технічний паспорт);

•          документ, який підтверджує факт зняття машини з обліку в країні реєстрації;

У випадках необхідності вирішення питань щодо визначення року виготовлення транспортного засобу, класифікації транспортного засобу, митної вартості або порушення справи про порушення митних правил посадова особа митного органу може вимагати деякі чи всі з перелічених документів:

•          митні документи країни придбання ТЗ;

•          сервісну книжку;

•          експертний висновок;

•          фотографії;

•          технічну документацію.

По завершенню митного контролю, посадова особа митниці повертає власнику транспортного засобу документи та видає контрольний талон, який має містити відомості про:

•          митницю відправлення;

•          митницю призначення;

•          дату та час перетину кордону;

•          реєстраційний номер транспортного засобу або номери вагонів, яким (якими) здійснюється перевезення товарів під митним контролем;

•          реєстраційний номер електронної копії попередньої декларації;

•          місце розвантаження товарів згідно з відомостями, зазначеними у графі 30 електронної копії попередньої декларації (розділ ІІІ Наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку виконання митних формальностей при здійсненні транзитних переміщень»). 

Ввезені громадянами на митну територію України для вільного обігу транспортні засоби, що підлягають державній реєстрації уповноваженими органами України, забороняється відчужувати або передавати у володіння, користування чи розпорядження іншим особам до здійснення їх державної реєстрації.

З метою запобігання незаконному обігу транспортних засобів на території України між центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, та державними органами з безпеки дорожнього руху здійснюється автоматизований обмін інформацією про транспортні засоби, що перетинають державний кордон України, стосовно митного оформлення та державної реєстрації таких транспортних засобів.

Декларування та митне оформлення (розмитнення) транспортного засобу

Після ввезення транспортного засобу на митну територію України громадянин у строк, що не перевищує 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб) повинен доставити його митницю призначення, яка зазначена у графі 30 попередньої декларації, та подати додаткову митну декларацію (ДЕ) (п. 1 ч. 1 ст. 95 Митного кодексу України).

Перед заповненням митної декларації доцільно ознайомитися з Порядком заповнення митних декларацій, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 651, який визначає правила заповнення граф митних декларацій за формою єдиного адміністративного документа, додаткових аркушів до нього, порядок унесення відомостей до доповнення, а також порядок оформлення, розподілу та використання аркушів митних декларацій.   

Важливо! Під час подання додаткової митної декларації громадянин повинен додати документ про підтвердження відповідності, що вказує, якому саме рівню екологічних норм відповідає за конструкцією транспортний засіб.

Декларації обробляються працівниками митниці в порядку загальної черги. Якщо декларацію не встигнуть обробити протягом поточної доби, то може змінитися курс валюти, і вона не буде прийнята. Тому в разі, якщо вона не з’явиться до кінця доби в розділі «Мої декларації», її необхідно буде переподати наступного дня.

Після здійснення митного оформлення власник транспортного засобу може звертатися до сервісного центру МВС для постановки його на облік.

Вартість митного оформлення транспортного засобу

Товари за товарними позиціями 8701-8707, 8711, 8716 згідно з УКТ ЗЕД, які підлягають державній реєстрації, при ввезенні громадянами на митну територію України або надходженні на митну територію України на адресу громадян у несупроводжуваному багажі або вантажних відправленнях для вільного обігу, незалежно від їх вартості, підлягають письмовому декларуванню та митному оформленню з оподаткуванням ввізним митом за повними ставками Митного тарифу України, акцизним податком і податком на додану вартість за ставками, встановленими Податковим кодексом України (ч. 1 ст. 377 Митного кодексу України).

Розрахунок митних платежів, що сплачуються при митному оформленні транспортних засобів громадянами можна здійснити в Єдиному державному інформаційному веб-порталі «Єдине вікно для міжнародної торгівлі» за посиланням: https://cabinet.customs.gov.ua/autocalc

Ввізне мито

Ввізне мито встановлюється на товари, що ввозяться на митну територію України (ч. 1 ст. 272 Митного кодексу України).

Ставки ввізного мита для транспортних засобів встановлено Законом України "Про митний Тариф України" та залежать від конкретного виду транспортного засобу.

Точний розмір ввізного мита можна визначити за посиланням.

Акцизний податок

Перелік підакцизних товарів та ставки податку визначені ст. 215 Податкового кодексу України.

Зокрема ставка акцизного податку (Ставка) для відповідного легкового транспортного засобу визначається за формулою:

Ставка = Ставкабазова х Кдвигун х Квік

де Ставкабазова - ставка податку в євро за 1 штуку транспортного засобу та залежить від типу двигуна:

для бензинових двигунів:

•          з об’ємом циліндрів до 3000 куб. сантиметрів (включно) - 50 євро;

•          з об’ємом циліндрів понад 3000 куб. сантиметрів – 100 євро;

для дизельних (напівдизельних) двигунів:

•          з об’ємом циліндрів до 3500 куб. сантиметрів (включно) – 75 євро;

•          з об’ємом циліндрів понад 3500 куб. сантиметрів – 150 євро;

Кдвигун - коефіцієнт, що визначається діленням об’єму циліндрів двигуна внутрішнього згоряння відповідного транспортного засобу в куб. сантиметрах на 1000 куб. сантиметрів;  

Квік - коефіцієнт, що дорівнює кількості повних календарних років з року, наступного за роком виробництва відповідного транспортного засобу, до року визначення ставки податку (для нових транспортних засобів та транспортних засобів, що використовувалися до одного повного календарного року, коефіцієнт дорівнює 1, а для транспортних засобів, що використовувалися понад п’ятнадцять повних календарних років, коефіцієнт дорівнює 15).

Як приклад, автомобіль з бензиновим двигуном об’ємом 2010 см3, рік  випуску – 2019 рік.

Ставка = Ставка базова  (50 євро) * К двигун (2,01) * К вік (5 років);

50 * 2.01 * 5 = 502 євро.

Ставка податку для транспортних засобів, зазначених у товарних підкатегоріях 8703 80 10 10, 8703 80 90 10 згідно з УКТ ЗЕД, оснащених виключно електричними двигунами (одним чи кількома), встановлюється у розмірі 1 євро за 1 кіловат-годину ємності електричного акумулятора таких транспортних засобів.

Ставка податку для транспортних засобів, зазначених у товарних підкатегоріях 8703 10 18 00 (для транспортних засобів, що приводяться в рух тільки електричним двигуном, одним або кількома), 8703 80 10 90, 8703 80 90 90, 8703 90 00 00 згідно з УКТ ЗЕД, встановлюється у розмірі 100 євро за 1 штуку.

Податок на додану вартість

Ставка ПДВ становить 20 % від договірної (контрактної) вартості, але не нижче митної вартості, визначеної відповідно до Митного кодексу України, з урахуванням мита та акцизного податку, що підлягають сплаті і включаються до ціни товарів.

Зверніть увагу! Тимчасово, до 1 січня 2026 року:
  • звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції із ввезення на митну територію України та з постачання на митній території України транспортних засобів, оснащених виключно електричними двигунами (одним чи декількома), що класифікуються в товарній підпозиції 8701 24 (виключно сідельні тягачі для автомобільних напівпричепів), у товарних підкатегоріях 8703 80 10 10, 8703 80 90 10, 8704 60 00 00 згідно з УКТ ЗЕД (в тому числі вироблених в Україні);
  • звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції із ввезення на митну територію України та з постачання на митній території України нових транспортних засобів (у тому числі вироблених в Україні), оснащених двигунами внутрішнього згоряння з іскровим запалюванням, що працюють виключно на стисненому природному газі метані, зрідженому природному газі метані або біогазі, що класифікуються в товарній підпозиції 8701 23, товарній категорії 8701 29 00, товарних позиціях 8703, 8704 згідно з УКТ ЗЕД. (п.п. 64, 64-1 підрозділ 2 розділу XX Податкового кодексу України).

Збір до пенсійного фонду

Підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі (крім легкових автомобілів, оснащених виключно електричними двигунами (одним чи декількома), що підлягають першій державній реєстрації в Україні територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України, крім випадків забезпечення легковими автомобілями осіб з інвалідністю згідно із законодавством та успадкування легкових автомобілів відповідно до закону є платниками збору на обов’язкове державне пенсійне страхування (п. 7 ст.1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування").

Для визначених платників збору, об’єктом оподаткування є - вартість легкового автомобіля (п. 6 ст. 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування").

Розмір збору дорівнює:

•          3 відсотки - якщо вартість транспортного засобу не перевищує 165 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року;

•          4 відсотки - якщо вартість транспортного засобу перевищує 165, але не перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року;

•          5 відсотків - вартість транспортного засобу перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року(п. 8 ст. 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування").