Компенсація шкоди здоров'ю, завданої внаслідок падіння бурульок

Матеріал з WikiLegalAid
Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку. Редакція затверджена Dmytro.perepelytsia.

Нормативна база

Хто має відповідати

У випадку заподієння шкоди здоров'ю людині, завданої внаслідок падіння бурульок з даху будинку, відповідальність несе управитель зазначеного будинку.

Управитель багатоквартирного будинку - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб’єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.

Згідно з п.1.5 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України № 76 від 17 травня 2005 року, та п.1.1.8.6. Примірного переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень будинків, споруд, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України № 150 від 10 серпня 2004 року, балансоутримувач зобов'язаний регулярно виконувати роботи по скиданню з дахів і покрівель снігу та льоду. До такого ж висновку прийшла колегія ВССУ у справі № 6-15405св15.

У випадку заподієння шкоди здоров'ю людині, завданої внаслідок падіння бурульок з даху будинку, який використовується підприємством (фізичною-особою підприємцем) або є його власнітю, відповідальність несе власник підприємства (фізична-особа підприємець).

Відповідно до п.1 ч.2 ст.18 Закону України "Про благоустрій наслених пунктів" утримувати в належному стані об’єкти благоустрою (їх частини), що перебувають у їх власності або користуванні, а також визначену правилами благоустрою території населеного пункту прилеглу до цих об’єктів територію.

Відповідно до п.7 ч.2 ст.18 Закону України "Про благоустрій наслених пунктів" відшкодовувати збитки та іншу шкоду, завдану ними внаслідок порушення законодавства з питань благоустрою та охорони навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, установлених законодавством України.

Згідно ч.1 ст.1166 Цивільного кодексу України Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Дії при нанесенні шкоди здоров'ю, завдані внаслідок падіння бурульок

 1. Звернення до швидкої допомоги або медичного закладу.
 2. Звернення до органів поліції з заявою про скоєння злочину за ст.367 КК України "Службове недбальство".
 3. Звернутись до міської ради із заявою про розслідування нещасного випадку невиробничого характеру.
 4. Звернутись до управління житлово-комунального господарства ЖКГ з запитом про надання інформації хто є власником будинку, з якого людина через падіння бурульок зазнали пошкодження здоров'я.
 5. Звернутись з заявою про відшкодування шкоди до власника (управитель багатоквартирного будинку) будинку.
 6. В разі відмови такого відшкодування, звернутись з позовом до суду.

Судовий порядок стягнення відшкодуванню шкоди здоров'ю, завданої внаслідок падіння бурульок

Якщо відповідачем є суб’єктом владних повноважень необхідно звертатись до до суду з адміністративним позовом
Суб’єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб’єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг
Якщо відповідач фізична особа необхідно звертатись до суду з цивільним позовом.

Від сплати судового збору позивач буде звільнений на підставі п.2 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір", Крім матеріальної шкоди, потеріпілий має право також на стягнення моральної шкоди, відповідно до ст.23 ЦК України

Докази в судовому процесі

 • Фотографії з прив'язкою до вивісок магазинів, балкону, вікон, інших елементів, які ідентифікують будинок з якого впали бурульк
 • Показання свідкі
 • Виписки з медичної картки, довідки, епікризи
 • Квитанції (чеки) про придбання ліків або надання послуг з діагностування травм
 • Постанова слідчого чи прокурора про закриття кримінального провадження ( у випадку звернення з заявою про злочин)
 • Акт про нещасний випадок невиробничого характеру (у випадку звернення з заявою про розслідування нещасного випадку)

Судова практика

Позиція Верховного суду України: Житлово-експлуатаційні підприємства зобов'язані прибирати дахи і карнізи від льоду. Невиконання цього обов`язку буде підставою для відповідальності. Ухвала ВССУ у справі № 6-15405СВ15 від 07.10.15.