Компенсаційні виплати для пенсіонерів

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Підвищення пенсійних виплат для пенсіонерів

З метою здійснення послідовних заходів щодо підтримки найбільш вразливих категорій осіб, які досягли відповідного віку та мають тривалий страховий стаж, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 16 вересня 2020 року № 849 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат для окремих категорій осіб у 2021 році та в подальшому», якою встановлено розмір компенсаційних виплат для пенсіонерів, яким виповнилося 80 років і більше та для пенсіонерів, яким виповнилося 75 років до досягнення 80-річного віку. Такі доплати нараховуються органами Пенсійного фонду України автоматично, без звернення зазначених осіб до пенсійного фонду.

Компенсаційна виплата для пенсіонерів, яким виповнилося 80 років і більше

З 1 березня 2021 р. особам, яким виповнилося 80 років і більше, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, не досягає розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2020 рік (10 340 гривень 35 копійок), щомісячну компенсаційну виплату в розмірі до 500 гривень у межах зазначеного розміру.

Щомісячна компенсаційна виплата особам, які отримують пенсію та досягли 80-річного віку після 1 березня 2021 р., встановлюється і виплачується з дати досягнення ними зазначеного віку.

Якщо при нарахуванні вищезазначеної компенсаційної виплати загальний розмір пенсійних виплат, у осіб які отримують пенсію за віком з урахуванням страхового стажу для чоловіків 25 років, а для жінок 20 років страхового стажу, не досягає 2600 гривень, таким особам надається доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Компенсаційна виплата для пенсіонерів, яким виповнилося 75 років до досягнення 80-річного віку

З 1 жовтня 2021 р. особам, яким виповнилося 75 років до досягнення 80-річного віку, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, не досягає розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2020 рік (10 340 гривень 35 копійок), щомісячну компенсаційну виплату в розмірі до 400 гривень у межах зазначеного розміру.

Також таку компенсацію зможуть отримати пенсіонери, які отримують пенсію та досягли 75 років до досягнення 80-річного віку після 1 жовтня 2021 р., яка буде встановлена та виплачена з дати досягнення ними зазначеного віку.

Якщо при нарахуванні вищезазначеної компенсаційної виплати загальний розмір пенсійних виплат, у осіб які отримують пенсію за віком з урахуванням страхового стажу для чоловіків 25 років, а для жінок 20 років страхового стажу, не досягає 2500 гривень, таким особам надається доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.          

Порядок збільшення розміру щомісячної компенсаційної виплати

Слід зазначити, що починаючи з 2022 року щороку з 1 березня, розміри щомісячної компенсаційної виплати, будуть збільшуватися відповідно до збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Кожен наступний перерахунок у зв’язку із збільшенням щомісячної компенсаційної виплати проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках розміру щомісячної компенсаційної виплати.

Див. також