Зарахування до страхового, трудового стажу періодів підприємницької діяльності

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.

Нормативна база

Зарахування до страхового, трудового стажу періодів підприємницької діяльності

До страхового стажу зараховується період, протягом якого особа підлягає  загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, згідно статті  24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Єдиний внесок це - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування;

Мінімальний страховий внесок - сума коштів, що визначається розрахунково як добуток розміру мінімальної заробітної плати і розміру єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, встановлених законом, на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід).

Перевірити факт сплати/несплати роботодавцем єдиного соціального внеску та зарахування/не зарахування цього періоду для страхового стажу можна зареєструвавшись на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 для підтвердження страхового стажу:  

До трудового стажу зараховується – час роботи осіб, які займаються підприємницькою діяльністю заснованою на приватній власності та на виключно їхній праці за період до 1 травня 1993 року, а також, час роботи осіб, які займаються веденням особистого селянського господарства за наявності довідки Пенсійного фонду України про сплату страхових внесків.

Періоди проведення підприємницької діяльності та ведення особистого селянського господарства

Відповідно до пункту 4 Порядку 637 (із змінами від 27.09.2022 року), періоди роботи осіб, які займаються веденням особистого селянського господарства, зараховуються до стажу роботи за наявності:

  • платіжних доручень,
  • квитанцій установ банків,
  • документів, що підтверджують поштовий переказ,
  • інших документів про сплату страхових внесків або інформації Пенсійного фонду України про сплату страхових внесків (за наявності).

Періоди провадження фізичною особою підприємницької діяльності зараховуються до стажу роботи за умови підтвердження документами про сплату страхових внесків:

  • платіжними дорученнями,
  • квитанціями установ банків,
  • документами, що підтверджують поштовий переказ,
  • інформацією Пенсійного фонду України про сплату страхових внесків (за наявності),

Періоди провадження підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, фіксованого податку, спеціального торгового патенту підтверджуються:

  • свідоцтвом про сплату єдиного податку;
  • спеціальним торговим патентом;
  • документами про сплату єдиного податку, фіксованого податку, придбання спеціального торгового патенту (за наявності платіжних доручень, квитанцій установ банків, документів, що підтверджують поштовий переказ).

Періоди провадження фізичною особою підприємницької діяльності можуть підтверджуватися даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Добровільна участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування

Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з метою набуття необхідного страхового стажу, передбачено право громадян взяти добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування шляхом укладення відповідного договору та провести одноразову сплату єдиного внеску за певний період, а також право самостійно провести доплату за місяці, в яких сума сплачених страхових внесків була менш ніж мінімальний страховий внесок.

Так, згідно із статтею 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», якщо за відповідний місяць сума сплачених страхових внесків (виходячи з мінімальної заробітної плати) є меншою за мінімальний  страховий внесок, цей період може бути зарахований до страхового стажу як повний місяць, за умови здійснення відповідної доплати до суми страхових внесків з урахуванням сплачених внесків, виходячи з мінімальної заробітної плати таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не менш ніж мінімальний страховий внесок.

Порядок здійснення такої доплати визначений – в п.15 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1

У відповідності із пунктом 15.1 цієї Інструкції доплату може здійснити застрахована особа, яка підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню або брала участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та бажає зарахувати неповний місяць роботи до страхового стажу як повний.

Для проведення такої доплати надається відповідна заява до органу Пенсійного фонду України за місцем призначення пенсії. У цьому випадку договір про добровільну участь не укладається. При цьому слід зазначити, що доплата не здійснюється за місяці, в яких відсутнє нарахування страхових внесків.

Судовий порядок зарахування періодів роботи до Реєстру застрахованих осіб

У випадку відмови Пенсійного фонду України у зарахуванні страхового стажу для призначенні пенсій, таку письмову відмову можна оскаржити у судовому порядку. Позовну заяву потрібно подавати до Окружного адміністративного суду за місцем знаходження відповідача з вимогою - зобов’язати територіальне управління Пенсійного фонду України зарахувати до страхового стажу особі періоди роботи, які не були включені до страхового стажу.

Позовна заява повинна відповідати вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідачем у цій справі буде територіальне управління Пенсійного фонду України. Позивач зобов’язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

За звернення до суду необхідно буде сплатити судовий збір - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб – 1211 грн. 20 коп. (сума судового збору чинна у 2024 році).

До позовної заяви додається документ про сплату судового збору або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до Закону України "Про судовий збір".

Внесення змін до відомостей про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб відповідно до рішення суду, що набрало законної сили, здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі наказу керівника відповідного органу у десятиденний строк після надходження (надання особою) рішення суду.

Див. також:

Страховий стаж. Порядок набуття та зарахування

Форма ОК-5 та форма ОК-7: отримання та використання

Зарахування до страхового стажу періодів роботи, які не були включені до страхового стажу

Підтвердження періодів роботи на тимчасово окупованій території, що зараховується до стажу роботи