Забезпечення інсуліном осіб, хворих на діабет

Матеріал з WikiLegalAid
Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.Версію затверджено Maryna.shapoval.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

 1. Конституція України
 2. Постанова Кабінету Міністрів України від 17 березня 2017 року № 152 "Про забезпечення доступності лікарських засобів"
 3. Постанова Кабінету Міністрів України від 23 березня 2016 року № 239 "Деякі питання відшкодування вартості препаратів інсуліну"
 4. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 березня 2009 року № 247-р "Деякі питання забезпечення хворих на цукровий діабет препаратами інсуліну"
 5. Наказ Міністерства охорони здоров'я України від 11 липня 2017 року № 782 "Про затвердження Порядку визначення обсягів потреби в закупівлі лікарських засобів закладами і установами охорони здоров’я, що повністю або частково фінансуються з державного та місцевих бюджетів"
 6. Наказ Міністерства охорони здоров'я України від 28 травня 2009 року № 365 "Про затвердження Порядку ведення реєстру хворих на цукровий діабет"

Хто має право безоплатно або з частковим відшкодуванням отримувати препарати інсуліну?

Безоплатно певний вид і форму випуску препаратів інсуліну можуть отримати категорії хворих на діабет, зазначені у пунктах 1-9 Додатку до Порядку відшкодування вартості препаратів інсуліну, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 2016 року № 239 "Деякі питання відшкодування вартості препаратів інсуліну".

Відшкодування вартості препаратів інсуліну здійснюється на рівні затвердженої МОЗ референтної ціни (ціни відшкодування) на лікарський засіб.

Відпуск лікарських засобів здійснюється суб’єктами господарювання, перелік яких визначається структурними підрозділами з питань охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій або розпорядниками коштів місцевих бюджетів, визначених рішеннями про такі бюджети згідно із законодавством, на рівних умовах, відповідно до укладених договорів, на підставі рецептів на препарати інсуліну, виписаних закладами охорони здоров’я за місцем диспансерного обліку пацієнта згідно з реєстром пацієнтів, що потребують інсулінотерапії, який ведеться МОЗ, на рецептурних бланках форми № 1 (далі — рецепти).

Віднесення осіб до певної категорії хворих на діабет згідно з додатком для відпуску препаратів інсуліну здійснюється лікарем-ендокринологом із занесенням даних до медичної карти хворого на діабет та реєстру пацієнтів, що потребують інсулінотерапії.

№ з/п Категорія хворих на діабет, яким призначається певний вид і форма випуску препарату інсуліну Вид препарату інсуліну Відшкодування
1. Дорослі, у яких діагноз цукрового діабету встановлено після 18 років інсулін людини (флакон) повне відшкодування.
2. Дорослі, які хворіють на цукровий діабет з дитинства інсулін людини (картридж, шприц-ручка)
3. Учні загальноосвітніх навчальних закладів та здобувачі вищої освіти інсулін людини (картридж, шприц-ручка)
4. Хворі на діабет із станом, за якого зір з корекцією становить менше 0,4 на око, що краще бачить інсулін людини (картридж, шприц-ручка)
5. Хворі на діабет з наявністю алергії на препарат інсуліну (зафіксованої в умовах спеціалізованого ендокринологічного стаціонару) інсулін людини (флакон, картридж) або аналог інсуліну (флакон, картридж, шприц-ручка)
6. Діти віком до 18 років та вагітні інсулін людини або аналог інсуліну (картридж, шприц-ручка)
7. Хворі на діабет, які отримували препарати - аналоги інсуліну у віці до 18 років, за наявності задовільної компенсації захворювання (НвА1с менше 7,5 відсотка)* аналог інсуліну (флакон, картридж, шприц-ручка)
8.
 1. Дорослі, які отримували раніше безперервне лікування препаратами - аналогами інсуліну. У разі лікування не менше 1 року рівень НвА1с має становити менше 7,5 відсотка*
 2. Дорослі, які отримували препарати - аналоги інсуліну та мають рівень НвА1с більше 7,5 відсотка, але при попередньому лікуванні препаратами інсуліну людини мали часті гострі ускладнення цукрового діабету (тяжкі гіпоглікемічні стани)*
аналог інсуліну (флакон, картридж, шприц-ручка)
9. Дорослі, які отримували раніше безперервне лікування препаратами інсуліну людини у картриджі. У разі лікування не менше 1 року рівень НвА1с має становити менше 7,5 відсотка* інсулін людини (картридж, шприц-ручка)
10. Дорослі, у яких діагноз цукрового діабету встановлено після 18 років і яким лікарями, що ведуть хворих на діабет та мають право призначати препарати інсуліну, призначено препарат інсуліну людини у флаконі та за бажанням готові співфінансувати вартість препарату інсуліну людини у картриджі, шприц-ручці інсулін людини (картридж, шприц-ручка) часткове відшкодування.
11. Дорослі, у яких діагноз цукрового діабету встановлено після 18 років і яким лікарями, що ведуть хворих на діабет та мають право призначати препарати інсуліну, призначено препарат інсуліну людини у флаконі та за бажанням готові співфінансувати вартість препарату інсуліну людини у картриджі, шприц-ручці інсулін людини (картридж, шприц-ручка)

Як пацієнт може отримати препарати інсуліну?

Як безкоштовно отримати інсулін?

Щоб отримати препарати інсуліну пацієнту необхідно прийти на прийом до свого лікаря за місцем проживання/обліку. Ендокринолог відмічає пацієнта в реєстрі і видає електронний рецепт, за яким пацієнт отримує в аптеці препарати інсуліну. Строк дії рецепту становить 30 календарних днів з моменту його видачі.

В яких аптеках пацієнти можуть отримати інсулін?

Відпуск препаратів інсуліну здійснюється аптеками, перелік яких визначають структурні підрозділи з питань охорони здоров’я, відповідно до укладених договорів. Перелік аптек можна дізнатися у закладах охорони здоров’я за місцем диспансерного обліку пацієнта або в структурних підрозділах з питань охорони здоров'я.

Що робити, якщо ви не отримуєте інсулін?

Як держава фінансує забезпечення аптек інсуліном?

У такому випадку вам необхідно звернутися за роз’ясненням до структурного підрозділу з питань охорони здоров'я відповідної обласної чи міської державної адміністрації, або ж з письмовою заявою до Міністерства охорони здоров'я України, чи залишити заяву за допомогою урядової гарячої лінії 15-45 чи гарячої лінії МОЗ України 0 800 505 201.

Також ви маєте право звернутися в приймальню громадян МОЗ України та записатися на особистий прийом громадян до медичного департаменту. Якщо питання було не вирішене, тоді до заступника Міністра О. Лінчевського (прийом відбувається у другий вівторок місяця), телефон приймальні: (044) 200-08-16.

Звідки інсулін постачається в Україну?

Реєстр хворих на цукровий діабет

Реєстр хворих на цукровий діабет розроблений на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 05 березня 2009 року № 247-р "Деякі питання забезпечення хворих на цукровий діабет препаратами інсуліну".

Метою ведення Реєстру є створення ефективної системи реєстрації, обліку та подальшого супроводу хворих на цукровий діабет шляхом:

 • введення, зберігання та актуалізації облікових даних хворих на цукровий діабет;
 • ідентифікації хворих на цукровий діабет I та II типів;
 • формування узагальнених статистичних та аналітичних даних стосовно показників захворюваності, інвалідності, смертності та факторів, що впливають на перебіг хвороби.

Інформація надходить як результат безпосереднього огляду хворого лікарем-ендокринологом та з інших джерел (медичної карти амбулаторного хворого, контрольної карти диспансерного нагляду).

Безпосереднє включення інформації з інших джерел до Реєстру проводиться лікарем-ендокринологом.

Інформація про особу, яка міститься в Реєстрі, є персоніфікованою та конфіденційною.

Реєстр пацієнтів, що потребують інсулінотерапії

Реєстр ведеться з метою:

 • забезпечення єдиного обліку пацієнтів, які хворіють на цукровий діабет та потребують інсулінотерапії;
 • здійснення достовірного обліку препаратів інсуліну, вартість яких підлягає державному відшкодуванню;
 • збору та аналізу достовірної статистичної інформації щодо пацієнтів та їхнього забезпечення препаратами інсуліну.

Інформація про пацієнта вноситься до Реєстру лікарем за спеціальністю «Терапія», «Ендокринологія», «Дитяча ендокринологія», «Загальна практика - сімейна медицина», який займає відповідну лікарську посаду в закладі охорони здоров’я державної або комунальної форми власності за умови надання пацієнтом письмової інформованої добровільної згоди на обробку його персональних даних.

Див. додатково

Див. додатково Правове регулювання програми «доступні ліки»