Державна підтримка фізичних осіб, у яких наявні бджолосім'ї

Матеріал з WikiLegalAid
Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку. Редакція затверджена Pavlo.maramyhin.

Нормативна база

Загальні поняття

Статтею 11 Закону України «Про бджільництво» передбачено, що право на утримання бджіл і зайняття бджільництвом мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які мають необхідні навики або спеціальну підготовку, а також юридичні особи.

Зайняття бджільництвом здійснюється без окремого дозволу органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 № 107 затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки розвитку тваринництва та переробки сільськогосподарської продукції (надалі, - Порядок), пунктом 3 якого визначено отримувачами бюджетних коштів, зокрема, фізичних осіб, у яких наявні бджолосім'ї.

Отримувачами бюджетних коштів є фізичні особи, у яких наявні бджолосім'ї, стосовно яких не відкрито провадження у справі про банкрутство та/або яких не визнано банкрутами, які не віднесені до фізичних осіб, до яких застосовуються спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції), відповідними рішеннями Ради національної безпеки і оборони України, введеними в дію Указом Президента України щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відповідно до Закону України "Про санкції" (п. 3 Порядку).

Головним розпорядником бюджетних коштів і відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінагрополітики. Порядком визначено механізм використання коштів, передбачених Мінагрополітики в державному бюджеті за програмою "Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників", які спрямовуються для державної підтримки розвитку тваринництва та переробки сільськогосподарської продукції (далі - бюджетні кошти) (п. 1-2 Порядку).

Бюджетні кошти надаються у вигляді спеціальної бюджетної дотації за наявні бджолосім'ї (далі - дотація за бджолосім'ї) (п.п. 1 п. 4 Порядку).

Суб'єкт господарювання або сільськогосподарський товаровиробник, що претендує на отримання державної підтримки за напрямами державної підтримки, передбаченими пунктом 4 цього Порядку, зобов'язаний подати разом з документами для отримання державної підтримки інформацію про всіх пов'язаних із ним осіб, які протягом бюджетного року є отримувачами такої державної підтримки, а також про зміни стосовно таких пов'язаних осіб (абз. 2 п. 5 Порядку).

Дотація за бджолосім'ї надається на безповоротній основі фізичним особам та суб'єктам господарювання, які є власниками бджолосімей, за наявні в поточному році від 10 до 300 бджолосімей у розмірі 200 гривень за бджолосім'ю. У разі наявності більше ніж 300 бджолосімей максимальний розмір дотації ставить 60000 гривень одному отримувачу (п. 7 Порядку).

Сума державної підтримки, що надається протягом одного бюджетного року суб'єкту господарювання або сільськогосподарському товаровиробнику за напрямами державної підтримки, передбаченими пунктом 4 цього Порядку, не може перевищувати більше ніж 10 тисяч розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року (абз. 1 п. 5 Порядку).

Підставою для внесення до відомості на отримання дотації за бджолосім'ї є реєстрація потужності фізичної особи або суб'єкта господарювання, які є власниками бджолосімей, у Державному реєстрі потужностей операторів ринку (абз. 15 п. 7 Порядку), яка здійснюється згідно ст. 25 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» та відповідно до Порядку проведення державної реєстрації потужностей, ведення державного реєстру потужностей операторів ринку та надання інформації з нього заінтересованим суб'єктам.

Для отримання спеціальної бюджетної дотації за наявні бджолосім'ї необхідно:

Для отримання дотації за бджолосім'ї фізичні особи та суб'єкти господарювання, які є власниками бджолосімей, подають за місцезнаходженням пасіки до відповідної сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаної територіальної громади (далі - органи місцевого самоврядування) до 1 жовтня поточного року такі документи (п. 7 Порядку):

  • копію ветеринарно-санітарного паспорта пасіки;
  • копію рішення про державну реєстрацію потужності;
  • копію довідки про відкриття поточного рахунка, виданої банком (суб'єкти господарювання);
  • копію довідки або договору про відкриття рахунка в банку (фізичні особи);
  • копію паспорта громадянина України (фізичні особи);
  • копію документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті) (фізичні особи);
  • копію звіту про виробництво продукції тваринництва, кількість сільськогосподарських тварин і забезпеченість їх кормами (форма № 24 (річна) на останню звітну дату на момент подання документів (суб’єкти господарювання, які є юридичними особами);
  • довідку, видану органом місцевого самоврядування, про реєстрацію пасіки із зазначенням кількості наявних бджолосімей на останню звітну дату на момент подання документів (фізичні особи та фізичні особи - підприємці, зокрема сімейні фермерські господарства).

Органи місцевого самоврядування до 15 жовтня складають відомість фізичних осіб та суб'єктів господарювання, які є власниками бджолосімей і мають право на отримання дотації за бджолосім'ї (далі - відомості на отримання дотації за бджолосім'ї), за формою, встановленою Мінекономіки, та подають її структурним підрозділам облдержадміністрацій, що забезпечують виконання функцій з питань агропромислового розвитку (абз. 14 п. 7 Порядку).

Структурні підрозділи облдержадміністрацій, що забезпечують виконання функцій з питань агропромислового розвитку, узагальнюють протягом десяти робочих днів дані з відомостей, зазначених у цьому пункті, та подають до Мінекономіки зведену відомість про нарахування сум дотацій за бджолосім'ї за встановленою ним формою (абз. 16 п. 7 Порядку).

Мінагрополітики протягом десяти робочих днів узагальнює подані відповідно до цього пункту зведені відомості та на їх підставі затверджує розподіл бюджетних коштів між розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня пропорційно нарахованим сумам дотації за бджолосім'ї в межах обсягу відкритих бюджетних асигнувань, інформує їх про прийняте рішення та спрямовує бюджетні кошти (абз. 17 п. 7 Порядку).

На підставі рішення Мінагрополітики про розподіл бюджетних коштів розпорядники бюджетних коштів нижчого рівня здійснюють через банки розподіл бюджетних коштів між фізичними особами та суб'єктами господарювання, які є власниками бджолосімей і яким нарахована дотація за бджолосім'ї, пропорційно нарахованим сумам та подають його органам Казначейства разом із платіжними дорученнями та/або переліком фізичних осіб та суб'єктів господарювання, які є власниками бджолосімей і яким нарахована дотація, що містять інформацію, необхідну для перерахування коштів на рахунки, відкриті в банках (абз. 18 п. 7 Порядку).

У разі надання недостовірної інформації заявник повертає одержані бюджетні кошти і позбавляється протягом трьох років від дати виявлення такого порушення права на отримання державної підтримки (п. 14 Порядку).

Див. також