Відшкодування шкоди, завданої падінням дерева

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.

Нормативна база

Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду

Стаття 1166 ЦК України визначає загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду, зокрема, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини. Так, для відшкодування шкоди за правилами ст. 1166 ЦК України необхідним є доведення таких фактів:

а) неправомірність поведінки особи: неправомірною можна вважати будь-яку поведінку, внаслідок якої завдано шкоду, якщо завдавач шкоди не був уповноважений на такі дії;

б) наявність шкоди, зокрема, втрату або пошкодження майна потерпілого. При цьому, шкода - це не тільки обов`язкова умова, але і міра відповідальності, оскільки за загальним правилом статті, завдана шкода відшкодовується в повному обсязі;

в) причинний зв`язок між протиправною поведінкою та шкодою є обов`язковою умовою відповідальності та виражається в тому, що шкода має виступати об`єктивним наслідком поведінки завдавача шкоди;

г) вина завдавача шкоди, за виключенням випадків, коли в силу прямої вказівки закону обов`язок відшкодування завданої шкоди покладається на відповідальну особу незалежно від вини.

Випадки пошкодження транспортного засобу

1. Під час руху. Непоодинокі випадки падіння дерев, гілок саме під час руху транспортного засобу. Найбільш вірогідні випадки трапляються біля прибудинкових територій, у скверах, на дорозі за містом. Якщо автомобіль зазнав пошкоджень під час руху, то це, відповідно до пункту 1.12 статті 1 Закону України « Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», кваліфікуватиметься як дорожньо-транспортна пригода, оскільки ДТП – це подія, що сталася саме під час руху транспортного засобу, внаслідок якої загинули або поранені люди чи завдані матеріальні збитки. Це є застереженням на той випадок, коли фахівці страхової компанії будуть стверджувати інше.
2. Пошкодження припаркованного автомобіля найчастіше трапляється на прибудинковій території.

Хто несе відповідальність за вчинену шкоду

1. Якщо під час руху транспортного засобу майну завдано шкоду внаслідок падіння дерева чи гілки, потрібно негайно зателефонувати до страхової компанії, повідомити про факт пошкодження та проконсультуватися щодо подальших дій. Після дзвінка в страхову компанію повинен приїхати експерт, який проведе оцінку спричинених збитків. Протягом певного терміну (як правило, 3 дні з моменту події), подається заява за формою, встановленою страховою компанією, та надається автомобіль для огляду.
Процедура здійснення страхових відшкодувань , способи та терміни оплати вказуються у договорі страхування. Рекомендується викликати на місце пригоди поліцію для належного оформлення ДТП зі складанням протоколу. Як правило, оформлений протокол та всі зібрані матеріали справи (в тому випадку, якщо все складено вірно із зазначенням всіх обставин), надалі допоможуть отримати відшкодування від страхової компанії
2. Як під час руху, так і під час стоянки авто важливою є повна фіксація події. Адже якщо в першому випадку можна розраховувати на відшкодування, відповідно до наявного страхового договору, лише на підставі складеного протоколу поліції, то заподіяння шкоди автомобілю, що не рухався, потребує більшої уваги та ретельнішого збору інформації. Для встановлення особи, яка відповідатиме за заподіяну шкоду, потрібно з’ясувати, чи відноситься дерево, що впало, до об'єкта благоустрою; якщо так, то до якого саме і хто за нього відповідає.

Згідно з ч.1 ст. 14 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” об’єкти благоустрою використовуються відповідно до їхнього функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини, на засадах їхнього раціонального використання та охорони з урахуванням вимог правил благоустрою території населених пунктів, інших вимог, передбачених законодавством.

Відповідно до п.п.2.1, 5.1 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 року №105 (далі - Правила) на конкурсних засадах державними або місцевими органами влади призначаються підприємства, організації, які відповідають за утримання та збереження зелених насаджень на підпорядкованих територіях зеленого господарства та є їх балансоутримувачами.

Першочергово визначається, на балансі якого підприємства знаходяться зелені насадження (дерева) для подальшого встановлення відповідальної особи, яка буде компенсувати завдані збитки. Для цього потрібно написати звернення або запит до органу місцевого самоврядування, в якому обов’язково зазначити місце розташування дерева (обов’язково додати фото або графічні данні, що пришвидшить отримання інформації).

Складання протоколу

У разі пошкодження транспортного засобу уповноваженими особами на складання протоколу є дільничний (під час зупинки машини) або співробітник поліції (під час руху авто). Важливою умовою вирішення питання відшкодування збитків власнику авто є вірно складений протокол, в якому буде вказаний факт огляду автомобіля, факт падіння дерева і те, що воно не було спиляне, зрубане або звалене третіми особами. Завдання власника або водія автомобіля при складанні протоколу полягає в тому, щоб простежити, чи вніс дільничний ваші контактні й паспортні дані, реєстраційні номери автомобіля, точну адресу місця події та її опис. Не зайвим буде підстрахуватися і знайти свідків події, записати їхні номери телефонів.

Випадки пошкоджень в місцях не пристосованих для паркування

Випадки пошкодження авто в місцях не пристосованих для паркування (ліс, тротуар, лісопаркова смуга, тощо) непоодинокі. В такому разі страхова компанія забажає перевірити всі наявні у вас докази (протокол співробітника міліції або дільничного) відсутності провини водія в умисному заподіяні збитку машині тощо.

Також відповідно до п. 5.5. Правил відповідальними за збереження зелених насаджень, належний догляд за ними є:

  • на об'єктах благоустрою державної чи комунальної власності - балансоутримувачі цих об'єктів;
  • на територіях установ, підприємств, організацій та прилеглих територіях - установи, організації, підприємства;
  • на територіях земельних ділянок, які відведені під будівництво, - забудовники чи власники цих територій;
  • на безхазяйних територіях, пустирях - місцеві органи самоврядування;
  • на приватних садибах і прилеглих ділянках - їх власники або користувачі.

Якщо у вас виникли сумніви хто є дійсним балансоутримувачем, можна написати звернення або запит до органу місцевого самоврядування, в якому обов’язково зазначити місце розташування дерева (обов’язково додати фото або графічні данні, що пришвидшать отримання інформації).

В той же час, за змістом норм ст.ст.10, 15 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» безпосереднє визначення балансоутримувача об’єктів благоустрою комунальної власності належить до повноважень саме виконавчих органів місцевого самоврядування, які також мають здійснювати функції із забезпечення належного утримання та ремонту об’єктів благоустрою комунальної власності. Відтак, за умови відсутності балансоутримувача відповідальність за належне утримання та ремонт об’єктів благоустрою комунальної власності має покладатись на відповідний виконавчий орган місцевого самоврядування.

Шляхи вирішення спору

Спір між сторонами можна вирішити шляхом переговорів. Власник авто направляє зібрані документи особі, відповідальній за заподіяння пошкодження. Робити це слід виключно через пошту, аби мати підтвердження вчинених дій про врегулювання конфлікту в позасудовому порядку. Інша сторона повинна відшкодувати збитки в повному обсязі. Але практика показує, що спори даної категорії вирішуються виключно в суді. У разі якщо сторони не дійшли згоди шляхом переговорів, потерпіла сторона подає позов до суду про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, спричинених пошкодженням автомобіля внаслідок падіння дерева. Позови про відшкодування шкоди, заподіяної майну фізичних або юридичних осіб, можуть пред’являтися також за місцем заподіяння шкоди. Оригінали зібраних документів необхідні суду для розгляду справи. Після того, як рішення на користь власника пошкодженого авто набрало чинності, водій має отримати виконавчий лист на підставі якого державний виконавець направляє вимогу до банку, в якому є вклади боржника. В примусовому порядку банк переводить кошти стягувачу.