Відповідальність за шкоду, отриману внаслідок падіння до каналізаційного колодязя (люка)

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.

Нормативна база

Загальні положення

Каналізаційний колодязь - це елемент (частина) об’єкту благоустрою.

До об'єктів благоустрою населених пунктів належать території загального користування, території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору, а також інші території в межах населеного пункту.

Балансоутримувач - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно.

Кришки люків та решітки на люках - це кришки або решітки, які закривають люки, перешкоджають потраплянню сторонніх предметів до колодязів та оглядових камер теплопостачання, водопостачання чи водовідведення, а також служать для запобігання нещасним випадкам.

Особи, які зобов'язані відшкодувати шкоду

Здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою належить до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад (пункт 5 частини другої статті 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів").

Утримання об'єктів благоустрою проводиться балансоутримувачем або підприємством, установою, організацією, з якими балансоутримувачем укладено відповідний договір.

Ремонт, експлуатацію, обслуговування та реконструкцію здійснює те підприємство, у якого ці об'єкти перебувають на балансі.

Особою, яка зобов'язана відшкодувати шкоду є фізична або юридична особа, що на відповідній правовій підставі (право власності, договір оренди тощо) володіє об'єктом, порушення правил використання, зберігання або утримання якого завдало шкоди.

Балансоутримувача, що здійснюватиме утримання і ремонт об’єкта благоустрою, який перебуває у приватній власності, визначає власник такого об’єкта благоустрою. Підприємство та балансоутримувач забезпечують належне утримання і своєчасний ремонт об’єкта благоустрою власними силами або можуть на конкурсних засадах залучати для цього інші підприємства, установи та організації.

Відповідальність споживача

Колодязі, які встановлені на місці врізки відповідних інженерних комунікацій споживача до мережі виконавця (балансоутримувача), є власністю споживача і саме споживач несе відповідальність за утримання в належному стані своїх інженерних комунікацій.

Відповідно до пункту 1 розділу II Правил користування системами централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 27 червня 2008 року № 190 (далі - Правила), виконавець послуги з централізованого водопостачання / централізованого водовідведення обслуговує вуличні, квартальні та дворові мережі водопостачання та водовідведення, споруди і обладнання, а також технологічні прилади й пристрої на них, які перебувають у нього на балансі або на які є відповідний договір на обслуговування зі споживачем.

Виконавець послуги з централізованого водопостачання / централізованого водовідведення та споживачі зобов’язані забезпечити охорону і цілісність систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, які перебувають у них на балансі (трубопроводи, споруди, засоби обліку, люки, колодязі, гідранти), не допускати їх пошкодження, затоплення й розморожування, очищати від льоду та снігу ляди колодязів, стежити за цілісністю встановлених пломб, забезпечувати відведення поверхневих вод від колодязів (пункту 2 розділу XI Правил).

Умови настання відповідальності

Відповідно до частини першої статті 1187 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) джерелом підвищеної небезпеки є діяльність, пов’язану з використанням, зберіганням або утриманням транспортних засобів, механізмів та обладнання, використанням, зберіганням хімічних, радіоактивних, вибухо- і вогненебезпечних та інших речовин, утриманням диких звірів, службових собак та собак бійцівських порід тощо, що створює підвищену небезпеку для осіб, які цю діяльність здійснюють, та інших осіб.

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (частина перша статті 16 ЦК України).

Відповідно до статті 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.

Моральна шкода полягає:

  1. у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я;
  2. у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів.

Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.

Детальніше див.: Відшкодування моральної шкоди

Відповідно до статті 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Алгоритм відшкодування завданої шкоди

⇒ Необхідно зібрати докази невдалого падіння. Такими доказами можуть бути:

  1. показання свідків;
  2. фото і відеозапис падіння або місця падіння;
  3. листок непрацездатності;
  4. квитанції, платіжні документи, що підтверджують витрати на лікування.

⇒ Отримати в травмпункті довідку, в якій зазначено час і місце звернення і вид отриманої травми. Більш того, слід мати на увазі і необхідність в подальшому надати в суд листок непрацездатності із зазначенням діагнозу і часу (періоду) втрати працездатності.

⇒ Подати заяву в письмовому вигляді до комунального підприємства (споживача, виконавця послуги), що обслуговує цей каналізаційний колодязь. Файл:Заява про нещасний випадок.doc

Щоб уникнути ситуацій типу "до нас ніхто не звертався, нічого не знаємо", необхідно вимагати фіксації отриманого підприємства, винного в падінні, документа у присутності особи і присвоєння йому відповідного номера (вхідна документація).

⇒ Отримати відповідь на заяву про падіння та зібрати докази для підготовки позовної заяви до суду про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, заподіяної здоров’ю.

Судова практика

Див. також