Відповідальність за непостановку на облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.

Нормативна база

Загальна інформація

Відповідно до Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначених Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2), який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 - військовозобов'язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку.

Одним із видів військового обліку є персонально-якісний - покладається на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі – ТЦК та СП) та  передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів (крім військовозобов’язаних та резервістів Служби безпеки України та розвідувальних органів України)

Взяттю на військовий облік військовозобов’язаних підлягають жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність.

Перевірка інформації щодо перебування на обліку

У період проведення мобілізації (крім цільової) уповноважені представники  ТЦК та СП або поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу:

  1. у ході перевірки документів перевіряється: приналежність громадян щодо військового обов'язку, звіряються їх персональні дані, дані військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки);
  2. у разі встановлення, що громадянин порушує Правила військового обліку,  або Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", виявлення розбіжностей військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів старший групи оповіщення пропонує резервісту або військовозобов'язаному (крім резервістів та військовозобов'язаних СБУ та розвідувальних органів) прослідувати до районного (міського) ТЦК та СП для взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів. Із зазначеною метою громадянину оформляється та вручається повістка!
  3. якщо резервіст або військовозобов’язаний відмовляється від отримання повістки уповноваженим на вручення повістки, складається акт відмови від отримання повістки, який підписується не менш як 2  членами групи оповіщення. Акт відмови від отримання повістки оголошується громадянину;
  4. у разі відмови прослідувати до районного (міського) ТЦК та СП поліцейський, який входить до складу групи оповіщення, проводить адміністративне затримання та доставлення громадянина до такого центру (пункт 54 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період).

Відповідальність за правопорушення, пов'язані з військовим обліком

Чинним законодавством України за правопорушення, пов'язані з військовим обліком, встановлено адміністративну та кримінальну відповідальність.

Адміністративна відповідальність

Відповідно до статті 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку тягне за собою накладення штрафу:

  • у мирний час - (3400 - 5100 грн);
  • повторно протягом року вчинення порушення - (5100 - 8500 грн);
  • в особливий період -  (17000 - 25500 грн).

Керівники ТЦК та СП мають право розглядати справи про такі адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення.

Крім того, протокол не складається у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 КУпАП, розгляд яких віднесено до компетенції ТЦК та СП, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України (у частині правопорушень, вчинених військовозобов’язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України), якщо особа не з’явилася без поважних причин або не повідомила причину неприбуття будучи належним чином повідомленою про дату, час і місце виклику, та за наявності у ТЦК та СП підтвердних документів про отримання особою такого виклику (частина 5 статті 258 КУпАП).

Це означає, що ТЦК має право одразу виносити постанову про накладення штрафу.

Бланк постанови затверджений Інструкцією зі складання ТЦК та СП протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення №3 від 1 січня 2024 року (додаток № 4). Такий штраф повинен бути сплачений протягом 15 днів.

На підставі частини другої статті 308 КУпАП у разі несплати штрафу протягом 15 днів з дня отримання постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення з метою примусового виконання цієї постанови органами державної виконавчої служби штраф, визначений постановою по справі про адміністративне правопорушення буде стягнуто у подвійному розмірі (від 34 000 до 60 000 грн).

Адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом 3-х місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення (Стаття 38 КУпАП).

Кримінальна відповідальність

Частина 1 статті 337 Кримінального кодексу України передбачає, ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, керівниками відповідних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, - карається штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 5100 до 8500 грн) або виправними роботами на строк до одного року. Крім цього слід зазначити що Кодекс України про адміністративні правопорушення передбачає окремі штрафи на посадових осіб органів влади, керівників підприємств, організацій, установ, які своєчасно не повідомили в військкомат інформацію про наявність потенційних призовників.

Судова практика: Вирок Володимирецького районного суду Рівненської області від 29 березня 2024 № 556/767/24