Відкриття банківського рахунку за кордоном фізичною особою, громадянином України

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.

Нормативна база

Умови відкриття банківського рахунку в іноземному банку

У зв'язку із запровадженням безвізового режиму між Україною, ЄС та деякими іншими країнами посилюється трудова міграція громадян. Доходи, які отримані легально за кордоном, фізичні особи мають право розміщувати на власних банківських рахунках, відкритих в установах іноземних банків. Уповноваженою особою в більшості випадків відкриття рахунків неможливе. Деякі європейські банки можуть вимагати внесення не знижувального залишку на рахунок в певній сумі. Також можуть відмовити у відкритті рахунку без пояснення причин. Найчастіше це пов’язано із не проходженням процедури ідентифікації клієнта щодо можливості «відмивання» грошей, отриманих злочинним шляхом та фінансування тероризму.

Документи для відкриття рахунку

Найчастіше під час відкриття рахунку в іноземному банку необхідно надати стандартний пакет документів: закордонний паспорт, документ про реєстрацію (тимчасового або постійного) місця проживання, отриманий у муніципалітеті, декларацію про майновий стан та доходи з відміткою або довідкою з Державної податкової служби про отримані доходи та сплачені податки. Також можуть вимагати додаткові документи: контракт із роботодавцем та дозвіл на в'їзд та легальне перебування в країні (візу), якщо перебування на території даної держави потребує такої візи, інші документи відповідно до вимог місцевого законодавства та відповідних банківських установ. Кожен банк пред'являє індивідуальні вимоги до мінімального пакета документів, тому конкретний перелік краще запрошувати заздалегідь. Рекомендована особиста присутність при відкритті рахунку.

Банківські операції, які не підлягають ліцензуванню

Національний банк України переглянув вимоги до ліцензування операцій фізичних осіб із розміщення коштів на закордонних рахунках та здійснення інвестицій за межі України. Фізичні особи можуть відкривати рахунки у фінансових установах інших країн та розміщувати на закордонних рахунках іноземну валюту, джерелом походження якої є офіційний дохід у формі заробітної плати, стипендії, пенсії, аліментів, дивідендів, отриманий за межами України без індивідуальних ліцензій НБУ. Також, фізичні особи без індивідуальних ліцензій НБУ можуть здійснювати інвестиції за кордон.

Оподаткування доходів, отриманих за кордоном

Необхідно зазначити, що можливість проведення низки операцій із розміщення коштів на закордонних рахунках та здійснення інвестицій за межі України без індивідуальних ліцензій НБУ не звільнює фізичних осіб від зобов’язання декларувати доходи та сплачувати з них податки у відповідності до п.3 ст.13 Податкового кодексу України. Суми податків та зборів, сплачені за межами України, зараховуються під час розрахунку податків та зборів в Україні за правилами, встановленими Податковим кодексом України. Так, у разі, якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку - отримувача, який зобов’язаний подати річну податкову декларацію та оподатковується за ставкою, визначеною в п.1 ст.167 Податкового кодексу України - 18 відсотків, а також оподатковуються військовим збором за ставкою 1,5 відсотків. Сума іноземного доходу перераховується у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент отримання таких доходів. З метою уникнення подвійного оподаткування платник податку може зменшити суму річного податкового зобов’язання на суму податків, сплачених за кордоном. Для отримання права на зарахування податків, сплачених за межами України, платник зобов’язаний одержати довідку про суму сплаченого податку, а також про базу та/або об’єкт оподаткування. Така довідка видається державним органом країни, де отримується дохід, уповноваженим утримувати цей податок. Довідка має бути легалізована консульською установою України у відповідній країні. Сума податку з іноземного доходу платника податку - резидента, сплаченого за межами України, не може перевищувати суму податку, розраховану на базі загального річного оподатковуваного доходу такого платника податку відповідно до законодавства України. Порядок оподаткування іноземних доходів регламентується п.11 ст. 170 Податкового кодексу України. Суму такого зменшення резидент визначає в річній декларації. Листом ДФС України від 02.01.2018 № 78/7/99-99-01-02-02-17 визначений перелік країн, з якими набрали чинності міжнародні договори про уникнення подвійного оподаткування.

Порушення валютного законодавства

Порушення фізичною особою валютного законодавства, а саме неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі іноземного банку, приховування валютних та інших доходів тягне за собою виникнення адміністративної відповідальності у вигляді накладення штрафу.