Виплата разової грошової допомоги (компенсації) колишнім радянським військовослужбовцям (військовополоненим)

Матеріал з WikiLegalAid
Це затверджена версія цієї сторінки, вона не є останньою. Перегляд останньої версії.

Хто мав право на разову грошову допомогу (компенсацію)

Німецький Бундестаг 21 травня 2015 року ухвалив рішення про те, що колишні радянські військовополонені (військовослужбовці) мають отримати символічну грошову допомогу (компенсацію) як визнання завданої їм моральної шкоди.

Посольство ФРН в Україні вербальною нотою поінформувало МЗС України про виплату грошової допомоги (компенсації) радянським військовослужбовцям, які перебували в полоні у роки Другої світової війни.

Відповідно до Директиви від 30 вересня 2015 року про виплату одноразової грошової допомоги колишнім радянським військовополоненим, яка була опублікована 14 жовтня 2015 року в федеральному віснику Німеччини, право отримати відшкодування мали радянські військовослужбовці, що перебували в період Другої світової війни з 22 червня 1941 року по 8 травня 1945 року в якості військовополонених Німеччини.

Вказана грошова допомога виплачувалась на добровільних засадах, а не на підставі законного домагання. Зазначене відшкодування було персональним і видавалось лише за заявою (Antragsformular) потерпілого або уповноваженої ним особи (грошова допомога не виплачувалась третім особам або спадкоємцям).

Виплата проводилась тільки за поданою заявою шляхом перерахування коштів на особистий банківський рахунок правомочного претендента.

Розмір одноразової грошової допомоги (компенсації)

Згідно з прийнятим ФРН рішенням, радянські військовослужбовці, що перебували в період Другої світової війни з 22 червня 1941 року по 8 травня 1945 року в якості військовополонених Німеччини, мали змогу отримати одноразову допомогу в розмірі 2500 євро.

Кому не надавалась разова грошова допомога (компенсація)

У відповідності із пунктом 4 параграфа 5 Директиви Федерального міністерства фінансів Федеративної Республіки Німеччина про виплату одноразової грошової допомоги колишнім радянським військовополоненим, до кола осіб, що негідні грошової допомоги, належали особи, які:

  • скоїли військові злочини або злочини проти людяності або приймали у них участь;
  • знаходячись у полоні або після звільнення з полону, вступали в період із 22 червня 1941 року по 8 травня 1945 року на службу до німецької поліції, охоронної поліції (SIPO), таємної державної поліції (гестапо), службу безпеки (СД), охоронні загони (СС), включаючи війська СС, або штурмові загони (СА);
  • співробітничали в період із 22 червня 1941 року по 8 травня 1945 року із Германським рейхом (наприклад у вигляді служби в його військових силах (вермахті) або в інших військових або воєнізованих підрозділах на стороні або під контролем Германського рейху та союзних із ним держав) і у зв’язку із цим скоїли військові злочини або злочини проти людяності або приймали в них участь.
Спадкоємці колишніх військовополонених не мали правових підстав на отримання компенсації.

Перелік обов’язкових документів, які необхідно було подати для призначення компенсації

  • Формуляр заяви (Antragsformular) німецькою, англійською та російською мовами.
  • Закордонний паспорт.
  • Відкритий валютний рахунок в Євро.
  • Підтверджуючі документи (військовий квиток, особистий розпізнавальний знак, свідоцтва) − за наявності.

Порядок заповнення та подачі заяви (Antragsformular)

Зверніть увагу! Термін подачі заяв закінчився.

Заява (Antragsformular) заповнювалась особисто або за сприяння працівника центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за зразком.

Заяву (Antragsformular) необхідно було подати до 30 вересня 2017 року до консульств та посольств Федеративної республіки Німеччини або до Федерального відомства централізованих служб і невирішених майнових питань на адресу: Bundesamt für zentrale Dienste und offene Vermögensfragen (BADV), DGZ Ring 12, 13086 Berlin.

Якщо дійсну заяву було подано і протягом шести місяців після смерті правомочної особи ніхто з правонаступників в сенсі Директиви про виплату одноразової грошової допомоги колишнім радянським військовополоненим не звернувся з повідомленням про своє правонаступництво в Федеральне відомство централізованих служб і невирішених майнових питань (BADV), то право на одержання допомоги припиняло свою дію.