Блокування шкідливого контенту в мережі Інтернет, зокрема дитячої порнографії

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Загальна інформація

Контент (англ. content - вміст (уміст) - будь-яке інформаційне особливе наповнення інформаційного ресурсу (наприклад веб-сайту), який користувач може скопіювати (завантажити) на диск комп'ютера.

Небажаний (шкідливий) контент - матеріали (зображання, відео, аудіо, тексти), що містять насильство, порнографію, пропаганду наркотичних засобів, азартних ігор, різноманітні комп'ютерні віруси, шпигунські програми, метою яких є отримання доступу до програмного забезпечення власника.

В Україні з метою захисту морального та фізичного життя неповнолітніх, зокрема забороняється:

♦ виготовлення (виробництво), зберігання, реклама, розповсюдження, придбання продукції, що містить дитячу порнографію, ввезення, вивезення, транзит через територію України, поштова пересилка такої продукції;

♦ пропонування або надання доступу до продукції, що містить дитячу порнографію (стаття 7 Закону України "Про захист суспільної моралі").

Дитяча порнографія - зображення у будь-який спосіб дитини чи особи, яка виглядає як дитина, задіяної у реальній або змодельованій відверто сексуальній поведінці, або будь-яке зображення статевих органів дитини в сексуальних цілях (частина перша статті 1 Закону України "Про захист суспільної моралі").

Матеріальні об'єкти, предмети, друкована, аудіо-, відеопродукція, в тому числі реклама, повідомлення та матеріали, продукція засобів масової інформації, електронних засобів масової інформації, відносяться до продукції порнографічного характеру за умови, якщо вони відповідає таким критеріям:

Практичні поради батькам щодо блокування шкідливого для дитини контенту

http://krestovkaschool.at.ua/index/storinka_dlja_batkiv/0-28

Якщо батьки прагнуть захистити дитину від негативного впливу інформації в мережі Інтернет, особливо від шкідливого контенту, вони можуть:

→ обмежити контент та час користування дитиною Інтернетом за допомогою технічних засобів. Наприклад, браузер Google Chrome, зокрема, пропонує розширення Adult Blocker, – веб-фільтр, який обмежує доступ дітей і підлітків до певних сайтів. Крім того, існують спеціальні програми для батьківського контролю ("ChildWebGuardianPro", "Teentor", "КіберМама" тощо), пошукові системи, розроблені спеціально для дитини ("Kiddle", "Safe Search Kids") та браузери ("Дитячим браузером", "Safe Browser for Education with Parental Controls and Porn Blocking");

→ у випадку виявлення шкідливого контенту звернутися до служби підтримки відповідної соціальної мережі чи адміністратора сайту;

→ у випадку виявлення шкідливого контенту, що зокрема містить дитячу порнографію негайно повідомити на Електронну гарячу лінію з протидії дитячій порнографії в Інтернеті та/або Департаменту кіберполіції Національної поліції України.

Оператор телекомунікації на підставі рішення суду зобов'язаний обмежувати доступ своїх абонентів до ресурсів, через які здійснюється розповсюдження дитячої порнографії (пункт 18 частини першої статті 39 Закону України "Про телекомунікації").

Відповідальність

Статтею 301 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за ввезення, виготовлення, збут і розповсюдження творів, зображень або інших предметів порнографічного характеру, що містять дитячу порнографію, або примушування неповнолітніх до участі у створенні творів, зображень або кіно- та відеопродукції, комп'ютерних програм порнографічного характеру.

Судова практика

Корисні посилання

Див. також