Історія створення

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.
Перейти до навігації Перейти до пошуку


Історія створення та розвитку
Довідково-інформаційної платформи правових консультацій «WikiLegalAid»
Заснування платформи
Довідково-інформаційну платформу правових консультацій «WikiLegalAid» офіційно презентовано Координаційним центром з надання правової допомоги для широкого загалу 13 грудня 2018 року. Проте сама платформа має дещо ранішу історію.

Роботу над створенням платформи розпочато на початку 2016 року. Ідею WikiLegalAid запозичено у Нідерландах, де є схожий сервіс, а програмним рішенням для майбутнього веб-порталу обрано MediaWiki, адже він надає інструменти для колективного створення та редагування правових консультацій, а також є зрозумілим у користуванні та звичним для пересічних користувачів мережі "Інтернет". Фахівці Координаційного центру з надання правової допомоги проаналізували понад 100 000 питань, з якими клієнти зверталися до системи надання безоплатної правової допомоги, та обрали 460 тем, присвячених найбільш поширеним питанням.

З 1 вересня 2016 року по всій території України розпочали свою бюро правової допомоги. Понад 600 працівників місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, у тому числі бюро правової допомоги поряд з іншими напрямами роботи займалися також створенням консультацій на вищезазначені теми та їх розміщенням на платформі. Саме таким чином утворилася велика команда консультантів платформи "WikiLegalAid".

Відкриття платформи у загальний доступ
Протягом 2016-2018 років платформа перебувала в обмеженому доступі та використовувалася виключно фахівцями системи надання безоплатної правової допомоги

з метою покращення якості, повноти та оперативності надання правових консультацій, обміну досвідом та формування кращих практик консультування клієнтів системи безоплатної правової допомоги. Однак після того, як кількість статей збільшилася до 1300, було прийнято рішення відкрити загальний доступ до платформи, адже така база знань може бути корисною для всієї країни та стати чудовим механізмом правопросвітництва.

У листопаді 2018 року Координаційним центром з надання правової допомоги утворено Експертну групу з питань забезпечення належного функціонування довідково-інформаційної платформи правових консультацій «WikiLegalAid», до якої увійшли найбільш досвідчені та активні консультанти. Експертів уповноважено здійснювати функції модераторів: перевіряти консультації на предмет їх відповідності чинному законодавству і правилам платформи та приймати рішення про їх затвердження.

Розвиток платформи у період загальнодержавного карантину
З моменту офіційного відкриття платформа почала стрімко набирати популярність серед користувачів мережі "Інтернет". Якщо у 2019 році користувачі переглянули сторінки «WikiLegalAid» 1,5 млн разів, то у 2020 році — вже майже 5 млн. Тобто кількість переглядів зросла більш ніж утричі.

У зв'язку із запровадженням у березні 2020 року карантину на всій території України значно зросла потреба громадян у дистанційних засобах отримання правової інформації. Крім того з'явилось багато "карантинних" тем (особливості режиму надзвичайної ситуації, трудові права працівників, відповідальність за порушення санітарно-епідемічних норм тощо), які хвилювали українців, а тому виникнула гостра потреба у створенні відповідних консультацій на платформі. Розуміючи важливість отримання громадянами актуальної правової інформації без необхідності покидати свої домівки, фахівці-консультанти щодня ведуть копітку працю, створюючи нові консультації та удосконалюючи ті правові консультації, що вже розміщені на платформі. Станом на січень 2021 року на платформі правових консультацій «WikiLegalAid» розміщено близько 2000 тисяч консультацій.

Сьогодення
Окрім змістовного наповнення платформи актуальною правовою інформацією команда консультантів та експертів платформи дбає про те, щоб «WikiLegalAid» стала більш зручною та приємною у користуванні, а також працює над її популяризацією серед населення. Зокрема, у 2020 році оновлено головну сторінку платформи, яка стала кращою не лише з точки зору зовнішнього вигляду, а й інтуїтивно більш зрозумілою, а тому – зручнішою та доступнішою. Тривають роботи з оновлення всього інтерфейсу платформи.

Тепер найпопулярнішу інформацію з «WikiLegalAid» можна знайти у застосунку «Безоплатна правова допомога», а зараз команда Координаційного центру з надання правової допомоги працює над інтеграцією інформації з цієї платформи у застосунок «Твоє право».

Крім того фахівці системи надання безоплатної правової допомоги ведуть активну інформаційну кампанію серед студентів, працівників бібліотечних мереж та посадових осіб органів місцевого самоврядування про можливості довідково-інформаційної платформи правових консультацій «WikiLegalAid» та її роль у забезпеченні громадян актуальною правовою інформацією.