Порядок та підстави проведення дактилоскопічної експертизи

Матеріал з WikiLegalAid

Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем.
Перейти до: навігація, пошук

Нормативна база

Завдання дактилоскопічної експертизи

Основним завданням дактилоскопічної експертизи є ідентифікація особи за слідами її рук, які залишені на місці події. Дактилоскопічна експертиза є підвидом трасологічної експертизи, яка у свою чергу є різновидом криміналістичної експертизи.
Якщо версія про особу, що залишила слід, ще не висунута, а також якщо слідчий вважає за потрібне встановити, чи є на предметах обстановки місця події невидимі або слабовидимі сліди, перед експертом може постати питання про наявність такого роду слідів і їх придатність для ідентифікації особи. Експертиза слідів рук вирішує і ряд неідентифікаційних завдань, пов'язаних з визначенням механізму слідоутворення, особливостями будови руки, яка залишила слід, деякими іншими характеристиками слідоутворювального об'єкта.

Об'єкти дактилоскопічної експертизи

До об'єктів дослідження відносять:

 • сліди рук, відкопійовані при огляді місця події на дактилоскопічну плівку або самі об'єкти-носії слідів (копіювання здійснюється в випадках, коли немає можливості із за габаритів чи інших причин вилучити об'єкт-носій сліду)
 • відбитки пальців, долонь рук, виконані на бланках дактилокарт або на листках білого паперу.

Дактилокарти повинні містити: відбитки нігтьових фаланг пальців, їх контрольні відтиски; празвище, ім'я та по батькові, дату та місце народження, відомості про судимість та причину проведення дактилоскопіювання.

Перелік вирішуваних питань

 • Чи є на об'єкті сліди рук?
 • Чи придатні дані сліди для ідентифікації особи?
 • Чи залишені сліди рук конкретною (однією) особою?
 • Чи залишені однією особою сліди рук, вилучені в різних місцях?
 • Чи є на даному предметі сліди рук і якщо так, то чи придатні вони для ідентифікації?
 • Якою рукою і якими пальцями руки залишено сліди?
 • Які особливості мають руки людини, що залишила сліди (відсутність пальців, наявність шрамів тощо)?
 • Якими ділянками поверхні долоні залишено сліди?
 • У результаті якої дії залишено слід (захват, торкання тощо)?
 • Чи були сліди до вилучення на поверхні конкретного об'єкта?
 • Чи є ознаки перенесення вилучених слідів з однієї поверхні на іншу?

Порядок проведення експертизи

Об'єктами дослідження з метою ідентифікації особи за папілярними лініями рук є сліди пальців та (або) долонь, речових доказів, на яких знайдено сліди рук або припускається їх наявність.
Експертиза може бути проведена також шляхом дослідження копії сліду на слідокопіювальній плівці, зліпка об'ємного сліду або масштабного фотознімка сліду.
До кола осіб, що перевіряються, слід включати і тих, що не причетні до скоєння злочину, якщо вони могли залишити сліди на місці події, наприклад мешканців квартири, в якій скоєно крадіжку. Установлення того факту, що слід залишила саме ця особа, виключить пошук нових підозрюваних і призначення зайвих експертиз.
Якщо в процесі слідчого огляду не було встановлено, якою частиною руки залишено слід, експерту направляються експериментальні відбитки всіх трьох фаланг пальців рук, а також відбитки долонь. Коли є дані, які вказують на те, що слід залишено крайньою верхньою ділянкою нігтьової фаланги, крім відбитків нігтьових фаланг, додатково відбираються відбитки цих ділянок.
Експерт здійснює огляд об'єктів дослідження, які йому були надані для експертизи, та надає відповідь на запитання, яке перед експертом ініціювала посадова особа при призначенні експертизи шляхом складення експертного висновку.

Підстава проведення дактилоскопічної експертизи

Підставою для проведення експертиз відповідно до чинного законодавства є процесуальний документ (постанова, ухвала) про призначення експертизи, складений уповноваженою на те особою чи органом (слідчим, слідчим суддею чи судом), або письмове звернення потерпілого чи сторони захисту кримінального провадження, у якому обов'язково зазначаються реквізити, перелік питань, поставлених експерту, а також об'єкти, що підлягають дослідженню.