Порядок ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Поняття та види джерел інформації про кримінальні правопорушення

Джерелом інформації про кримінальні правопорушення є встановлені особою (заявником, працівником органу поліції) відомості про вчинення кримінального правопорушення (злочину), передбаченого чинним Кримінальним кодексом України.

Джерелом інформації про кримінальні правопорушення та інші події, зокрема, є:

Класифікація заяв (повідомлень) про вчинення злочину та способи їх прийняття

Усні звернення

Способи прийняття:

  • під час особистого звернення заявника до уповноваженої службової особи органу (підрозділу) поліції з усним повідомленням;
  • у телефонному режимі за скороченим номером екстреного виклику поліції «102» або на гарячу лінію МВС України «1536»;
  • шляхом усного звернення на «Урядовий контактний центр» (гаряча лінія «1545»)

Письмові звернення

Способи прийняття:

  • під час особистого звернення заявника до уповноваженої службової особи органу (підрозділу) поліції з письмовою заявою (повідомленням);
  • направлення письмової заяви з використанням засобів поштового зв’язку;
  • направлення заяви електронною поштою.

Умови реєстрації заяви про вчинення злочину в органах (підрозділах) поліції

Органи (підрозділи) Національної поліції України приймають заяви (повідомлення) про вчинення кримінального правопорушення від заявників цілодобово та невідкладнонезалежно від місця і часу його учинення та повноти отриманих даних.

Реєстрація заяв (повідомлень) про вчинення кримінальних правопорушень здійснюється шляхом внесення відомостей до:

  • інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» (далі – ІТС ІПНП)
  • журналу єдиного обліку прийняття та реєстрації заяв про кримінальні правопорушення та інші події (далі – ЄО) з наступним визначенням порядкового номеру кожній справі.

Під час особистого звернення заявника з усним повідомленням, уповноважена службова особа органу (підрозділу) поліції фіксує відомості шляхом внесення їх до протоколу прийняття заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події (абзац 3 п. 1 Розділу ІІ Наказу МВС № 100 від 08.02.2019 року).

Заява (повідомлення), що надходить телефоном за скороченим номером екстреного виклику поліції «102», реєструється в ІТС ІПНП з автоматичним присвоєнням порядкових номерів ЄО.

У свою чергу, під час особистого звернення заявника до органу (підрозділу) поліції із письмовою заявою (повідомленням) уповноважена службова особа органу (підрозділу) поліції її (його) приймає і реєструє в ІТС ІПНП або у ЄО.

Датою подання заяви (повідомлення) до органу (підрозділу) поліції вважається дата реєстрації такої заяви (повідомлення) в ІТС ІПНП (журналі ЄО).

Після реєстрації заяви (повідомлення) про вчинення кримінального правопорушення, суб’єкту звернення надається талон ЄО, що свідчить про факт прийняття та реєстрації уповноваженим працівником органу (підрозділу) поліції повідомлення.

Примітка: У випадку заяви (повідомлення) про вчинення діяння, що не містить складу кримінального правопорушення, керівник органу (підрозділу) Національної поліції зобов’язаний прийняти рішення про хід справи у відповідності до Закону України «Про звернення громадян» та Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відомості про діяння, що містить склад злочину, вносяться до ЄРДР згідно ч. 1 ст. 214 Кримінального процесуального кодексу України.

Особливості перенаправлення заяв (повідомлень) про вчинення кримінальних правопорушень органами поліції

У випадку направлення особою заяви (повідомлення) про вчинення кримінального правопорушення до чергової частини Головних управлінь Національної поліції або їх територіальних відділів (відділень) не за місцем вчинення зазначеного у повідомленні злочину, уповноважена службова особа має зареєструвати таке повідомлення в ІТС ІПНП (журналі ЄО) та невідкладно передати до органів (підрозділів) поліції нижчого рівня, на території обслуговування яких сталася подія, із зазначенням в ІТС ІПНП (журналі ЄО) номера реєстрації в ЄО відповідного органу (підрозділу) поліції (п. 1 Розділу ІІІ Наказу МВС № 100 від 08.02.2019 року).

Приклад:

Орган поліції, що прийняв заяву (повідомлення) про вчинення кримінального правопорушення: Головне управління Національної поліції в Одеській області.

Орган (підрозділ) поліції, призначений для розгляду заяви та внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань: Приморський відділ поліції (або його територіальне відділення).

Підстава перенаправлення: Територіальне обслуговування – за місцем вчинення кримінального правопорушення (на перетині вулиць Преображенська – Грецька у місті Одеса).

Контроль за порядком реєстрації та ведення єдиного обліку заяв про вчинення кримінальних правопорушень

Повноту і достовірність інформації, унесеної до ІТС ІПНП (журналу ЄО) на підставі заяв (повідомлень), забезпечує уповноважена службова особа органу (підрозділу) поліції, яка внесла цю інформацію.

У свою чергу, контроль за своєчасною реєстрацією уповноваженою службовою особою в ІТС ІПНП (журналі ЄО) заяв (повідомлень) покладається на безпосереднього керівника органу (підрозділу) поліції, де працює уповноважена службова особа (Розділ VІ Наказу МВС № 100 від 08.02.2019 року).