Правовий порядок встановлення супутникових антен на дахах будинків

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 10:34, 17 червня 2021, створена Svitlana.maznytska (обговорення | внесок) (візуальний редактор)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Право користування спільним майном багатоквартирного будинку

У зв’язку із відключенням в Україні аналогового телебачення та повного переходу на цифрове ефірне телебачення з’явилось багато бажаючих, які хочуть встановити на даху багатоквартирного будинку антену для прийому супутникового сигналу.

Частиною 2 ст. 10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» встановлено, що власники квартир є співвласниками допоміжних приміщень у будинку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою і зобов’язані брати участь у загальних витратах, пов’язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку.

Згідно офіційного тлумачення цієї норми закону Конституційним Судом України, незалежно від підстав набуття права власності на квартиру (приватизація, купівля, успадкування, дарування, обмін і т.д.) одночасно з ним виникає право співволодіння на весь будинок. Ніяких додаткових дій для цього здійснювати не потрібно. Немає необхідності оформляти окремий акт на право власності.

А отже, право власності на квартиру є визначальним, а право спільної власності на вказане спільне майно будинку - похідним від нього. Той, хто стає власником квартири в будинку, стає одночасно і співвласником підвалу, ліфтів, даху і т.п. Таким чином, дах - так само як і ліфт, під`їзд, сходи та інше - є спільним майном власників, яким всі власники мають право вільно користуватися. Власники квартир також мають право встановити правила використання даху між собою або режим пропуску для третіх осіб.

Крім того, згідно зі ст. 382 Цивільного кодексу України, всі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

З вищевикладених норм законодавства очевидно, що встановлюючи супутникову антену на даху, мешканець цього будинку насправді реалізує своє право користування спільним майном будинку.

Основні вимоги до встановлення антенних пристроїв, систем ефірного телебачення, супутникового зв’язку і телебачення

Підтвердженням законності встановлення супутникових антен на дахах будинків є й передбачені законодавством основні вимоги для такого встановлення.

Так, згідно з пп. 7.64 ДБН В.2.2-15:2019 «Житлові будинки. Основні положення», антенні пристрої систем ефірного телебачення, супутникового зв’язку і телебачення повинні розташовуватися в тих місцях, де вони не погіршують архітектурного вигляду будинків. Розміщувати їх необхідно на даху будинків, з урахуванням додаткових механічних навантажень. При цьому розміщення антенних пристроїв на фасадних стінах, балконах не допускається.

Крім того, слід зазначити, що пп. 4.8.7. «Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій» визначено, що не допускається кріпити до димарів радіо- і телеантени.

Отже, Державні будівельні норми України передбачають можливість встановлення супутникових антен на даху будинку. Будь-яких інших норм щодо порядку та місця встановлення, виду кріплень та інших аналогічних вимог чинним законодавством України не передбачено.

Слід звернути особливу увагу на те, що вхід у горищне приміщення і на дах дозволяється тільки працівникам виконавця послуг, безпосередньо відповідальним за технічний нагляд, і тим, котрі виконують ремонтні роботи, а також працівникам експлуатаційних організацій, обладнання яких розміщене на даху й у горищному приміщенні.

Погодження на встановлення антенних пристроїв, систем ефірного телебачення, супутникового зв’язку і телебачення

Встановлення супутникової антени необхідно погоджувати з власником будинку, яким у багатоквартирних будинках є об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) або ж балансоутримувач.

Таким чином, перед тим, як встановлювати супутникову антену, слід звернутися до обслуговуючої організації з проханням забезпечити доступ на дах будинку. При здійсненні монтажних робіт для встановлення супутникової антени на даху бути присутнім має право і представник обслуговуючої організації, адже, згідно з «Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій» на покрівлі дозволяється перебувати лише працівникам виконавця послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

Відповідальність за порушення законодавства

За порушення приписів, передбачених Державними будівельними нормами України та «Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій» передбачена адміністративна відповідальність, визначена ст. 150 Кодексу України про адміністративні правопорушення (Порушення правил користування жилими будинками і жилими приміщеннями).

Відповідно до вищезазначеної статті, порушення правил користування жилими приміщеннями, санітарного утримання місць загального користування, сходових кліток, ліфтів, під’їздів, прибудинкових територій, порушення правил експлуатації жилих будинків, жилих приміщень та інженерного обладнання, безгосподарне їх утримання, а також самовільне переобладнання та перепланування жилих будинків і жилих приміщень, використання їх не за призначенням, псування жилих будинків, жилих приміщень, їх обладнання та об’єктів благоустрою – тягнуть за собою попередження або накладення штрафу на громадян від 1 до 3 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і попередження або накладення штрафу на посадових осіб – від 3 до 7 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.