Обчислення стажу роботи для призначення трудових пенсій

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 15:53, 18 лютого 2021, створена Valentyna.nykonchuk (обговорення | внесок)

Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Обчислення пенсії в Україні

Нарахування пенсій, обчислення розміру пенсії та перерахунок відбувається згідно Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". Вказаний Закон розповсюджується тільки на застрахованих осіб, які сплачують внески в Пенсійний фонд України самостійно, або за яких внески сплачують їх роботодавці та організації.

Порядок обчислення розміру пенсії

Розмір пенсії обчислюється, згідно встановленим нормам у відсотках до середньомісячного заробітку. Для обчислення розміру пенсії береться середньомісячний фактичний заробіток, маючи на увазі зарплату (або дохід) людини за будь-які 60 місяців поспіль до 1 липня 2000 року та за весь період страхового стажу після 1 липня 2000 року. При нарахуванні розміру пенсії береться до уваги не номінальна зарплата майбутнього пенсіонера, а зкоригований заробіток. Коефіцієнт заробітку людини розраховується шляхом ділення середньої зарплати за певний місяць на середню зарплату по країні за цей самий місяць.
До заробітку для нарахування пенсій включаються усі види оплати праці, на які, згідно діючим правилам, нараховуються страхові внески, крім виплат одноразового характеру, не обумовлених діючою системою оплати праці (компенсація за невикористану відпустку, вихідна допомога та інші), перелік яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2010 № 1170. Для виходу на пенсію за віком у 2020 році після досягнення віку чоловіками 60 років та жінками 59 років (з 1 квітня 2020 року – 59 років 6 місяців) потрібно мати страховий стаж не менше 27 років. З кожним наступним роком страховий стаж, що дає право на призначення пенсії за віком,  поступово зростатиме і у 2028 році необхідний страховий стаж становитиме 35 років.

Якщо у людини на час досягнення зазначеного пенсійного віку немає необхідного страхового стажу, вона  зможе вийти на пенсію за віком пізніше, після досягнення 63  або 65 років. Якщо людина продовжуватиме офіційно працювати та набуде необхідний страховий стаж, то пенсія може бути призначена відразу після його набуття.

У разі відсутності необхідного страхового стажу для призначення пенсії за віком після 60 та 63 років, пенсію можна отримати після 65 років. Але для цього  потрібно мати мінімум  15 років страхового стажу.

Тривалість страхового стажу, яка дає право на пенсію, визначається на дату досягнення пенсійного віку.

Розмір пенсій за віком становить 55 відсотків заробітку, але не нижче мінімального розміру. Якщо стаж роботи більш ніж 35 років для чоловіків та 30 років для жінок, то пенсія зростає на 1 відсоток заробітку за кожний рік понад стажу. Якщо стаж не повний, розмір пенсії нараховується згідно відпрацьованому стажу.

Обчислення розміру пенсії по інвалідності

Пенсії з інвалідності нараховуються у двох випадках:

 • Трудове каліцтво або професійне захворювання;
 • Загальне захворювання.

Пенсія з інвалідності в залежності від групи інвалідності призначується в таких розмірах:

 • Особам з інвалідністю I групи – 100 відсотків пенсії за віком;
 • Особам з інвалідністю II групи – 90 відсотків пенсії за віком;
 • Особам з інвалідністю III групи – 50 відсотків пенсії за віком.

Непрацюючі особи з інвалідністю II та ІІІ групи мають право вибору в призначені пенсії:

 • у розмірі пенсії по інвалідності;
 • або в розмірі пенсії за віком, за певних умов

Умови призначення пенсій по інвалідності у розмірі пенсій за віком:

Непрацюючі особи з інвалідністю II групи:

 • якщо до певного (визначеного Законом) віку інвалідність встановлена вперше;
 • за наявності певного страхового стажу

Непрацюючі особи з інвалідністю ІІ та ІII групи:

 • якщо вони визнані особами з інвалідністю після досягнення загальновстановленого пенсійного віку;
 • за наявності страхового стажу 30 років для жінок і 35 років для чоловіків.

На відміну від пенсій за віком, пенсії з інвалідності призначаються не безстроково на час інвалідності, встановленої органами медично-соціальної експертизи. Лише чоловікам старшим за 60 років та жінкам старшим за 55 років пенсія з інвалідності призначається безстроково.

Якщо інвалідність настала в період проходження строкової військової служби або внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), у особи, яка звернулася за медичною допомогою у період з 21 листопада 2013 року по 30 квітня 2014 року, то пенсія по інвалідності призначається особі незалежно від наявності страхового стажу.

Обчислення розміру пенсії з приводу втрати годувальника

Пенсія з приводу втрати годувальника нараховується непрацездатним членам родини померлого годувальника, які знаходились на його утриманні, при наявності у годувальника на день смерті страхового стажу, який був би йому потрібен для нарахування пенсії по ІІІ групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв’язку з втратою годувальника нараховується незалежно від того, чи вони були на утриманні годувальника. Батьки та чоловік (дружина) померлого, що не були на його утриманні, мають право на пенсію з приводу втрати годувальника, якщо втратили джерело засобів існування.

Непрацездатні члени сім’ї особи, зниклої безвісти, які були на її утриманні, незалежно від тривалості страхового стажу годувальника, мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника.

Розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника залежить від:

 • розміру пенсії за віком, з якого обчислюють розмір пенсії у зв’язку з втратою годувальника;
 • кількості утриманців

Пенсія з приводу втрати годувальника нараховується у розмірі:

 • на одного непрацездатного члена родини – 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника;
 • на двох та більше непрацездатних членів родини – 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частинами;
 • дітям сиротам - пенсію призначають в розмірах, визначених у попередніх двох пунктах виходячи з розміру пенсії за віком кожного з батьків.

Загальний розмір пенсії на родину з приводу втрати годувальника залежить від кількості членів родини померлого, середнього заробітку та не залежить від причини його смерті (тобто, родинам, годувальник яких помер внаслідок загального захворювання, та родинам, що втратили годувальника внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання, пенсії нараховуються в однакових розмірах).

Обчислення розміру пенсії громадянам, які мають право на декілька видів пенсій одночасно Якщо робітник має право на декілька видів пенсій одночасно, йому нараховується одна пенсія на його вибір.

Розмір нарахування пенсії працюючим пенсіонерам

Пенсіонерам, які пропрацювали після призначення пенсій за віком або з інвалідності не менше 2-х років після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, з більш високим заробітком, ніж той, з якого була нарахована пенсія, згідно їх заяви нараховується новий, більш високий розмір пенсії.

Пенсії не оподатковуються та сплачуються без урахування заробітку (доходу), що отримується, за місцем фактичного мешкання пенсіонера незалежно від прописки.

Обчислення розміру пенсії за вислугу років

Пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком. Розмір пенсії, перелік працівників та окремих категорії працівників які мають право на пенсію за вислугу років, передбачено ст. ст. 52-55 Закон України “Про пенсійне забезпечення” від 05.11.1991 № 1788-XII.