Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників

Матеріал з WikiLegalAid

Нормативна база

За якими напрями здійснюється фінансова підтримка сільгосптоваровиробників?

Фінансова підтримка надається одержувачам за такими напрямами:

  • часткова компенсація вартості насіння сільськогосподарських рослин вітчизняного виробництва, закупленого у фізичних осіб - підприємців та юридичних осіб, які здійснюють виробництво та/або його реалізацію (далі - часткова компенсація вартості насіння);
  • часткова компенсація витрат, пов’язаних з наданими сільськогосподарськими дорадчими послугами;
  • фінансова підтримка сільськогосподарських кооперативів;
  • часткова компенсація вартості придбаної сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва;
  • бюджетна субсидія на одиницю оброблюваних угідь (1 гектар) - новоствореним фермерським господарствам;
  • бюджетна субсидія на одиницю оброблюваних угідь (1 гектар) для фермерських господарств (крім новостворених);
  • здешевлення кредитів;
  • спеціальна бюджетна дотація за утримання корів молочного напряму продуктивності фермерському господарству, у власності якого перебуває від п’яти корів, ідентифікованих та зареєстрованих відповідно до законодавства.

Розподіл бюджетних коштів за напрямами затверджується Міністерства економіки України.

Хто має право на отримання фінансової підтримки?

Фінансова підтримка надається:

  1. фермерському господарству, яке має чистий дохід (виручку) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній рік до 20 000 000 гривень, у власності та/або користуванні якого перебувають землі сільськогосподарського призначення; зареєстрованому в поточному році фермерському господарству, у власності та/або користуванні якого перебувають землі сільськогосподарського призначення, незалежно від обсягу чистого доходу (виручки);
  2. сільськогосподарському кооперативу, до складу якого входять одне і більше фермерських господарств, які відповідають вимогам у вищезазначеному пункті, а інші - фізичні особи, у власності та/або користуванні кожної з яких перебувають землі сільськогосподарського призначення або тварини, ідентифіковані та зареєстровані відповідно до законодавства.

Зазначені фермерські господарства та сільськогосподарські кооперативи є одержувачами фінансової підтримки (далі - одержувачі).

Фінансова підтримка не надається одержувачам:

  • стосовно яких порушено справу про банкрутство;
  • яких в установленому порядку визнано банкрутами;
  • які перебувають на стадії ліквідації;
  • які мають на перше число місяця, в якому буде прийматися рішення щодо здійснення виплат, прострочену більш як шість місяців заборгованість з платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС, а також за регіональними та місцевими програмами, Українським державним фондом підтримки фермерських господарств;
  • які не провадили господарську діяльність протягом трьох попередніх років (крім новостворених);
  • щодо яких виявлено факти незаконного одержання та/або нецільового використання бюджетних коштів.

Процедура отримання фінансової підтримки

Фінансова підтримка надається за напрямами: часткова компенсація вартості насіння, часткова компенсація витрат, пов’язаних з наданими сільськогосподарськими дорадчими послугами, фінансова підтримка сільськогосподарських кооперативів, часткова компенсація вартості придбаної сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва, бюджетна субсидія на одиницю оброблюваних угідь (1 гектар) для фермерських господарств (крім новостворених) - через уповноважені банки, що підписали з Міністерства економіки України Меморандум про загальні засади співробітництва (далі - уповноважений банк).

Меморандум підписується з уповноваженими банками, відібраними відповідно до Порядку відбору банків, через які здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням та заробітної плати працівникам бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. № 1231

Для отримання фінансової підтримки одержувачі подають уповноваженому банку заявку та підтвердні документи в паперовій або електронній формі (п. 6 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання фінансової підтримки розвитку фермерських господарств), а саме:

  1. копію статуту фермерського господарства (для юридичної особи) або копію договору (декларації) про створення сімейного фермерського господарства (для фермерських господарств, що створені без набуття статусу юридичної особи відповідно до статті 81 Закону України «Про фермерське господарство»), або копію статуту сільськогосподарського кооперативу та список його членів, дійсний на дату подання заявки;
  2. одну із таких форм відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що підтверджують право власності та/або користування земельною ділянкою:
  3. стосовно земель фермерського господарства як юридичної особи - для земельних ділянок, що перебувають у власності та/або користуванні фермерського господарства, або земельних ділянок, які перебувають у користуванні голови фермерського господарства, наданих йому із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства;
  4. стосовно земель фермерського господарства, створеного без набуття статусу юридичної особи відповідно до статті 81 Закону України «Про фермерське господарство», для земельних ділянок, які перебувають у власності та/або користуванні членів фермерського господарства;
  5. копію фінансового документа, що підтверджує наявність чистого доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній рік (для фермерського господарства), а фермерські господарства, які зареєстровані в поточному році, - копію фінансового звіту або податкову декларацію платника податку за останній звітний період;
  6. довідку, видану Українським державним фондом підтримки фермерських господарств у довільній формі та чинну на дату подання заявки, про відсутність простроченої заборгованості.

Подаються оригінали та належним чином засвідчені копії документів.

Часткова компенсація вартості насіння сільськогосподарських рослин вітчизняного виробництва

Розмір компенсації: 80 відсотків вартості насіння без урахування сум податку на додану вартість, але не більше 80000 гривень на одне господарство.

Для отримання часткової компенсації вартості одержувачі, окрім документів, передбачених у пункті 6 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання фінансової підтримки розвитку фермерських господарств, також подають уповноваженому банку копії:

  • сертифіката, що засвідчує сортові якості насіння;
  • сертифіката, що засвідчує посівні якості насіння;
  • платіжного доручення про оплату за насіння;
  • накладної (товарно-транспортної накладної) на придбане насіння;
  • акта про висів придбаного насіння за формою, затвердженою Міністерства економіки України.

Увага! У разі закупівлі насіння у фізичних осіб - підприємців та юридичних осіб, не включених до Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва, одержувачі додатково до зазначених документів подають уповноваженому банку оригінали документів на якість насіння, визначені ДСТУ 4138-2002 Насіння сільськогосподарських культур, а саме:

  • атестат на насіння - на базове насіння;
  • свідоцтво на насіння - на сертифіковане насіння;
  • свідоцтво на гібридне насіння - на насіння першого покоління гібридів.

Граничний строк подання документів для часткової компенсації вартості насіння уповноваженим банкам - 1 листопада поточного року.

Закупівля насіння сільськогосподарських рослин вітчизняного виробництва, вартість якого підлягає частковій компенсації, здійснюється через уповноважені банки.

Уповноважені банки формують реєстри одержувачів часткової компенсації вартості насіння, висіяного у поточному році, і подають їх Міністерству економіки України двічі на рік до 10 липня та 10 листопада у паперовій та електронній формі.

Реєстр одержувачів часткової компенсації вартості насіння містить інформацію про повне найменування, код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи або документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному органу доходів і зборів і мають відмітку в паспорті) фізичної особи - підприємця; вартість придбання насіння; суму коштів, що підлягає компенсації.

Уповноважені банки протягом трьох банківських днів з дати отримання коштів від Міністерства економіки України перераховують їх на поточні рахунки одержувачів та протягом двох робочих днів після перерахування інформують про це Міністерство економіки України.

До відома! У разі коли одержувач у строки, подав належним чином оформлені заявку і підтвердні документи для отримання часткової компенсації вартості насіння, уповноважений банк прийняв їх до виконання, а часткова компенсація не виплачена або виплачена не в повному обсязі через незалежні від одержувача причини, часткова компенсація виплачується за рахунок коштів, передбачених на наступний бюджетний період.

Часткова компенсація витрат, пов’язаних з наданими сільськогосподарськими дорадчими послугами

Розмір компенсації:

Фінансова підтримка сільськогосподарських кооперативів

Розмір компенсації:

Часткова компенсація вартості придбаної сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва

Розмір компенсації:

Бюджетна субсидія на одиницю оброблюваних угідь (1 гектар) для фермерських господарств

Розмір компенсації: