Відмінності між версіями «Ухилення від сплати аліментів на утримання дітей»

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до навігації Перейти до пошуку
 
(Не показані 8 проміжних версій 6 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
== Нормативна база ==
== Нормативна база ==
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80 Конституція України]  
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2947-14 Сімейний кодекс України]
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2947-14 Сімейний кодекс України]  
* [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 Кримінальний кодекс України]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/80731-10/print1517313095102875 Кодекс України про адміністративні правопорушення]  
* [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/1404-19 Закону України «Про виконавче провадження»]
* [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/1404-19 Закону України «Про виконавче провадження»]
* [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 Кримінальний кодекс України]
* [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/3353-12/print1517321520925797 Закон України "Про дорожній рух"]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/80731-10/print1517313095102875 Кодекс України про адміністративні правопорушення]  
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/189-2006-%D0%BF Постанова Кабінету Міністрів  від 22 лютого 2006 року №189 "Про затвердження Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме"]
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/189-2006-%D0%BF Постанова Кабінету Міністрів  від 22 лютого 2006 р. №189.]
* [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/3353-12/print1517321520925797 "Про дорожній рух"]
== Складання заяви про відкриття виконавчого провадження ==
Для того, щоб почати процедуру примусового стягнення аліментів необхідно скласти заяву про відкриття виконавчого провадження, підписати її та подати разом з виконавчим листом по аліментах в належний орган ДВС.
== Як повинен діяти державний виконавець у випадку несплати аліментів боржником? ==
Відповідно до ст. 10 [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1404-19 Закону України «Про виконавче провадження»] державний виконавець у разі відмови боржником від слати аліментів здійснює наступні заходи для примусового виконання рішення:
* звернення стягнення на кошти, цінні папери, інше майно (майнові права), корпоративні права, майнові права інтелектуальної власності, об’єкти інтелектуальної, творчої діяльності, інше майно (майнові права) боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб, або боржник володіє ними спільно з іншими особами;
* звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника;
* вилучення в боржника і передача стягувачу предметів, зазначених у рішенні;
* заборона боржнику розпоряджатися та/або користуватися майном, яке належить йому на праві власності, у тому числі коштами, або встановлення боржнику обов’язку користуватися таким майном на умовах, визначених виконавцем. Відповідно до ст. 36 [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1404-19 Закону України «Про виконавче провадження»] державний виконавець у разі відсутності відомостей про місце проживання, перебування боржника звертається до суду з поданням про винесення ухвали про розшук боржника. Розшук боржника - юридичної особи, майна боржника організовує виконавець шляхом подання запитів до відповідних органів, установ або проведення перевірки інформації про майно чи доходи боржника, що міститься в базах даних і реєстрах, та перевірки майнового стану боржника за місцем проживання (перебування) або його місцезнаходженням. Витрати, пов’язані з розшуком боржника, майна боржника та його зберіганням, стягуються з боржника у порядку, встановленому цим Законом.
== Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме. ==
Якщо рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв’язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення, то дітям призначається тимчасова державна допомога. Це передбачено Порядком призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженим [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/189-2006-%D0%BF постановою Кабміну від 22 лютого 2006 р. №189.] Починаючи з першого травня 2017 р. прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років — 1426 гривень, для дітей віком від 6 до 18 років — 1777 гривень. Така допомога призначається і виплачується за місцем проживання (перебування) одного з батьків, який утримує дитину, управлінням праці та соціального захисту населення райдержадміністрації. Для цього одержувач подає вказаному управлінню такі документи: заяву за установленою формою, копію свідоцтва про народження дитини; довідки про реєстрацію місця проживання (перебування) дитини та одержувача; рішення суду (виконавчий лист) про стягнення аліментів; довідку державної виконавчої служби про факт несплати аліментів протягом шести місяців. Тимчасова допомога призначається кожні шість місяців. Для призначення допомоги на наступний шестимісячний строк одержувач подає лише заяву, в якій повідомляє про обставини, що можуть бути підставою для продовження виплати допомоги.


== Види відповідальності ==
== Види відповідальності ==
Закони, які регулюють взаємини батьків з дитиною, зводять відповідальність за несплату аліментів до трьох сфер : 
1) адміністративної;
2) кримінальної;
3) цивільної.
=== Адміністративна відповідальність ===
=== Адміністративна відповідальність ===
Адміністративна відповідальність передбачена [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/80731-10 ст.183-1 Кодексу України про адміністартивні правопорушення], в якій зазначено що несплата аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім’ї, що призвела до виникнення заборгованості, '''сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців''' з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання - тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.
Адміністративна відповідальність передбачена [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/80731-10 ст.183-1 Кодексу України про адміністартивні правопорушення], в якій зазначено що несплата аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім’ї, що призвела до виникнення заборгованості, <u>сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців</u> з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання - '''тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин'''.


=== Кримінальна відповідальність ===  
=== Кримінальна відповідальність ===  
Кримінальна відповідальність передбачена за злісне ухилення від сплати встановлених за рішенням суду коштів на утримання дітей.
Кримінальна відповідальність передбачена за злісне ухилення від сплати встановлених за рішенням суду коштів на утримання дітей.
Відповідно до ст. 164 [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 Кримінального кодексу України]  ухилення від спалати аліментів встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів), а також злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, що перебувають на їх  утриманні- карається громадськими роботами на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або арештом на строк до трьох місяців, або обмеженням волі на строк до двох років. Те саме діяння, вчинене особою, раніше судимою за злочин, передбачений цією статтею, -карається громадськими роботами на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин або арештом на строк від трьох до шести місяців, або обмеженням волі на строк від двох до трьох років. Під ухиленням слід розуміти будь-які діяння боржника, спрямовані на невиконання рішення суду ( приховання доходів, зміну місця проживання чи місця роботи без повідомлення державного виконавця, які призвели до виникнення заборгованості із сплати коштів у розмірі, що складають суму виплат за три місяці відповідних платежів.
Відповідно до ст. 164 [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 Кримінального кодексу України]  ухилення від сплати аліментів встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів), а також <u>злісне ухилення батьків</u> від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, що перебувають на їх  утриманні- '''''карається громадськими роботами на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або арештом на строк до трьох місяців, або обмеженням волі на строк до двох рокі''в'''. Те саме діяння, <u>вчинене особою, раніше судимою за кримінальне правопорушення, передбачене цією статтею</u>, -'''''карається громадськими роботами на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин або арештом на строк від трьох до шести місяців, або обмеженням волі на строк від двох до трьох років'''''. Під злісним ухиленням слід розуміти будь-які діяння боржника, спрямовані на невиконання рішення суду (приховання доходів, зміну місця проживання чи місця роботи без повідомлення державного виконавця), які призвели до виникнення заборгованості із сплати коштів у розмірі, що складають суму виплат за три місяці відповідних платежів.
 
Приклад притягнення особи до кримінальної відповідальності за злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дитини (аліментів).
 
[http://reyestr.court.gov.ua/Review/82201805 Вирок Малинського районного суду Житомирської області від 05 червня 2019 року у справі № 283/767/19].


=== Інші види обмежень прав ===
=== Інші види обмежень прав ===
Рядок 33: Рядок 33:


Наведені вище види обмежень передбачені ч. 9 ст. 71 [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/1404-19 Закону України «Про виконавче провадження»] та [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/3857-12/print1518008423925403 п. 5 ч.1 ст. 6 Закону України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України"];
Наведені вище види обмежень передбачені ч. 9 ст. 71 [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/1404-19 Закону України «Про виконавче провадження»] та [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/3857-12/print1518008423925403 п. 5 ч.1 ст. 6 Закону України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України"];
== Дії державного виконавця у випадку, якщо боржник  ухиляється від сплати аліментів ==
Відповідно до ст. 10 [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1404-19 Закону України «Про виконавче провадження»] державний виконавець у разі відмови боржником від слати аліментів здійснює наступні заходи для примусового виконання рішення:
* звернення стягнення на кошти, цінні папери, інше майно (майнові права), корпоративні права, майнові права інтелектуальної власності, об’єкти інтелектуальної, творчої діяльності, інше майно (майнові права) боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб, або боржник володіє ними спільно з іншими особами;
* звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника;
* вилучення в боржника і передача стягувачу предметів, зазначених у рішенні;
* заборона боржнику розпоряджатися та/або користуватися майном, яке належить йому на праві власності, у тому числі коштами, або встановлення боржнику обов’язку користуватися таким майном на умовах, визначених виконавцем. Відповідно до ст. 36 [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1404-19 Закону України «Про виконавче провадження»] державний виконавець у разі відсутності відомостей про місце проживання, перебування боржника звертається до суду з поданням про винесення ухвали про розшук боржника. Розшук боржника - юридичної особи, майна боржника організовує виконавець шляхом подання запитів до відповідних органів, установ або проведення перевірки інформації про майно чи доходи боржника, що міститься в базах даних і реєстрах, та перевірки майнового стану боржника за місцем проживання (перебування) або його місцезнаходженням. Витрати, пов’язані з розшуком боржника, майна боржника та його зберіганням, стягуються з боржника у порядку, встановленому цим Законом.
== Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме. ==
Якщо рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв’язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення, то дітям призначається тимчасова державна допомога. Це передбачено Порядком призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженим [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/189-2006-%D0%BF постановою Кабміну від 22 лютого 2006 р. №189.]
Прожитковий мінімум у 2022 році становить: для дітей віком до 6 років —  з 1 січня - 2100 гривень, з 1 липня - 2201 гривня, з 1 грудня - 2272 гривні, а для дітей віком від 6 до 18 років —  з 1 січня - 2618 гривень, з 1 липня - 2744 гривні, з 1 грудня - 2833 гривні. Така допомога призначається і виплачується за місцем проживання (перебування) одного з батьків, який утримує дитину, управлінням праці та соціального захисту населення райдержадміністрації. Для цього одержувач подає вказаному управлінню такі документи: заяву за установленою формою, копію свідоцтва про народження дитини; довідки про реєстрацію місця проживання (перебування) дитини та одержувача; рішення суду (виконавчий лист) про стягнення аліментів; довідку державної виконавчої служби про факт несплати аліментів протягом шести місяців. Тимчасова допомога призначається кожні шість місяців. Для призначення допомоги на наступний шестимісячний строк одержувач подає лише заяву, в якій повідомляє про обставини, що можуть бути підставою для продовження виплати допомоги.


== Єдиний реєстр боржників ==
== Єдиний реєстр боржників ==
Рядок 39: Рядок 50:


[[Категорія: Стягнення аліментів]]
[[Категорія: Стягнення аліментів]]
[[Категорія:Сімейне право]]
[[Категорія:Кримінальне право]]
[[Категорія:Адміністративне право]]
[[Категорія:Виконання судових рішень]]
[[Категорія:Виконання судових рішень]]
[[Категорія:Адміністративне правопорушення]]
[[Категорія:Кримінальні правопорушення]]

Поточна версія на 15:17, 26 травня 2022

Нормативна база

Види відповідальності

Закони, які регулюють взаємини батьків з дитиною, зводять відповідальність за несплату аліментів до трьох сфер :

1) адміністративної;

2) кримінальної;

3) цивільної.

Адміністративна відповідальність

Адміністративна відповідальність передбачена ст.183-1 Кодексу України про адміністартивні правопорушення, в якій зазначено що несплата аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім’ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання - тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.

Кримінальна відповідальність

Кримінальна відповідальність передбачена за злісне ухилення від сплати встановлених за рішенням суду коштів на утримання дітей. Відповідно до ст. 164 Кримінального кодексу України ухилення від сплати аліментів встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів), а також злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, що перебувають на їх утриманні- карається громадськими роботами на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або арештом на строк до трьох місяців, або обмеженням волі на строк до двох років. Те саме діяння, вчинене особою, раніше судимою за кримінальне правопорушення, передбачене цією статтею, -карається громадськими роботами на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин або арештом на строк від трьох до шести місяців, або обмеженням волі на строк від двох до трьох років. Під злісним ухиленням слід розуміти будь-які діяння боржника, спрямовані на невиконання рішення суду (приховання доходів, зміну місця проживання чи місця роботи без повідомлення державного виконавця), які призвели до виникнення заборгованості із сплати коштів у розмірі, що складають суму виплат за три місяці відповідних платежів.

Приклад притягнення особи до кримінальної відповідальності за злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дитини (аліментів).

Вирок Малинського районного суду Житомирської області від 05 червня 2019 року у справі № 283/767/19.

Інші види обмежень прав

  • тимчасове обмеження права громадян України на виїзд з України;
  • тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;
  • тимчасове обмеження у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;
  • тимчасове обмеження боржника у праві полювання - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.

Наведені вище види обмежень передбачені ч. 9 ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження» та п. 5 ч.1 ст. 6 Закону України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України";

Дії державного виконавця у випадку, якщо боржник ухиляється від сплати аліментів

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець у разі відмови боржником від слати аліментів здійснює наступні заходи для примусового виконання рішення:

  • звернення стягнення на кошти, цінні папери, інше майно (майнові права), корпоративні права, майнові права інтелектуальної власності, об’єкти інтелектуальної, творчої діяльності, інше майно (майнові права) боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб, або боржник володіє ними спільно з іншими особами;
  • звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника;
  • вилучення в боржника і передача стягувачу предметів, зазначених у рішенні;
  • заборона боржнику розпоряджатися та/або користуватися майном, яке належить йому на праві власності, у тому числі коштами, або встановлення боржнику обов’язку користуватися таким майном на умовах, визначених виконавцем. Відповідно до ст. 36 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець у разі відсутності відомостей про місце проживання, перебування боржника звертається до суду з поданням про винесення ухвали про розшук боржника. Розшук боржника - юридичної особи, майна боржника організовує виконавець шляхом подання запитів до відповідних органів, установ або проведення перевірки інформації про майно чи доходи боржника, що міститься в базах даних і реєстрах, та перевірки майнового стану боржника за місцем проживання (перебування) або його місцезнаходженням. Витрати, пов’язані з розшуком боржника, майна боржника та його зберіганням, стягуються з боржника у порядку, встановленому цим Законом.

Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме.

Якщо рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв’язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення, то дітям призначається тимчасова державна допомога. Це передбачено Порядком призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженим постановою Кабміну від 22 лютого 2006 р. №189.

Прожитковий мінімум у 2022 році становить: для дітей віком до 6 років — з 1 січня - 2100 гривень, з 1 липня - 2201 гривня, з 1 грудня - 2272 гривні, а для дітей віком від 6 до 18 років — з 1 січня - 2618 гривень, з 1 липня - 2744 гривні, з 1 грудня - 2833 гривні. Така допомога призначається і виплачується за місцем проживання (перебування) одного з батьків, який утримує дитину, управлінням праці та соціального захисту населення райдержадміністрації. Для цього одержувач подає вказаному управлінню такі документи: заяву за установленою формою, копію свідоцтва про народження дитини; довідки про реєстрацію місця проживання (перебування) дитини та одержувача; рішення суду (виконавчий лист) про стягнення аліментів; довідку державної виконавчої служби про факт несплати аліментів протягом шести місяців. Тимчасова допомога призначається кожні шість місяців. Для призначення допомоги на наступний шестимісячний строк одержувач подає лише заяву, в якій повідомляє про обставини, що можуть бути підставою для продовження виплати допомоги.

Єдиний реєстр боржників

Єдиний реєстр боржників - це систематизована база даних про боржників, що є складовою автоматизованої системи виконавчого провадження та ведеться з метою оприлюднення в режимі реального часу інформації про невиконані майнові зобов’язання боржників та запобігання відчуженню боржниками майна. Відомості про боржника вносяться до Єдиного реєстру боржників у разі наявності заборгованості понад три місяці одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження відповідно до п.5 ст.9 Закону України «Про виконавче провадження»