Стягнення моральної шкоди, спричиненої кримінальним або адміністративним правопорушенням: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
(Створена сторінка: == Нормативна база == * [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний кодекс України] * [http://zakon3.rada.gov.ua/l...)
 
(Внесено інформацію щодо чинників, які впливають на визначення розміру моральної шкоди та судову практику з цього приводу)
 
(Не показані 7 проміжних версій 5 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
== Нормативна база ==
== Нормативна база ==
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний кодекс України]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний кодекс України (ЦК України)]  
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Цивільний процесуальний кодекс України ]
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Цивільний процесуальний кодекс України (ЦПК України)]
 
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17 Кримінальний процесуальний кодекс України (КПК України)]
Відповідно до статті '''частини першої та другої статті 23''' ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10 Кодекс України про адміністративні правопорушення (КУпАП України)]
Моральна шкода полягає:
== Поняття моральної шкоди ==
<u>'''Моральна шкода полягає''':</u>
# у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я;
# у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я;
# у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів;
# у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів;
# у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна;
# у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна;
# у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
# у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи (стаття 23 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#n130 ЦК України]).
Згідно з положеннями частини '''першої статті 1167 ЦК''' України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.
Згідно з положеннями частини [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/435-15 першої статті 1167 ЦК] України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, окрім:
Відповідно до частини '''четвертої статті 61 ЦПК''' України вирок у кримінальному провадженні, що набрав законної сили, або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення обов'язкові для суду, що розглядає справу про цивільно-правові наслідки дій особи, стосовно якої ухвалено вирок або постанову суду, з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою.  
# якщо шкоди завдано каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи внаслідок дії джерела підвищеної небезпеки;
# якщо шкоди завдано фізичній особі внаслідок її незаконного засудження, незаконного притягнення до кримінальної відповідальності, незаконного застосування запобіжного заходу, незаконного затримання, незаконного накладення адміністративного стягнення у вигляді арешту або виправних робіт;
== Моральна шкода в кримінальному процесі ==
Право на відшкодування моральної шкоди завданої внаслідок кримінального правопорушення має <u>потерпілий</u> та <u>цивільний позивач</u>.
 
'''[[Визнання особи потерпілою, її права та обов’язки|Потерпілим]]''' у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди, а також адміністратор за випуском облігацій, який відповідно до положень Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" діє в інтересах власників облігацій, яким кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди. (стаття 55 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text КПК України]). Потерпілим є також особа, яка не є заявником, але якій кримінальним правопорушенням завдана шкода і у зв’язку з цим вона після початку кримінального провадження подала заяву про залучення її до провадження як потерпілого.
 
'''Цивільним позивачем''' у кримінальному провадженні є фізична особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, юридична особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової шкоди, а також адміністратор за випуском облігацій, який відповідно до положень Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" діє в інтересах власників облігацій, яким кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової шкоди, та яка (який) в порядку, встановленому цим Кодексом, пред’явила (пред’явив) [[Відшкодування (компенсація) шкоди у кримінальному провадженні, цивільний позов|цивільний позов]].
 
Відповідно до статті '''частини [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/435-15 першої та другої статті 23''' ЦК України'''] особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.'''
 
Цивільний позов у кримінальному провадженні відповідно до статті 128 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#n1363 КПК України] може бути пред’явлений до підозрюваного, обвинуваченого або до фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння. Якщо така особа є неповнолітньою або визнана у встановленому законом порядку [[Обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною. Поновлення цивільної дієздатності|недієздатною чи обмежено дієздатною]], цивільний позов може бути пред’явлений її законним представником. Цивільний позов в інтересах держави пред’являється прокурором. Цивільний позов може бути поданий прокурором у випадках, встановлених законом, також в інтересах громадян, які через недосягнення повноліття, недієздатність або обмежену дієздатність неспроможні самостійно захистити свої права.
 
Цивільний позов має відповідати вимогам, які застосовуються до позовів, що розглядаються у порядку цивільного судочинства (стаття [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15#Text 175 ЦПК України]).
 
Також, передбачені підстави коли особа позбавлена можливості пред’явити позов у кримінальному проваджені, а саме: у разі коли такій особі відмовлено у задоволенні цього ж позову в порядку іншого судочинства ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text частина шоста статті 128 КПК України]).
 
Проте, особа, яка не пред’явила цивільного позову в кримінальному провадженні, а також особа, цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред’явити його в [[Звернення до суду: позовне провадження у цивільному процесі|порядку цивільного судочинства]] ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text частина сьома статті 128 КПК України]).
 
Відповідно до статті 61 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#n866 КПК України] права та обов'язки цивільного позивача виникають з моменту подання позовної заяви органу досудового розслідування або суду. Цивільний позов повинен бути поданий під час кримінального провадження <u>до початку судового розгляду</u>, та може бути пред’явлений як при розгляді кримінального правопорушення, так і у провадженнях щодо застосування примусових заходів [[Примусові заходи медичного характеру: умови та порядок застосування|медичного]] або [[Застосування примусових заходів виховного характеру до неповнолітніх, які не досягли віку кримінальної відповідальності|виховного]] характеру. ( [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text статті 128,129 КПК України]).
 
'''Розмір нанесеної моральної шкоди визначається судом залежно від багатьох чинників, до прикладу:'''
 
* характеру правопорушення;
* глибини фізичних та душевних страждань;
* погіршення здібностей потерпілого або    позбавлення його можливості їх реалізації;
* ступеня вини особи, яка завдала моральної    шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням    інших обставин, які мають істотне значення;
* з урахуванням вимог розумності та    справедливості.
 
Варто пам’ятати, що  цивільний позивач  має зазначити в позовній зяві у чому саме полягає нанесена моральна шкода та надати належні докази.
 
Остаточно розмір моральної шкоди, яка була заподіяна визначає винятково суд.  


== Куди звертатися ==
Як приклад наступна судова практика: [https://reyestr.court.gov.ua/Review/87985298 Постанова ВСУ у ''Справі № 594/996/18''] '', [https://reyestr.court.gov.ua/Review/90254186 Постанова ВСУ у справі № 570/1531/17], [https://reyestr.court.gov.ua/Review/88749718 Постанова ВСУ у справі № 572/3209/17].''
Позови про відшкодування шкоди, завданої внаслідок скоєння злочину, можуть пред'являтися за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання відповідача або за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем його перебування або за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача, або за місцем завдання шкоди ('''стаття 109,110 ЦПК''' України).  


[[Категорія:Цивільне процесуальне право]]
== Моральна шкода в справах про адміністративне правопорушення ==
[[Категорія:Цивільне право]]
[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10][https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#Text КУпАП України] <u>не передбачає</u> стягнення моральної (немайнової) шкоди. Для того щоб стягнути моральну шкоду, завдану винними діями осіб необхідно дочекатись рішення суду про винність особи у скоєнні адміністративного правопорушення. Дане рішення буде підставою для [[Звернення до суду: позовне провадження у цивільному процесі|звернення до суду з цивільним позовом]] про відшкодування завданої моральної шкоди на загальних підставах. В даному зверненні (позовній заяві) необхідно обгрунтувати причиново-наслідковий зв'язок між протиправними діями правопорушника та отриманою шкодою потерпілої сторони.
== Суд, до якого звертаються з позовом про відшкодування шкоди  ==
Позови про відшкодування шкоди, завданої внаслідок скоєння кримінального правопорушення, можуть пред'являтися за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання відповідача або за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем його перебування або за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача, або за місцем завдання шкоди (статті [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 27, 28 ЦПК України]).
== Див. також ==
* [[Відшкодування моральної шкоди]]
* [[Відшкодування (компенсація) шкоди у кримінальному провадженні, цивільний позов]]
'''[[Категорія:Цивільне процесуальне право]]
[[Категорія:Відшкодування шкоди]]
[[Категорія:Кримінальне процесуальне право]]'''

Поточна версія на 16:26, 20 лютого 2024

Нормативна база

Поняття моральної шкоди

Моральна шкода полягає:

  1. у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я;
  2. у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів;
  3. у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна;
  4. у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи (стаття 23 ЦК України).

Згідно з положеннями частини першої статті 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, окрім:

  1. якщо шкоди завдано каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи внаслідок дії джерела підвищеної небезпеки;
  2. якщо шкоди завдано фізичній особі внаслідок її незаконного засудження, незаконного притягнення до кримінальної відповідальності, незаконного застосування запобіжного заходу, незаконного затримання, незаконного накладення адміністративного стягнення у вигляді арешту або виправних робіт;

Моральна шкода в кримінальному процесі

Право на відшкодування моральної шкоди завданої внаслідок кримінального правопорушення має потерпілий та цивільний позивач.

Потерпілим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди, а також адміністратор за випуском облігацій, який відповідно до положень Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" діє в інтересах власників облігацій, яким кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди. (стаття 55 КПК України). Потерпілим є також особа, яка не є заявником, але якій кримінальним правопорушенням завдана шкода і у зв’язку з цим вона після початку кримінального провадження подала заяву про залучення її до провадження як потерпілого.

Цивільним позивачем у кримінальному провадженні є фізична особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, юридична особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової шкоди, а також адміністратор за випуском облігацій, який відповідно до положень Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" діє в інтересах власників облігацій, яким кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової шкоди, та яка (який) в порядку, встановленому цим Кодексом, пред’явила (пред’явив) цивільний позов.

Відповідно до статті частини першої та другої статті 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.

Цивільний позов у кримінальному провадженні відповідно до статті 128 КПК України може бути пред’явлений до підозрюваного, обвинуваченого або до фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння. Якщо така особа є неповнолітньою або визнана у встановленому законом порядку недієздатною чи обмежено дієздатною, цивільний позов може бути пред’явлений її законним представником. Цивільний позов в інтересах держави пред’являється прокурором. Цивільний позов може бути поданий прокурором у випадках, встановлених законом, також в інтересах громадян, які через недосягнення повноліття, недієздатність або обмежену дієздатність неспроможні самостійно захистити свої права.

Цивільний позов має відповідати вимогам, які застосовуються до позовів, що розглядаються у порядку цивільного судочинства (стаття 175 ЦПК України).

Також, передбачені підстави коли особа позбавлена можливості пред’явити позов у кримінальному проваджені, а саме: у разі коли такій особі відмовлено у задоволенні цього ж позову в порядку іншого судочинства (частина шоста статті 128 КПК України).

Проте, особа, яка не пред’явила цивільного позову в кримінальному провадженні, а також особа, цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред’явити його в порядку цивільного судочинства (частина сьома статті 128 КПК України).

Відповідно до статті 61 КПК України права та обов'язки цивільного позивача виникають з моменту подання позовної заяви органу досудового розслідування або суду. Цивільний позов повинен бути поданий під час кримінального провадження до початку судового розгляду, та може бути пред’явлений як при розгляді кримінального правопорушення, так і у провадженнях щодо застосування примусових заходів медичного або виховного характеру. ( статті 128,129 КПК України).

Розмір нанесеної моральної шкоди визначається судом залежно від багатьох чинників, до прикладу:

  • характеру правопорушення;
  • глибини фізичних та душевних страждань;
  • погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації;
  • ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення;
  • з урахуванням вимог розумності та справедливості.

Варто пам’ятати, що  цивільний позивач  має зазначити в позовній зяві у чому саме полягає нанесена моральна шкода та надати належні докази.

Остаточно розмір моральної шкоди, яка була заподіяна визначає винятково суд.

Як приклад наступна судова практика: Постанова ВСУ у Справі № 594/996/18 , Постанова ВСУ у справі № 570/1531/17, Постанова ВСУ у справі № 572/3209/17.

Моральна шкода в справах про адміністративне правопорушення

[1]КУпАП України не передбачає стягнення моральної (немайнової) шкоди. Для того щоб стягнути моральну шкоду, завдану винними діями осіб необхідно дочекатись рішення суду про винність особи у скоєнні адміністративного правопорушення. Дане рішення буде підставою для звернення до суду з цивільним позовом про відшкодування завданої моральної шкоди на загальних підставах. В даному зверненні (позовній заяві) необхідно обгрунтувати причиново-наслідковий зв'язок між протиправними діями правопорушника та отриманою шкодою потерпілої сторони.

Суд, до якого звертаються з позовом про відшкодування шкоди

Позови про відшкодування шкоди, завданої внаслідок скоєння кримінального правопорушення, можуть пред'являтися за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання відповідача або за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем його перебування або за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача, або за місцем завдання шкоди (статті 27, 28 ЦПК України).

Див. також

'