Сплата земельного податку за земельні ділянки під багатоквартирними житловими будинками: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
(Створена сторінка: == Зміст == 1. Нормативно правова база 2. Поняття «земельний податок» 3. Платники земельног...)
 
Немає опису редагування
Рядок 1: Рядок 1:
== Зміст ==
1. Нормативно правова база
2. Поняття «земельний податок»
3. Платники земельного податку
4. Земельні ділянки багатоквартирних будинків
5. Платники земельного податку під багатоповерховими житловими будинками
== Нормативна база ==
== Нормативна база ==
 
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17 Податковий кодекс України]
1.[[Податковий кодекс України|https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17/conv#n6341]]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2768-14 Земельний кодекс України]
 
2. [[Земельний кодекс України|https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2768-14/stru#Stru]]


== Поняття «земельний податок» ==
== Поняття «земельний податок» ==
Плата за землю, земельний податок — це податок (обов'язковий платіж), що справляється з  юридичних та  фізичних осіб за використання земельних ділянок.
Плата за землю, земельний податок — це податок (обов'язковий платіж), що справляється з  юридичних та  фізичних осіб за використання земельних ділянок.


Згідно ст.265 [[Податкового кодексу України|https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17/conv#n6341]]  податок на майно складається з:податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку;  плати за землю.
Згідно з ст.265 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#Text Податкового кодексу України]  податок на майно складається з:податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку;  плати за землю.
 


== Платники земельного податку ==
== Платники земельного податку ==
Відповідно до ст.ст. 269, 270 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#Text Податкового кодексу України], платниками земельного податку є власники земельних ділянок та землекористувачі, а об’єктами оподаткування — земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.


Відповідно до ст.ст. 269, 270 [[Податкового кодексу України|https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17/conv#n6341]] , платниками земельного податку є власники земельних ділянок та землекористувачі, а об’єктами оподаткування — земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.  
Зокрема, власники земельних ділянок – це юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), які відповідно до закону набули права власності на землю в Україні, а також територіальні громади та держава щодо земель комунальної та державної власності відповідно (п.п. 14.1.34 п. 14.1 ст. 14 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#Text Податкового кодексу України]).


Зокрема, власники земельних ділянок – це юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), які відповідно до закону набули права власності на землю в Україні, а також територіальні громади та держава щодо земель комунальної та державної власності відповідно (п.п. 14.1.34 п. 14.1 ст. 14 [[Податкового кодексу України|https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17/conv#n6341]]).
Водночас , землекористувачі – це юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди (п.п. 14.1.73 п. 14.1 ст. 14 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#Text Податкового кодексу України]).
 
Водночас , землекористувачі – це юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди (п.п. 14.1.73 п. 14.1 ст. 14 [[Податкового кодексу України|https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17/conv#n6341]]).


== Земельні ділянки багатоквартирних будинків ==
== Земельні ділянки багатоквартирних будинків ==
 
Згідно зі ст. 42 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2768-14#Text Земельного кодексу України], земельні ділянки, на яких розташовано багатоквартирні житлові будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками.
Згідно зі ст. 42 [[Земельного кодексу України|https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2768-14/stru#Stru]], земельні ділянки, на яких розташовано багатоквартирні житлові будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками.
    
    
У разі  приватизації  громадянами  багатоквартирного  жилого будинку відповідна земельна ділянка може передаватися безоплатно у  
У разі  приватизації  громадянами  багатоквартирного  жилого будинку відповідна земельна ділянка може передаватися безоплатно у власність або надаватись у користування об'єднанню власників.  
власність або надаватись у користування об'єднанню власників.  


Тобто, чинним  законодавством передбачено можливість передачі у власність  чи  надання  в  користування  земельних  ділянок  під  
Тобто, чинним  законодавством передбачено можливість передачі у власність  чи  надання  в  користування  земельних  ділянок  під багатоквартирними  жилими  будинків  лише  об'єднанню  власників будинку  або  підприємствам,  установам  і  організаціям,  які здійснюють управління цими будинками.  
багатоквартирними  жилими  будинків  лише  об'єднанню  власників будинку  або  підприємствам,  установам  і  організаціям,  які  
здійснюють управління цими будинками.  


== Платники земельного податку під багатоповерховими житловими будинками ==
== Платники земельного податку під багатоповерховими житловими будинками ==
 
Платниками земельного податку за земельні ділянки під багатоквартирними житловими будинками є особи, яким такі земельні ділянки відповідно до норм [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2768-14#Text Земельного кодексу України] передаються у постійне користування або у власність: підприємства, установи і організації, що здійснюють управління цими будинками, а також об’єднання власників будинків.
Платниками земельного податку за земельні ділянки під багатоквартирними житловими будинками є особи, яким такі земельні ділянки відповідно до норм Земельного кодексу України передаються у постійне користування або у власність: підприємства, установи і організації, що здійснюють управління цими будинками, а також об’єднання власників будинків.


Власники квартир (приміщень) у багатоквартирних житлових будинках не є платниками земельного податку за земельні ділянки під такими будинками.
Власники квартир (приміщень) у багатоквартирних житлових будинках не є платниками земельного податку за земельні ділянки під такими будинками.


У свою чергу, власники квартир (житлових приміщень) у багатоквартирних житлових будинках відшкодовують сплачені суми земельного податку підприємствам, установам і організаціям, що здійснюють управління цими будинками, а також об’єднанням власників будинків, у складі сум за утримання будинків та прибудинкової території.
У свою чергу, власники квартир (житлових приміщень) у багатоквартирних житлових будинках відшкодовують сплачені суми земельного податку підприємствам, установам і організаціям, що здійснюють управління цими будинками, а також об’єднанням власників будинків, у складі сум за утримання будинків та прибудинкової території.

Версія за 16:48, 3 листопада 2020

Нормативна база

Поняття «земельний податок»

Плата за землю, земельний податок — це податок (обов'язковий платіж), що справляється з юридичних та фізичних осіб за використання земельних ділянок.

Згідно з ст.265 Податкового кодексу України податок на майно складається з:податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.

Платники земельного податку

Відповідно до ст.ст. 269, 270 Податкового кодексу України, платниками земельного податку є власники земельних ділянок та землекористувачі, а об’єктами оподаткування — земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Зокрема, власники земельних ділянок – це юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), які відповідно до закону набули права власності на землю в Україні, а також територіальні громади та держава щодо земель комунальної та державної власності відповідно (п.п. 14.1.34 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).

Водночас , землекористувачі – це юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди (п.п. 14.1.73 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).

Земельні ділянки багатоквартирних будинків

Згідно зі ст. 42 Земельного кодексу України, земельні ділянки, на яких розташовано багатоквартирні житлові будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками.

У разі приватизації громадянами багатоквартирного жилого будинку відповідна земельна ділянка може передаватися безоплатно у власність або надаватись у користування об'єднанню власників.

Тобто, чинним законодавством передбачено можливість передачі у власність чи надання в користування земельних ділянок під багатоквартирними жилими будинків лише об'єднанню власників будинку або підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками.

Платники земельного податку під багатоповерховими житловими будинками

Платниками земельного податку за земельні ділянки під багатоквартирними житловими будинками є особи, яким такі земельні ділянки відповідно до норм Земельного кодексу України передаються у постійне користування або у власність: підприємства, установи і організації, що здійснюють управління цими будинками, а також об’єднання власників будинків.

Власники квартир (приміщень) у багатоквартирних житлових будинках не є платниками земельного податку за земельні ділянки під такими будинками.

У свою чергу, власники квартир (житлових приміщень) у багатоквартирних житлових будинках відшкодовують сплачені суми земельного податку підприємствам, установам і організаціям, що здійснюють управління цими будинками, а також об’єднанням власників будинків, у складі сум за утримання будинків та прибудинкової території.