Скасування наказу про відсторонення від роботи у зв’язку з відсутністю щеплення від COVID-19

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 12:48, 8 березня 2024, створена Olha.hlechyk (обговорення | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Нормативна база

Увага!!! Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 27 червня 2023 р. № 651  на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 відмінено з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року. Вакцинація проти COVID-19 може бути проведена згідно з рішенням лікаря за бажанням пацієнта. Тобто наразі вакцинація є рекомендованою, але не обов’язковою.

Порядок вирішення трудових спорів з приводу відсторонення працівників від роботи у зв’язку з відсутністю щеплення від COVID-19

Якщо ви незгодні з рішенням роботодавця щодо вашого відсторонення, ви маєте право звернутися до суду. У ст. 2 КЗпП України зазначено, що працівники мають право на звернення до суду для вирішення трудових спорів незалежно від характеру виконуваної роботи або займаної посади, крім випадків, передбачених законодавством.

Сплата середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу

У пункті 10 постанови Пленуму Верховного суду України від 24 грудня 1999 року № 13 «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» зазначено, якщо   буде встановлено,  що  на порушення  ст.46  КЗпП роботодавець  із   власної  ініціативи   без   законних  підстав  відсторонив працівника від роботи із зупиненням виплати заробітної плати,  суд має задовольнити  позов останнього  про  стягнення у  зв'язку з цим середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу  (ст.235 КЗпПУ).

Куди звернутися

Оскільки, вищезазначене питання вирішується у судовому порядку, вам потрібно звернутися із позовною заявою до місцевого суду загальної юрисдикції. Відповідно до ч. 2 ст. 27 Цивільно процесуального кодексу, позови до юридичних осіб пред’являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. Також, позови, що виникають з трудових правовідносин, можуть пред’являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача.  Якщо наказ оскаржується державним службовцем, то, відповідно до статті 19 КАС України, слід звернутися до окружного адміністративного суду.

Вартість

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі. У разі якщо позов стосується немайнової вимоги по скасування наказу про відсторонення (не стосується поновлення на роботі та/або стягнення заробітної плати), то потрібно сплатити судовий збір: за одну вимогу – 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ставка встановлюється станом на 1 січня відповідного року звернення до суду).

Також п.1 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що за подання до суду фізичною особою позовної заяви майнового характеру до сплати підлягає судовий збір у розмірі 1 відсотку ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Перелік необхідних документів

Для вирішення спору судом необхідно подати позовну заяву разом із додатками, що відповідає вимогам Цивільного процесуального кодексу (ст. 175 ЦПК України).

На що слід звернути увагу

Карантин було введено в дію Постановою КМУ від 09.12.2020 №1236, відповідно до якого термін карантину закінчився 28 лютого 2021 року. Після цього КМУ не приймав жодних постанов, яким би встановлювався карантин. Лише вносилися зміни до Постанови КМУ від 09.12.2020 №1236, які продовжували дію карантину. У ч. 1 ст. 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" зазаначено, що карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України. Тобто, повноважень щодо продовження карантину у КМУ немає.

Строк для звернення до суду

Відповідно до ст. 233 КЗпПУ, працівник може звернутися з заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права. У разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.

У ч. 5 статті 122 КАСУ зазначено, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

Чи можна поновити пропущений строк

Так, у ст. 234 КЗпПУ зазначено, що у разі пропуску з поважних причин строків, установлених статтею 233 КЗпПУ, районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд може поновити ці строки.

Відповідно до п. 4 постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 06.11.92 «Про практику розгляду судами трудових спорів», встановлені статтями  228,  223  КЗпП  ( 322-08 ) строки звернення до суду застосовуються незалежно  від  заяви сторін.  У кожному  випадку суд зобов'язаний перевірити і обговорити причини пропуску цих строків,  а також навести у рішенні мотиви,  чому він поновлює   або  вважає   неможливим   поновити порушений  строк.

Підстави для відмови

Суд може залишити позовну заяву без руху, повернути заяву, зупинити або закрити провадження у справі, залишити заяву без розгляду у випадках та в порядку, визначеному ЦПК України .

Порядок оскарження

Особа, що зверталась за захистом своїх прав до суду, має право на апеляційне та касаційне оскарження судових рішень у випадках та порядку, встановлених ЦПК України.

Поради

Прочитайте уважно свій трудовий контракт, посадову інструкцію або будь-які інші документи, які підписані між вами та роботодавцем. Якщо нічого там про щеплення не написано, то про це потрібно зазначити у своїй позовній заяві.

Будь-які документи, які надає роботодавець з приводу щеплення – не підписувати, або підписувати, але з запереченням.

Судова практика

Рішення Виноградівського районного суду Закарпатської області від 2 грудня 2021 року у справі № 299/4842/21

Рішення Димитровського мiського суду Донецької областi від 7 грудня 2021 року у справі № 226/3339/21

Рішення Городнянського районного суду Чернігівської області  від 7 грудня 2021 року у справі № 732/1783/21

Рішення Деснянського районного суду міста Чернігова від 10 грудня 2021 року у справі № 750/13155/21