Проходження корекційних програм особами, які вчиняють насильство в сім'ї

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Спеціальні засоби по попередженню насильства в сім'ї

Спеціальними засобами по попередженню насильства в сім'ї є:

  • офіційне попередження про неприпустимість вчинення насильства в сім'ї;
  • взяття на профілактичний облік осіб, які вчинили насильство в сім'ї;
  • захисний припис;
  • стягнення коштів на утримання жертв насильства в сім'ї на їх утримання у спеціалізованих установах для жертв насильства в сім'ї.

Якщо один із членів сім'ї, вчинив насильство в сім'ї щодо іншого члена сім’ї і в його діях відсутні ознаки злочину, йому виноситься офіційне попередження про неприпустимість вчинення насильства в сім'ї. Попередження виноситься уповноваженими підрозділами поліції. Про винесення попередження особу, щодо якої воно виноситься, повідомляється під розписку. Не може бути винесене офіційне попередження особі, яка не досягла 16-ти річного віку на момент винесення офіційного попередження.
Однак у випадку, якщо особа, щодо якої винесено офіційне попередження, знову вчинила насильство в сім’ї, така особа у обов’язковому порядку повинна пройти корекційну програму у кризовому центрі.

Проходження корекційної програми

Направлення на проходження корекційної програми видається особі уповноваженими підрозділами органів Національної поліції, форма направлення встановлена додатком 9 до спільного наказу Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту, Міністерства внутрішніх справ України N 3131/386 від 07.09.2009. Направлення видається під розписку ( додаток 8 до Інструкції) та в триденний строк надсилається до відповідного кризового центру повідомлення про направлення особи на проходження корекційної програми ( додаток 10).
Проходження корекційної програми для такої особи є обов'язковим.
Корекційна програма — це програма, спрямована на формування гуманістичних цінностей та ненасильницької моделі поведінки в сім'ї особи, яка вчинила насильство в сім'ї.
Непроходження корекційної програми особою, яка вчинила насильство в сім'ї тягне за собою адміністративну відповідальність за ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення і карається громадськими роботами на строк від тридцяти до сорока годин або адміністративним арештом на строк до семи діб.
Повторне вчинення аналогічного правопорушення протягом року карається громадськими роботами на строк від сорока до шістдесяти годин або адміністративним арештом на строк до п'ятнадцяти діб.

Направлення на проходження корекційної програми

За направленням необхідно звернутись до відділення поліції за місцем проживання.
Направлення видається безоплатно.
Бланк направлення на проходження корекційної програми — додаток 9 до Інструкції щодо порядку взаємодії структурних підрозділів, відповідальних за реалізацію державної політики щодо попередження насильства в сім'ї, служб у справах дітей, центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді та відповідних підрозділів органів внутрішніх справ з питань здійснення заходів з попередження насильства в сім'ї
Направлення на проходження корекційної програми видається особі під розписку (додаток 8) та в триденний строк надсилається до відповідного кризового центру повідомлення про направлення особи на проходження корекційної програми (додаток 10)
Підстава для відмови в направленні на проходження корекційної програми — відсутність офіційного попередження про неприпустимість вчинення насильства в сім'ї, яке в часі повинно передувати видачі направлення.
Відмова у видачі направлення оскаржується в загальному порядку як рішення, дії або бездіяльність суб'єкту владних повноважень.