Продаж землі через електронний аукціон

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

- Конституція України;

- Земельний кодекс України;

- Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо продажу земельних ділянок та набуття права користування ними через електронні аукціони».

Загальна інформація

Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюються на конкурентних засадах (на земельних торгах) у формі електронного аукціону.

 Використовувати електронні аукціони зобов’язані власники комунальних та державних земель:

  • територіальні громади (сільські, міські ради),
  • держгеокадастр,
  • національна академія аграрних наук України, тощо.

Приватні юридичні або фізичні особи також мають право продавати або передавати в оренду землі через систему Прозорро.

Земельні торги у електронному форматі  проводяться онлайн, без фізичної присутності учасників. Такий порядок здійснення продажу земель комунальної чи державної форми власності зроблено з метою максимально мінімізувати суб’єктивний вплив на учасників та організатора торгів з боку інших осіб. Тобто, всі аукціони щодо земель державної та комунальної власності будуть відбуватися в реальному часі  в автоматичній електронній системі  “Прозорро. Продажі”.

Процедура з здійснення торгів доступна кожній фізичній (громадяни України, іноземці, і т.п.) та юридичній особі на торгівельному майданчику (в електронній системі), також буде доступна вся інформація про землю, її вартість, дату придбання, дата початку та закінчення аукціону, інформація про переможця.

Порядок реєстрації в електронній системі

Користувач проходить процедуру первинної реєстрації на веб-сайті електронного майданчика шляхом заповнення наступної індивідуальної інформації про себе :

Логін, Прізвище, Ім’я, По – батькові, Електронна адреса, Контактний телефон, Пароль.

Після підтвердження дій з  реєстрації аккаунту, користувачу на вказану ним електронну адресу приходить повідомлення з посиланням для активації облікових даних. Користувач переходить за посиланням на електронний майданчик  та заходить в особистий кабінет, натиснувши закладку «Вхід» та ввівши всій Логін та Пароль (вказані під час реєстрації).

За наявності питань стосовно реєстрації в електронній системі діє служба підтримки, яка за потреби в реальному часі надасть роз’яснення з технічних питань роботи самої електронної системи.

Порядок проведення аукціону

Оголошення про проведення земельних торгів публікується через особистий кабінет організатора торгів, де до опису лота додаються : документи та матеріали про земельну ділянку, її цільове призначення та реальні фотографії, що  в обов’язковому порядку завантажуються окремим файлом до електронної системи.

Після розміщення оголошення про продаж в електронній торговій системі воно автоматично відображається на Єдиному державному порталі земельних торгів у вигляді інформації про лот.

Допускається розміщення лише одного лоту з однією земельною  ділянкою одного цільового призначення.

Розмір цінової пропозиції також може редагуватись в сторону збільшення цінової пропозиції кожним учасником торгів протягом трьох раундів. Протягом одного  раунду можливо здійснити лише 1 підвищення своєї цінової пропозиції та не менше ніж на розмір мінімального кроку, що відповідає 1 відсотку стартової ціни лота.    

Проведення аукціону на електронному майданчику зроблено таким чином, щоб до початку торгів ніхто з учасників не знав, яка кількість претендентів на ділянку і яку цінову пропозицію кожен з учасників зробив. Також, під час проведення аукціону не буде здійснюватись розкриття імен учасників (усі дані доступні після проведення торгів).

Переможцем електронних торгів стає учасник, який подав найвищу від усіх учасників цінову пропозицію.

Оформлення результатів торгів

Земельні торги вважаються такими, що відбулися, після сплати переможцем торгів ціни продажу земельної ділянки або відповідної плати за користування земельною ділянкою та сплати витрат на підготовку лота до продажу.

Оформлення результатів торгів оформлюється протоколом, який складається організатором торгів в  день завершення електронного аукціону.

Після оформлення протоколу про результати торгів, з переможцем торгів упродовж 20 робочих днів укладається договір купівлі-продажу чи договір користування (оренди, суперфіцію, емфітевзису) земельною ділянкою.

Завершальною стадію аукціону є опублікування організатором земельних торгів після їх проведення в електронній торговій системі підписаний протокол про результати земельних торгів, договір купівлі-продажу земельної ділянки або прав на неї та відомості про сплату переможцем торгів належної суми за придбаний лот та суми витрат на підготовку лота до продажу.

За рішенням організатора земельних торгів результати таких торгів можуть також оприлюднюватися в інших електронних та друкованих засобах масової інформації із зазначенням