Проведення фото-, кіно-, теле-, відеозйомок фізичної особи

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 23:14, 22 грудня 2016, створена Maksym.subota (обговореннявнесок) (Створена сторінка: == Нормативна база == * [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний кодекс України] * [http://zakon3.rada.gov.ua/l...)

Перейти до: навігація, пошук

Нормативна база

Загальна інформація

Процес фото-, кіно-, теле- та відео зйомок фізичної особи може суттєво порушувати певні особисті немайнові права фізичної особи. У зв’язку з цим, статтею 307 Цивільного кодексу України передбачено, що фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Згода фізичної особи може виражатись як у письмовій, так і в усній формі в залежності від обставин, при яких провадиться відповідна зйомка.

Стаття 32 Конституції України передбачає, що не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини. Відповідно до п. 2 ст. 21 Закону України "Про інформацію" під конфіденційною інформацією розуміється інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень.

Використання фото- кіно- теле- відео- зйомок фізичної особи органами правопорядку

З іншого боку процес фото- кіно- теле- відео- зйомок фізичної особи також відображено у якості превентивного заходу у статті 31 Закону України «Про Національну поліцію». Зокрема пунктом підпунктом 9 пункту 1 згаданої статті визначено, що Поліція може застосовувати технічні прилади і технічні засоби, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису.

Водночас під час проведення превентивних поліцейських заходів поліція зобов’язана повідомити особі про причини застосування до неї превентивних заходів, а також довести до її відома нормативно-правові акти, на підставі яких застосовуються такі заходи.

Статтею 40 зазначеного закону відео зйомка поліцейськими може здійснюватись з метою попередження, виявлення або фіксування правопорушення, охорони громадської безпеки та власності, забезпечення безпеки осіб, а також забезпечення дотримання правил дорожнього руху.

Висновки

Враховуючи викладене, проведення фото-, кіно-, теле- та відео зйомок конкретної фізичної особи (не масового скупчення осіб) не допускається без її згоди, за винятком необхідності застосування таких заходів компетентними органами задля забезпечення безпеки громадян та попередження правопорушень. Водночас допускається проведення фото-, кіно-, теле- та відео зйомок суб’єктів владних повноважень під час виконання ними своїх посадових обов’язків.