Призначення дострокової пенсії за віком для батьків, які виховали п'ятьох і більше дітей, батьків осіб з інвалідністю з дитинства

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 15:57, 4 лютого 2020, створена Mariya.ukhanova (обговорення | внесок) (Створення статті "Призначення дострокової пенсії для батьків дитини з інвалідністю")
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Нормативна база

  • Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1058-15

  • Про пенсійне забезпечення, Закон України від 05.11.1991 № 1788-XII

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1788-12

  • Конституція України, Верховна Рада України; Конституція України, Конституція, Закон від 28.06.1996 № 254к/96-ВР

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254к/96-вр

  • Кодекс адміністративного судочинства України, Кодекс України; Кодекс, Закон від 06.07.2005 № 2747-IV

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2747-15

  • Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне [...] Пенсійний фонд; Постанова, Порядок, Форма типового документа від 25.11.2005 № 22-1

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1566-05

  • Про звернення громадян, Закон України від 02.10.1996 № 393/96-ВР

https://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/393/96-вр

Хто має право на призначення дострокової пенсії для батьків дитини з інвалідністю

Так, згідно п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, право на призначення дострокової пенсії за віком мають: жінки, які народили п’ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку, після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років. При цьому до числа осіб з інвалідністю з дитинства належать також діти з інвалідністю віком до 16 років.

За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п’ятьох або більше дітей чи дитини з інвалідністю здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років та за наявності страхового стажу не менше 20 років.

Досудове врегулювання спору


Для призначення дострокової пенсії за віком, особі, яка визначена п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV потрібно звернутися за місцем своєї реєстрації до відповідного Головного управління Пенсійного фонду України з письмовою заявою про призначення дострокової пенсії, як матері/батькові дитини-інваліда з дитинства.

Заяву краще відправити з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, описом, для наявності в подальшому підтвердженні звернення по зазначеному факту. До заяви особа повинна додати докази, які мають підтверджувати наявність встановленого для цього страхового стажу, досягнення віку та наявності зв’язку родинних відносин з дитиною-інвалідом, дітьми, підтвердження факту виховання дитини/дітей одним із батьків до 6-річного віку.


Орієнтовний перелік документів , який може бути доданий до заяви:

  • копія паспорту особи;
  • копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера особи;
  • копія трудової книжки особи;
  • форма ОК-5 УПФУ ;
  • копія військового квитка;
  • копія довідки з освітнього закладу;
  • копія диплому з вищого навчального закладу;
  • копія свідоцтва про укладення шлюбу;
  • копія свідоцтва про народження дитини;
  • копія довідки до акту МСЕК про інвалідність;
  • копія довідки з сільської/селищної/міської ради про підтвердження факту виховання дитини інваліда до 6 річного віку матір’ю, батьком ( складається виконавчим органом на підставі письмових пояснень свідків)
  • копія паспорту дружини ( у разі подання відповідної заяви батьком дитини-інваліда)
  • копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера дружини ( у разі подання відповідної заяви батьком дитини-інваліда)
  • копія трудової книжки дружини ( у разі подання відповідної заяви батьком дитини-інваліда)


Термін розгляду заяви органом УПФУ

Загальний термін розгляду звернень громадян визначений ст. 20 ЗУ «Про звернення громадян, відповідно до якого звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

Вирішення спору в судовому порядку


У разі отримання письмової відмови ПФУ щодо неможливості призначення дострокової пенсії, як матері/батькові дитини-інваліда з дитинства, особа має право звернутися в рамках адміністративного судочинства до окружного адміністративного суду, на підставі ч. 1 ст. 19 КАСУ з адміністративним позовом про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

Строк звернення до адміністративного суду


Строк звернення до адміністративного суду встановлено статтею 122 КАСУ, відповідно до якого позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.


У разі подання особою позову після закінчення строків', установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду', або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. (ч. 1 ст. 123 КАСУ)

Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву. (ч. 2 ст. 123 КАСУ)

Підсудність справи


Адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об’єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача. (ч. 1 Стаття 25 КАСУ)

Судовий збір

Для визначення розміру судового збору при подачі адміністратичного позову необхідно перейти на офіційну сторінку сайту Судової влади окружного адміністративного суду.
Далі з «Головна сторінка суду» переходимо в Розділ «Громадянам» та - «Судовий збір»
Призначення збору - За подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, пункт 3.1.4
Збір становить - 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу 3.1.4 0.4
На даний час сума збору становить: 840.80 грн.

Шаблон Адміністративного позову про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії


ДО ХАРКІВСЬКО ОКРУДЖНОГО АДМІНІСТРАТИВНОГО СУДУ 61022, Харківська обл., місто Харків, МАЙДАН СВОБОДИ, будинок 6


ПОЗИВАЧ : Іванов Іван Іванович,
20 липня 1964 року народження,
уродженець ___________________________
який зареєстрований та проживає за адресою:
______________________________________
РНОКПП – ____________________________
Засіб зв’язку: +38 _______________________
Електронна пошта: _______/відсутня


ВІДПОВІДАЧ: Головне управління Пенсійного фонду
України в Харківській області
Місцезнаходження та адреса для листування:
майдан Свободи, Держпром, 3 під’їзд, 2 поверх,
м. Харків, 61022
Засіб зв’язку: (057)715-75-75; (057)758-13-53
Електронна пошта: gu@kh.pfu.gov.ua


Судовий збір – ___ грн. ___ коп.


АДМІНІСТРАТИВНИЙ ПОЗОВ
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії


__.__.2019 року, я, Іванов Іван Іванович, 20 липня 1964 року народження, в зв’язку з досягненням 55 років та наявності страхового стажу біля 30 років, звернувся письмово з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про призначення мені дострокової пенсії, як батькові дитини-інваліда з дитинства (заява отримана фактично - __.___.20__ року, що вбачається з рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення від __.___,20__ № _________).

На що, відповідачем було надано письмову відповідь від __.__.20__ року вих. № _________, в якому повідомлялося про те що права на призначення дострокової пенсії як батька дитини-інваліда з дитинства я не маю, так як моя дружина Іванова О.О. вже використала право на дострокову пенсію і одержує на цей час пенсію за вислугу років. З даним рішенням органу Пенсійного фонду я не згодний, вважаю, його необґрунтованим, безпідставним, та таким, що істотно порушує мої права на отримання пенсії та законні інтереси, з наступних підстав.

Так, згідно п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, право на призначення дострокової пенсії за віком мають: жінки, які народили п’ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку, - після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років. При цьому до числа осіб з інвалідністю з дитинства належать також діти з інвалідністю віком до 16 років.

За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п’ятьох або більше дітей чи дитини з інвалідністю здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років та за наявності страхового стажу не менше 20 років.

Моя дружина Іванова О.О. з __.___.____ року по __.___.____ рік працювала медичною сестрою інфекційного відділення ________ ЦРЛ та була звільнена в зв’язку з уходом на пенсію за вислугою років.

З __.___.____року їй було призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст. 55 п «е» «Закону України «Про пенсійне забезпечення», яка і виплачується по теперішній час. Крім того, ми являємося батьками інваліда з дитинства Іванової Олени Іванівни, __.___.____ року народження, яка з моменту народження завжди проживала разом з нами, своїми батьками. Своїм належним правом, на призначення дострокової пенсії за віком моя дружина Іванова О.О, як матір особи з інвалідністю з дитинства протягом усього часу фактично не скористувалася.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Тобто, маючи у 2005 році право на різні види пенсій: за вислугою років, як медичний співробітник та мати особи з інвалідністю з дитинства, Івановою О.О. було вибрано вид пенсії за вислугою років, так як на той час мала страховий стаж біля 19 років. Іванова Олена Іванівна, __.___.____року народження є нашою сумісною донькою. З самого її народження ми з дружиною завжди піклуємося про неї, займаємося її вихованням, здійснюємо належний догляд та утримання.

Відповідно до довідки від __.___.____року виконавчого комітету ____________міської ради Харківської області підтверджується той факт, що я, як батько Олени дійсно здійснював виховання своєї дочки до її 6-ти річного віку.

В силу ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Стаття 5 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.


Відповідно до положень, закріплених ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Таким чином, з огляду на зазначене вище та керуючись ст.ст. 2, 5, 6, 9, 17, 19, 20, 21, 22, 25, 77, 79, 94, 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV,


П Р О Ш У С У Д:

1. Прийняти даний адміністративний позов до розгляду та задовольнити мої вимоги.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у призначенні дострокової пенсії Іванову Івану Івановичу, як батькові дитині-інваліда.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити Іванову Івану Івановичу, __.___.____ року народження, уродженцю ___________, який зареєстрований та проживає за адресою: ___________________, РНОКПП – _________ дострокову пенсію, як батьку дитині-інваліда Іванової Олени Іванівни, __.___.____року народження, починаючи з дня звернення __.___.____року.

4. Розглянути справу без моєї участі, в зв’язку з зайнятістю на роботі, вимоги підтримую в повному обсязі.


Додаток:
- квитанція про сплату судового збору;
- заява до ГУПФУ в Харківській області від __.___.____р.;
- рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення від __.___.____№ __________;
- лист ГУПФУ в Харківській області Вовчанський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) від __.___.____р. № ___________;
- копія паспорту Іванова І.І.;
- копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера Іванова І.І.;
- копія трудової книжки Іванова І.І.;
- форма ОК-5 ПФУ
- копія військового квитка Іванова І.І.;
- копія довідки професійного ліцею;
- копія свідоцтва про укладення шлюбу
- копія свідоцтва про народження Іванової О.І.;
- копія довідки ВК ______ міської ради Харківської області від __.___.____р.;
- копія паспорту Іванової О.О.;
- копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера Іванової О.О.;
- копія трудової книжки Іванової О.О.;
- лист ГУПФУ в Харківській області ____________ відділ обслуговування громадян (сервісний центр) від __.___.____р. № ______________;
- копія адміністративного позову з відповідними додатками для відповідача

  „____” __________ 20__ року                                                                             І.І. Іванов     


Судова практика


Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14 січня 2020 р. справа № 617/1798/19
http://reyestr.court.gov.ua/Review/86899917