Приватизація гаражу в гаражному кооперативі

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 11:00, 28 липня 2023, створена Oleksandr.zubkov (обговорення | внесок) (Редагування тексту та посилання)

Нормативно база

Право на приватизацію гаражу

Відповідно до ст.121 Земельного кодексу України кожний громадянин України має право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної вланості для будівницвта індивідуальних гаражів - не більше 0,01 га.

Будь-який громадянин України має право придбати і приватизувати гараж, щоб розпоряджатися ним на свій власний розсуд. Втім, приватизація є необов'язковою, але без цієї процедури ви не зможете розпоряджатися вашою власністю в повному обсязі. Без приватизації ви можете спокійно користуватися своєю власністю, але продати свій гараж ви не маєте право.
Без приватизації ви не зможете проводити зі своїм гаражем будь-які нотаріальні дії, а саме продати його, подарувати, використати його в якості застави для отримання банківського кредиту, вписати його в свій заповіт або зробити дії по його відчуженню. Для будь-якого з перерахованих вище юридичних актів, вам необхідно провести приватизацію.
В цілому порядок приватизації в такому випадку складається з двох пунктів:

 • Оформлення права власності (дає право розпоряджатися будівництвом на земельній ділянці).
 • Приватизація землі під гаражем в гаражному кооперативі.

Особливості та порядок проведення приватизації гаражу

Важливо! Купуючи гараж, потрібно впевнитися, що його продавець дійсно є власником цього гаража: у нього має бути свідоцтво про право власності, або витяг про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно.

Таке свідоцтво видається власнику, як індивідуального гаража, так і гаражного боксу в гаражно-будівельному кооперативі (ГБК).

Юридично гараж – це будівля або приміщення, призначене для зберігання автомобіля. В залежності від того, який вид гаража потрібно оформити у власність, залежить процедура надання документів.

Види гаражів: металевий; капітальний.

Металевий гараж

Якщо у вас металевий гараж, то договору про оренду земельної ділянки (Земельний кодекс України та Закон України «Про оренду землі») буде досить. Це пояснюється тим, що металевий гараж є некапітальною спорудою, так як його місце розташування легко змінити без втрати функціональності і цілісності конструкції, тому такі архітектурні форми реєстрації не підлягають (ч.4 ст. 5 ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").

Побудова капітального гаража

Перед початком будівництваі капітального гаража до документів про володіння земельною ділянкою додається ще заява про містобудувні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва, що погоджується відділом архітектури Державної адміністрації. Далі необхідно звернутись до проектної організації та виготовити робочий проект. Наступним короком стане звернення в ДАБІ (Державна архітектурно-будівельна інспекція) через будь-який Центр надання адміністративних послуг із повідомленням про початок будівельних робіт.

Після побудови гаража, необхідно виготовити технічний паспорт на об'єкт і знову звернутись до ЦНАПу з Декларацією про готовність об'єкта до експлуатації та пакетом документів для реєстрації права власності нерухомого майна. Якщо гараж побудований правильно, то процедура зазвичай проходить без ексцесів.

Легалізація самовільного будівництва

Це більш складний процес, так як варіантів виходу зі складної ситуації кілька: від звернення до суду до підготовки пакету документів за спрощеним порядком.

При зверненні в суд документи для оформлення гаража у власність можуть включати обстеження або підтверджувати факт користування гаражем протягом десяти років. Якщо при зведенні гаража не порушені будівельні стандарти, то найнадійніший варіант – скласти позовну заяву, замовити складання технічного плану гаража, сплатити держмито і отримати рішення суду про визнання права власності.
Відповідно до п. 10 Порядку у випадку визнання права власності на гараж за рішенням суду він приймається в експлуатацію за умови можливості його надійної та безпечної експлуатації за результатами проведення технічного обстеження.

Відповідальність за самовільне будівництво

Відповідно до ст. 96 Кодексу України про адміністративні правопорушення, порушення вимог законодавства, будівельних норм, стандартів і правил та затверджених проектних рішень під час нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту об’єктів чи споруд - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та на посадових осіб - від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Дії, вчинені повторно особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та на посадових осіб - від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян,

Крім відповідальності у формі штрафу нелагальний гараж неможна офіційно під'єднати до комунікацій. Вступити у спадщину, на нелегалізований гараж неможливо, так як і передати права по договору.

Для реєстрації права власності на гараж за спрощеним порядком заявнику необхідно звернутись до Центру надання адміністративних послуг та мати наступні документи:

 • документ, що підтверджує присвоєння об’єкту нерухомого майна адреси;
 • документ, що підтверджує прийняття об’єкта в експлуатацію, у разі якщо будівництво об’єкта здійснювалося після 5 серпня 1992 року;
 • довідку кооперативу про членство особи в кооперативі та внесення таким членом кооперативу пайового внеску в повному обсязі;
 • технічний паспорт на гараж.

Гаражний кооператив

Вступаючи в гаражний кооператив, ви можете отримати дозвіл на будівництво гаража, сплачуючи щомісячний членський внесок.

Приватизація гаражного боксу при правильному оформленні гаражного кооперативу - процедура не складна. Однак в деяких випадках право власності на сам гараж і землю під ним закріплюється за кооперативом. Це означає, що при ухваленні рішення про закриття кооперативу або знесення гаражів ваші фінансові втрати ніхто не відшкодує.

Уточнювати можливості приватизації гаража слід в органі правління кооперативом в індивідуальному порядку.

У першу чергу, треба зазначити, що володіння гаражем у кооперативі не має нічого спільного з правом власності на гараж. Поки Ви – член кооперативу, гараж Ваш, але з припиненням членства, припиняються і всі права на гараж.  Для того, щоб повністю розпоряджатися гаражем і мати право його дарувати, продавати та іншим чином відчужувати, необхідно зареєструвати його в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Необхідною умовою отримання права власності на гараж, розташований у гаражному кооперативі, є реєстрація такого кооперативу як юридичної особи у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Документи, необхідні для проведення приватизації

Перш ніж власник - член гаражно-будівельного кооперативу зможе оформити документи на свій особистий гараж, кооперативом повинні бути оформлені відповідні документи, що свідчать про їх законне будівництво.
Оформленням документів у гаражному кооперативі займається голова кооперативу, в нього повинна бути оформлена оренда на землю або право постійного користування нею і дозвіл на будівництво гаражів. Якщо документи в порядку, можна приступити до оформлення права власності на гараж.

Умовами отримання права власності на гараж, розташований у гаражному кооперативі є:

 • гаражний кооператив зареєстровано як юридичну особу;
 • відомості про наявний гаражний кооператив внесені до Реєстру прав власності на нерухоме майно;
 • зареєстроване речове право на земельну ділянку, на якій розташований кооператив;
 • документ, що підтверджує присвоєння об’єкту нерухомого майна адреси;
 • перелік фізичних та юридичних осіб, кошти яких залучалися для будівництва, або затверджений загальними зборами кооперативу список членів кооперативу;
 • документ, що підтверджує прийняття об’єкта в експлуатацію.

Ці документи, потрібні для оформлення права власності автовласника на гараж, повинні зберігатися у голови кооперативу.

Для реєстрації права власності на гараж члену кооперативу необхідно мати наступні документи:

 • паспорт та ідентифікаційний код майбутнього власника гаража;
 • документ, що підтверджує присвоєння об’єкту нерухомого майна адреси;
 • належним чином завірена копія акта про передачу землі для використання гаражним кооперативом;
 • документ, що підтверджує прийняття об’єкта в експлуатацію, у разі якщо будівництво об’єкта здійснювалося після 5 серпня 1992 року;
 • довідку кооперативу про членство особи в кооперативі та внесення таким членом кооперативу пайового внеску в повному обсязі;
 • технічний паспорт на гараж з Бюро технічної інвентаризації (БТІ).

Державна реєстрація права власності проводиться органами ЦНАП у строк, що не перевищує п’ять робочих днів із дня подання заяви до Державного реєстру прав. За державну реєстрацію справляється адміністративний збір у розмірі 0,1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Власник гаража у підсумку має отримати витяг із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Узаконити самовільно збудований або встановлений гараж можна лише в випадку, якщо це не порушує права інших громадян України і не несе небезпеки для людських життів.

Див. також: