Право на підвищення пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають в зоні радіоактивного забруднення

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 12:05, 10 лютого 2023, створена Tetiana.kulishova (обговорення | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Нормативна база

Хто має право на доплату

Непрацюючі  пенсіонери, які проживають на території радіоактивного забруднення – зоні гарантованого добровільного відселення, на підставі ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" мають право на отримання підвищення до пенсії у розмірі, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Загальна інформація

Підпунктом 7 пункту 4 розділу І Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року №76/-VIII, який набрав чинності з січня 2015 року, статтю 31, 37, 39 та 45 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виключено, відповідно з цим дана доплата була припинена.

Однак, згідно з рішенням Конституційного Суду № б-р/2018 від 17.07.2018 року підпункт 7 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Таким чином, рішенням Конституційного Суду з 17 липня 2018 року відновлено дію ст. 39 Закону України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тобто остання з 17 липня 2018 року є чинною, а її норми підлягають застосуванню без будь-яких обмежень.

Слід зазначити, що правова позиція, щодо порушення аналогічних прав, була сформована в постанові Великої Палати Верховного Суду по зразковій справі № 240/4937/18, яка була оприлюднена 18.03.2020 року.

Порядок отримання підвищення пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають в зоні радіоактивного забруднення

Для отримання  підвищення пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають в зоні радіоактивного забруднення, першочергово необхідно звернутись до Головного управління пенсійного фонду України  з заявою про нарахування та виплату коштів передбачених ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі двох мінімальних заробітних плат.

Порядок оскарження відмови Головного управління пенсійного фонду України

Для оскарження відмови Головного управління пенсійного фонду України необхідно протягом шести місяців з дати отримання відмови звернутись до суду в порядку адміністративного судочинства  з позовною заявою до Головного управління пенсійного фонду України про визнання бездіяльності суб’єктів владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії.

Див. додатково

Корисні посилання