Правила підготовки внутрішньобудинкових систем централізованого опалення до опалювального періоду

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 14:22, 17 лютого 2023, створена Kyiv4.kyiv (обговорення | внесок)

(різн.) ← Попередня версія | Затверджена версія (різн.) | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Нормативна база

Загальні відомості

Скорочення:

 • ГВП - гаряче водопостачання;
 • ДТ - джерело теплової енергії;
 • ТМ - теплові мережі;
 • ТП - тепловий пункт.

Для своєчасної підготовки теплових господарств до роботи в наступному опалювальному періоді поточного року власники теплових господарств у термін до 15 квітня видають розпорядчі документи (накази, розпорядження тощо) щодо розробки планів організаційно-технічних заходів.

Плани організаційно-технічних заходів щодо підготовки теплових господарств до наступного опалювального періоду розробляються їх власниками або уповноваженими ними органами на основі аналізу експлуатації систем теплопостачання і теплоспоживання в минулий опалювальний період з урахуванням вимог постанов та розпоряджень Уряду, розпорядчих документів органів центральної виконавчої влади.

У період підготовки до опалювального періоду власники теплових господарств зобов'язані:

Перед початком опалювального періоду суб'єкти відносин у сфері теплопостачання проводять перевірку готовності систем опалення та системи теплопостачання у цілому шляхом виконання пробного пуску з метою визначення їх готовності до роботи.

Так, відповідно до Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України № 71 від 14.02.2007р., пробний пуск здійснюється після закінчення робіт з підготовки систем теплопостачання до осінньо-зимового періоду. Початок і тривалість пробного пуску визначається графіком теплопостачальної організації, який слід узгодити з органами місцевого самоврядування та довести до відома споживачів не пізніше ніж за три доби до початку пробного пуску.

До 1 жовтня поточного року повинні бути закінчені всі планові роботи на устаткуванні ДТ, ТМ, ТП, системах опалення, вентиляції та гарячого водопостачання та усунуті всі порушення і дефекти, виявлені в період підготовки до опалювального періоду.

Порядок та строки підготовки теплових господарств до опалювального періоду

Метою підготовки до опалювального періоду є забезпечення нормативних санітарно-технічних вимог і режимів роботи внутрішньобудинкових систем централізованого опалення, вентиляції та ГВП.

Системи опалення, вентиляції та аераційні установки, режими їхньої роботи повинні забезпечувати нормовані параметри повітряного середовища відповідно до ДСН 3.3.6.042.

Важливо!!! На основі опису виявлених недоліків у роботі внутрішньобудинкових систем централізованого опалення, вентиляції та ГВП у минулий опалювальний період та за підсумками весняного огляду систем централізованого опалення, вентиляції та ГВП визначається обсяг робіт з їх підготовки до наступного опалювального періоду.

У місячний термін, але не пізніше травня поточного року, після проведення огляду представниками балансоутримувача і виконавця послуг складаються переліки заходів, необхідних для підготовки внутрішньобудинкових систем централізованого опалення, вентиляції та ГВП до експлуатації в наступному опалювальному періоді.

Зазначені заходи повинні передбачати:

 • виконання ремонтно-профілактичних робіт устатковання тепловикористовувальних установок і внутрішньобудинкових систем;
 • усунення порушень, виявлених у гідравлічних та теплових режимах тепловикористовувальних установок;
 • промивання устатковання, тепловикористовувальних установок, трубопроводів та систем теплоспоживання;
 • виконання ремонтно-профілактичних робіт приладів обліку та регулювання теплової енергії та їх повірки;
 • відновлення теплової ізоляції;
 • перевірку та відновлення (за необхідності) герметизації інженерних вводів;
 • гідравлічні випробування внутрішньобудинкових систем централізованого опалення;
 • налагодження систем теплоспоживання;
 • відновлення (за необхідності) роботи нагрівальних приладів на сходових клітинах;
 • перевірку наявності (відновлення) табличок на увідних засувках систем, повітрозбірниках, централізованого опалення, вентиляції, ГВП на кожному стояку з нумерацією відповідно до виконавчих схем.

Після виконання ремонтно-профілактичних робіт системи теплоспоживання повинні бути заповнені хімічно очищеною водою з тиском більше статичного на 0,5 кгс/кв.см, увідні засувки - закриті.

Заповнення систем теплоспоживання повинно бути завершено до 15 вересня поточного року.

Для оцінки готовності теплових господарств споживачів власниками теплових господарств або уповноваженими ними органами до 1 вересня поточного року створюються комісії з перевірки готовності теплових господарств до роботи в опалювальний період.

Перевірка готовності до роботи в опалювальний період теплових господарств споживачів повинна бути закінчена в термін не пізніше 25 вересня поточного року.

Під час визначення стану готовності до роботи теплових господарств споживачів в опалювальний період перевіряється:

 • наявність паспортів теплових установок, принципових схем та інструкцій для обслуговувального персоналу;
 • виконання обсягів ремонтних робіт та оформлення їх відповідними актами;
 • проведення необхідних профілактичних робіт та ремонтів, випробувань і промивань трубопроводів, водопідігрівників та вентеляційно-калориферного обладнання, оформлення відповідних протоколів та отримання акта готовності до опалювального періоду, форма якого наведена у додатку 4, від підприємства централізованого теплопостачання;
 • стан утеплення будівель (горища, сходові клітки, підвали, двері тощо);
 • стан обладнання і будівель ЦТП, ІТП;
 • стан трубопроводів, арматури та теплової ізоляції;
 • наявність та стан ЗВТ і автоматичних регуляторів;
 • наявність та стан приладів комерційного обліку теплової енергії;
 • працездатність пристроїв захисту систем теплоспоживання;
 • відсутність прямих з'єднань теплового устатковання та устатковання теплових пунктів з водопроводом та каналізацією;
 • щільність теплового устатковання;
 • наявність пломб на розрахункових шайбах та соплах елеваторів.

Рішення про готовність теплових господарств споживачів до роботи в опалювальний період приймається комісіями на підставі акта стану готовності до роботи в опалювальний період, форма якого наведена у додатку 1, висновку про готовність до роботи в опалювальний період, форма якого наведена у додатку 2, наданого відповідною державною інспекцією у випадку виявлення порушення (невиконання) вимог зазначених правил.

За умови виконання вимог, передбачених у Правилах, щодо готовності теплових господарств споживачів до роботи в опалювальний період в повному обсязі, комісіями в термін до 25 вересня поточного року видається акт готовності до роботи в опалювальний період, форма якого наведена в додатку 3. Копії актів готовності надсилаються до уповноважених органів, а також до організації, яка здійснює постачання теплової енергії, та відповідної державної інспекції.

Результати проведення профілактичних робіт і ремонтів, гідравлічних випробувань і промивання трубопроводів та іншого теплового обладнання оформляються відповідним актом готовності до опалювального періоду, форма якого наведена в додатку 4.

Акт готовності до опалювального періоду є невід'ємною частиною паспорта готовності до роботи в опалювальний період будинку, форма якого наведена в додатку 5.

Об'єкти споживача, які не отримали акта готовності у термін до 25 вересня поточного року, продовжують підготовку до роботи в опалювальний період і при виконанні всіх умов у термін не пізніше 1 жовтня поточного року можуть звернутися до центральних органів виконавчої влади та відповідної державної інспекції з обґрунтованим проханням про проведення повторної оцінки (перевірки) готовності до роботи в опалювальний період.

УВАГА!!! Включення систем опалення здійснюється власниками теплових господарств за узгодженням з теплопостачальними організаціями за умови, якщо протягом трьох діб середня добова температура зовнішнього повітря не перевищує 8 град.С, а відключення - коли протягом трьох діб середня добова температура зовнішнього повітря перевищує 8 град.С.

Важливе

Кожен споживач житлово-комунальних послуг повинен розуміти, що комфорт, тепло і затишок в домі залежить від: відсутності витоків в підвалі, промитих радіаторів, відремонтованих розбитих вікон - це джерела втрат тепла. Якщо тепло втрачається через стіни, розбиті вікна, відкриті горища, підвали - такий будинок важко і дорого забезпечити якісною послугою з опалення. Тому самим споживачам варто за здалегідь потурбуватися про своє благополуччя і проконтролювати питання готовності житлового будинку до експлуатації в наступному опалювальному сезоні.

Готовність до опалювального сезону також полягає і в тому, щоб не було заборгованості за опалення та гаряче водопостачання перед теплопостачальною організацією. Споживачі повинні забезпечити поточну оплату спожитих ресурсів, а також в повному обсязі погасити накопичену заборгованість до початку опалювального сезону, щоб не допускати збоїв в запуску тепла.

Відповідальність споживача полягає в тому, що він:

 • вчасно сплачує за послуги ЦО та ГВП;
 • утримує у справності свої радіатори, змішувачі, квартирні теплові мережі;
 • не допускає самовільного переобладнання системи теплоспоживання (змінює систему опалення    у квартирі лише за проектом, погодженим із балансоутримувачем);
 • для забезпечення комфортної температури встановлює терморегулятори на радіатори;
 • запобігає втратам тепла через щілини у вікнах та дверях.

У разі порушення споживачем під час опалювального періоду умов готовності до роботи в опалювальний період, а також при невиконанні в установлені терміни заходів, намічених при видачі акта готовності до роботи в опалювальний період, виданий акт готовності анулюється рішенням центральних органів виконавчої влади або уповноважених органів, яким підпорядковані споживачі.

У разі неналежного надання або ненадання споживачу послуг з централізованого опалення, а також відшкодування збитків, завданих його майну та/або приміщенню, шкоди, заподіяної його життю чи здоров'ю внаслідок неналежного надання або ненадання послуг, споживач має право на досудове розв'язання спору шляхом задоволення претензії пред'явленої в порядку передбаченому пп.56-62 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2019 р. № 690 та/або звернутися до суду.