Правила перевезення дітей: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
(Створена сторінка: # [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80 Конституція України] # [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1306-2001-%D0%BF#...)
 
Немає опису редагування
 
(Не показані 12 проміжних версій 7 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
# [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80 Конституція України]
= Нормативна база =
# [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1306-2001-%D0%BF#Text Постанова Кабінету Міністрів Украни від 10 жовтня 2001 р. № 1306 Про Правила дорожнього руху]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80 Конституція України]
20 листопада набув чинності закон №224-IX: документ вносить зміни до ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення і вводить штрафи за неправильне перевезення дітей.
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10/sp:wide-#n958 Кодекс України про адміністративні правопорушення, ст. 121]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1306-2001-%D0%BF#Text Постанова Кабінету Міністрів Украни від 10 жовтня 2001 року № 1306 "Про Правила дорожнього руху"]
== Основні поняття ==
'''Дитяче автомобільне крісло''', також '''дитяче автокрісло''', '''дитяче автомобільне сидіння''', '''дитяче автосидіння''' — крісло, яке встановлюється в автомобіль для безпечного перевезення дітей з моменту народження і приблизно до віку 12 років (поки дитина не досягне ваги 36 кг і зросту вище 1,45 метра). Офіційна назва дитячого автокрісла в українському законодавстві — «спеціальні засоби, що дають змогу пристебнути дитину за допомогою ременів безпеки».


Як треба перевозити дітей в авто, прописано в постанові Кабміну "Про правила дорожнього руху", і самі норми не змінилися. Як і раніше, правила забороняють "перевозити дітей, зріст яких менше 145 см, або тих, що не досягли 12-річного віку, у транспортних засобах, обладнаних ременями безпеки, без використання спеціальних засобів, що дають змогу пристебнути дитину за допомогою ременів безпеки, передбачених конструкцією цього транспортного засобу". Проте раніше жодної відповідальності за порушення підпункту "б" п. 21.11 ПДР не було. Тепер штраф за перше порушення становитиме 510 грн; за повторне порушення протягом року – 850 грн.
Штатні ремені безпеки автомобіля, що розраховані на дорослих людей, зовсім неефективні та небезпечні при використанні дітьми. Також в сучасних автомобілях немає жодного засобу чи системи захисту маленьких пасажирів.  


Водночас переліку згаданих у правилах дорожнього руху спеціальних засобів для пристібання в українському законодавстві немає. Чи обов'язково це мають бути дитячі автокрісла, чи можна використовувати бустери або, наприклад, спеціальні дитячі адаптери для ременів безпеки, законодавці не уточнили.
'''Дитяча утримуюча система''' — обладнання, що здатне утримувати дитину в сидячому або нахиленому положенні, яка у разі зіткнення або різкого гальмування транспортного засобу зменшує небезпеку травмування дитини, що в ньому перебуває, шляхом обмеження рухливості її тіла.  
За новими правилами, штрафи будуть накладатись на водіїв, які перевозять дітей віком до 12 років чи зростом до 145 сантиметрів у машині без автокрісла. За новими правилами, якщо автомобіліста вперше спіймали на порушенні, то йому загрожує штраф 510 гривень, а за повторне порушення доведеться заплатити вже 850.


Як потрібно перевозити дітей у таксі
'''Автобус''' - автомобіль з кількістю місць для сидіння більше дев'яти з місцем водія включно, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів та їхнього багажу із забезпеченням необхідного комфорту та безпеки. Для керування автобусом, потрібно мати посвідчення водія категорії "D".


У новому законі не розтлумачено, як саме мають тепер перевозити дітей таксі. Разом з тим, автор документу, нардеп Дмитро Шпенов, пояснив, що таксисти теж зобовʼязані встановити в салоні дитячі крісла чи возити їх у багажнику про всяк випадок.
'''Мікроавтобус''' - одноповерховий автобус з кількістю місць для сидіння не більше сімнадцяти з місцем водія включно. Максимальну кількість місць для сидіння у мікроавтобусі можна запам'ятати за фармулою "16+" (шістнадцять пасажирів і один водій). Для керування мікроавтобусом потрібно мати посвідчення водія категорії "D1" (пункт 1.10; 2.13  Правил дорожнього руху).
== Правила перевезення дітей в автомобілі та таксі ==
Згідно з [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1306-2001-%D0%BF#Text пунктом 21.11 Правил Дорожнього Руху], забороняється перевозити дітей:


У службах таксі уже прокоментували, як Штрафи за перевезення дітей без автокрісел. Як реагують відомі таксі-сервіси Штрафи за перевезення дітей без автокрісел. Як реагують відомі таксі-сервісидіятимуть після набуття чинності закону. Так, компанії, які мають власний автопарк розповідають, що будуть дотримуватись закону: таксисти будуть возити автокрісла, або сервіси визначать окремі авто, які обладнають необхідними сидіннями.
а) дітей, зріст яких менше 150 см, у транспортних засобах без використання дитячих утримуючих систем, що дають змогу пристебнути дитину за допомогою ременів безпеки, передбачених конструкцією цього транспортного засобу; на задньому сидінні мотоцикла та мопеда, крім:


Водночас, відомі таксі-сервіси, в яких водії їздять на власних авто, вважають, що пасажири зобов'язані мати власні автокрісла, щоб перевозити своїх дітей. Таксистам на перших етапах просто радять не брати замовлень, якщо авто не обладнане спецсидінням і пасажири теж не мають такого. У перспективі сервіси планують створити додаткову послугу і пасажири будуть доплачувати за машину з автокріслом.
* транспортних засобів, що здійснюють регулярні, регулярні спеціальні та нерегулярні пасажирські автобусні перевезення, за умови дотримання встановлених цими Правилами обмежень швидкості руху;
* спеціалізованих санітарних автомобілів бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги, оперативних транспортних засобів Міноборони, МВС, Національної поліції, ДСНС, Держприкордонслужби, Служби безпеки, Управління державної охорони під час виконання ними невідкладного службового завдання;


Скільки часу можна перевозити дитину в автокріслі
б) організовані групи дітей у темну пору доби.


Лікарі повідомляють, що дітям не рекомендують перебувати в автокріслі довше двох годин. Водіям радять періодично зупинятись, щоб прогулятись і перекусити. При цьому, якщо планується велика подорож, то варто під час коротких поїздок перевірити, чи комфортно дитині.
в) заборонено перевозити дітей до 16-річного віку в кузові будь-якого вантажного автомобіля.
 
Дитячі утримуючі системи повинні використовуватися у транспортних засобах, обладнаних ременями безпеки чи системами з’єднання дитячої утримуючої системи, передбаченими їх конструкцією, та відповідати вимогам чинних в Україні правил і нормативів.
 
Дитячі утримуючі системи встановлюють на місцях для сидіння, крім першого ряду. У разі перевезення дитини віком до трьох років у легковому автомобілі на місці для сидіння першого ряду допускається встановлення дитячих утримуючих систем, які встановлюються проти напрямку руху з обов’язковим відключенням фронтальної подушки безпеки цього місця для сидіння (у разі її наявності).
 
Дитячі утримуючі системи встановлюють та використовують відповідно до інструкцій виробників цих систем та транспортних засобів.
 
Характеристики дитячої утримуючої системи повинні відповідати масі та зросту дитини, яка у ній перевозиться.


Як вибрати автокрісло
Діти повинні перебувати у дитячих утримуючих системах у пристебнутому положенні.


Група 0 автокрісла для дітей вагою до 10 кілограм. Автолюлька для новонароджених використовується до року, встановлюється на задньому сидінні боком або проти руху автомобіля.
== Перевезення організованої групи дітей ==
[[Файл:Dity.png|міні]]
[[Файл:Dity2.png|міні]]
Перевезення організованої групи дітей здійснюється '''автобусом (мікроавтобусом).''' Зазначений вид транспортування дітей здійснюється за умови обов’язкового проведення інструктажу з дітьми та супровідниками щодо правил безпечної поведінки під час руху та дій у разі виникнення аварійно-небезпечних ситуацій чи скоєння дорожньо-транспортної пригоди. При цьому спереду і ззаду автобуса (мікроавтобуса) обов’язково встановлюється згідно з вимогами підпункту «в» п.30.3 цих Правил розпізнавальний знак  «Діти» (квадрат жовтого кольору з каймою червоного кольору і чорним зображенням символу дорожнього знака  1.33  (сторона квадрата '''''' не менше 250 мм, кайма '''–''' 1/10 цієї сторони). Знак розміщується спереду і ззаду на транспортних засобах, що перевозять організовані групи дітей;


Група 1 – автокрісла для дітей вагою до 18 кілограм та віком від одного року. Встановлюється за напрямом руху і має пʼятиточкові ремені.
Водій автобуса (мікроавтобуса), який здійснює перевезення організованих груп дітей, повинен мати стаж водія не менше 5 років.


Група 2-3 – автокрісла для дітей вагою 25-36 кг та віком від 3 до 12 років. Такі сидіння можуть мати власні ремені безпеки, або ж бути без них. У другому випадку дитину фіксують автомобільним ременем безпеки, який протягується через спеціальні напрямні в автокріслі.
На транспортному засобі з розпізнавальним знаком  «Діти» під час посадки (висадки) до (з) нього пасажирів повинні бути увімкнені проблискові маячки оранжевого кольору та (або) аварійна світлова сигналізація (відповідно п. 3.6 Правил дорожнього руху). Під час руху вмикається ближнє світло фар, щвидкість руху не повинна перевищувати 80 км/год (п.12.6 а Правил дорожнього руху).  
== Відповідальність ==
'''Штраф за перше порушення правил перевезення дітей становитиме 510 грн; за повторне порушення протягом року – 850 грн.'''


Бустери – сидіння без задньої спинки, але з підлокітниками. У ньому дитина просто сидить на 10-15 см вище та пристібається звичайним ременем безпеки. Вважається, що вони не такі безпечні, як звичайні автокрісла.
Нажаль, законодавець не надав визначення що таке «спеціальні засоби, що дають змогу пристебнути дитину за допомогою ременів безпеки, передбачені конструкцією цього транспортного засобу»


[Категорія: Доробити]
У новому законі не розтлумачено, як саме мають тепер перевозити дітей таксі.
== Скільки часу можна перевозити дитину в автокріслі ==
Лікарі повідомляють, що дітям не рекомендують перебувати в автокріслі довше двох годин. Водіям радять періодично зупинятись, щоб прогулятись і перекусити. При цьому, якщо планується велика подорож, то варто під час коротких поїздок перевірити, чи комфортно дитині.
[[Файл:78266595 2439537202810596 1324042545096818688 o.png|міні]]
== Як вибрати автокрісло ==
Загальноприйнятою є класифікація відповідно до Правил ЄЕК ООН № 44 в редакції 04 (ECE R44/04).<br>
Випущені дитячі автокрісла (утримуючі пристрої) можуть відповідати одній або кільком ваговим групам.
{| class="wikitable"
|-
| Дитячі автокрісла групи 0. || Вага дитини — до 10 кг. Приблизний вік — від народження до 6-9 місяців. Використовуютья, як правило, малюками, яким транспортування передбачено виключно у горизонтальному положенні. В транспортному засобі встановлюються на задньому сидінні боком до напрямку руху.
|-
| Дитячі автокрісла групи 0+. || Вага дитини — до 13 кг. Призначені для дітей від народження до 12-15 місяців. Встановлюються обличчям проти ходу руху, дитина кріпиться вбудованими внутрішніми ременями безпеки. Часто дитячі автокрісла групи 0+ називають переносками, бо вони порівняно легкі, мають ручку для перенесення і можуть використовуватися вдома як крісло-гойдалка. Деякі моделі можна встановлювати на спеціальні бази, які кріпляться в салоні автомобіля. Це полегшує монтаж/демонтаж автокрісла і, найчастіше, покращує безпеку. Дитяче автокрісло групи 0+ оптимальний вибір для здорової новонародженої дитини.
|-
|Дитячі групи 0+/I.|| Призначені для дітей від 6-ти місяців (іноді від народження) і приблизно до 3,5-4 років (вагою не більше 18 кг). Вважаються автокріслами типу Convertible (від англ. змінюваний), тому що передбачають перевезення дитини в різних напрямках руху. Встановлюються попервах обличчям проти ходу руху, а коли дитина підросте приблизно до 18 місяців, дитяче автокрісло треба встановлювати обличчям по ходу руху. Дитина кріпиться в залежності від моделі або вбудованими ременями безпеки, або протиударним екраном (столик безпеки). Таке автокрісло оптимальний вибір для дитини, якій вже виповнилося 6 місяців, але вона ще замала для перевезення у напрямку обличчам по напрямку руху.
|-
| Дитячі автокрісла групи I. || Дитячі автокрісла групи I. Призначені для дітей від 9 місяців і приблизно до 4-4,5 років, а іноді й до 5 років (вагою від 9 до 18 кг). Встановлюються обличчям по ходу руху, дитина кріпиться вбудованими внутрішніми ременями або протиударним екраном (столиком безпеки). Мають регулювання кута нахилу для зміни положень тіла.
|-
| Дитячі автокрісла групи I/II/III. || Призначені для дітей від 9 місяців і приблизно до 10-12 років (вагою від 9 до 36 кг). Встановлюються обличчям по ходу руху. Автокрісла такої вікової групи називаються «трансформери», тому що після деяких приготувань передбачають перевезення дітей у дуже широкому діапазоні —від майже малюків до підлітків. Дитина до ваги 15-18 кг фіксується внутрішніми ременями або столиком безпеки в залежності від конструкції автокрісла. Діти старшого віку (від 4 років) що є важчими, фіксуються в автокріслі штатним автомобільним ременем безпеки.
|-
| Дитячі автокрісла групи II/III. || Призначені для дітей від 3 до 10-12 років (вагою від 15 до 36 кг). Називаються такі автокрісла бустером або бустером зі спинкою (від англ. посилювач). Встановлюються обличчям по ходу руху, дитина в автокріслі фіксується штатним автомобільним ременем безпеки. Їхній різновид — так звані бустери, які позбавлені спинки є першими варіантами групи II/III і від тепер заборонені до використання у деяких країнах світу і не допускаються до сертифікації, як ті, що не відповідають вимогам Правил ЄЕК ООН.
|}
[[Категорія:Адміністративне право]]
[[Категорія:Адміністративне правопорушення]]

Поточна версія на 07:59, 19 січня 2024

Нормативна база

Основні поняття

Дитяче автомобільне крісло, також дитяче автокрісло, дитяче автомобільне сидіння, дитяче автосидіння — крісло, яке встановлюється в автомобіль для безпечного перевезення дітей з моменту народження і приблизно до віку 12 років (поки дитина не досягне ваги 36 кг і зросту вище 1,45 метра). Офіційна назва дитячого автокрісла в українському законодавстві — «спеціальні засоби, що дають змогу пристебнути дитину за допомогою ременів безпеки».

Штатні ремені безпеки автомобіля, що розраховані на дорослих людей, зовсім неефективні та небезпечні при використанні дітьми. Також в сучасних автомобілях немає жодного засобу чи системи захисту маленьких пасажирів.

Дитяча утримуюча система — обладнання, що здатне утримувати дитину в сидячому або нахиленому положенні, яка у разі зіткнення або різкого гальмування транспортного засобу зменшує небезпеку травмування дитини, що в ньому перебуває, шляхом обмеження рухливості її тіла.

Автобус - автомобіль з кількістю місць для сидіння більше дев'яти з місцем водія включно, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів та їхнього багажу із забезпеченням необхідного комфорту та безпеки. Для керування автобусом, потрібно мати посвідчення водія категорії "D".

Мікроавтобус - одноповерховий автобус з кількістю місць для сидіння не більше сімнадцяти з місцем водія включно. Максимальну кількість місць для сидіння у мікроавтобусі можна запам'ятати за фармулою "16+" (шістнадцять пасажирів і один водій). Для керування мікроавтобусом потрібно мати посвідчення водія категорії "D1" (пункт 1.10; 2.13 Правил дорожнього руху).

Правила перевезення дітей в автомобілі та таксі

Згідно з пунктом 21.11 Правил Дорожнього Руху, забороняється перевозити дітей:

а) дітей, зріст яких менше 150 см, у транспортних засобах без використання дитячих утримуючих систем, що дають змогу пристебнути дитину за допомогою ременів безпеки, передбачених конструкцією цього транспортного засобу; на задньому сидінні мотоцикла та мопеда, крім:

  • транспортних засобів, що здійснюють регулярні, регулярні спеціальні та нерегулярні пасажирські автобусні перевезення, за умови дотримання встановлених цими Правилами обмежень швидкості руху;
  • спеціалізованих санітарних автомобілів бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги, оперативних транспортних засобів Міноборони, МВС, Національної поліції, ДСНС, Держприкордонслужби, Служби безпеки, Управління державної охорони під час виконання ними невідкладного службового завдання;

б) організовані групи дітей у темну пору доби.

в) заборонено перевозити дітей до 16-річного віку в кузові будь-якого вантажного автомобіля.

Дитячі утримуючі системи повинні використовуватися у транспортних засобах, обладнаних ременями безпеки чи системами з’єднання дитячої утримуючої системи, передбаченими їх конструкцією, та відповідати вимогам чинних в Україні правил і нормативів.

Дитячі утримуючі системи встановлюють на місцях для сидіння, крім першого ряду. У разі перевезення дитини віком до трьох років у легковому автомобілі на місці для сидіння першого ряду допускається встановлення дитячих утримуючих систем, які встановлюються проти напрямку руху з обов’язковим відключенням фронтальної подушки безпеки цього місця для сидіння (у разі її наявності).

Дитячі утримуючі системи встановлюють та використовують відповідно до інструкцій виробників цих систем та транспортних засобів.

Характеристики дитячої утримуючої системи повинні відповідати масі та зросту дитини, яка у ній перевозиться.

Діти повинні перебувати у дитячих утримуючих системах у пристебнутому положенні.

Перевезення організованої групи дітей

Dity.png
Dity2.png

Перевезення організованої групи дітей здійснюється автобусом (мікроавтобусом). Зазначений вид транспортування дітей здійснюється за умови обов’язкового проведення інструктажу з дітьми та супровідниками щодо правил безпечної поведінки під час руху та дій у разі виникнення аварійно-небезпечних ситуацій чи скоєння дорожньо-транспортної пригоди. При цьому спереду і ззаду автобуса (мікроавтобуса) обов’язково встановлюється згідно з вимогами підпункту «в» п.30.3 цих Правил розпізнавальний знак  «Діти» (квадрат жовтого кольору з каймою червоного кольору і чорним зображенням символу дорожнього знака  1.33  (сторона квадрата не менше 250 мм, кайма 1/10 цієї сторони). Знак розміщується спереду і ззаду на транспортних засобах, що перевозять організовані групи дітей;

Водій автобуса (мікроавтобуса), який здійснює перевезення організованих груп дітей, повинен мати стаж водія не менше 5 років.

На транспортному засобі з розпізнавальним знаком  «Діти» під час посадки (висадки) до (з) нього пасажирів повинні бути увімкнені проблискові маячки оранжевого кольору та (або) аварійна світлова сигналізація (відповідно п. 3.6 Правил дорожнього руху). Під час руху вмикається ближнє світло фар, щвидкість руху не повинна перевищувати 80 км/год (п.12.6 а Правил дорожнього руху).

Відповідальність

Штраф за перше порушення правил перевезення дітей становитиме 510 грн; за повторне порушення протягом року – 850 грн.

Нажаль, законодавець не надав визначення що таке «спеціальні засоби, що дають змогу пристебнути дитину за допомогою ременів безпеки, передбачені конструкцією цього транспортного засобу»

У новому законі не розтлумачено, як саме мають тепер перевозити дітей таксі.

Скільки часу можна перевозити дитину в автокріслі

Лікарі повідомляють, що дітям не рекомендують перебувати в автокріслі довше двох годин. Водіям радять періодично зупинятись, щоб прогулятись і перекусити. При цьому, якщо планується велика подорож, то варто під час коротких поїздок перевірити, чи комфортно дитині.

78266595 2439537202810596 1324042545096818688 o.png

Як вибрати автокрісло

Загальноприйнятою є класифікація відповідно до Правил ЄЕК ООН № 44 в редакції 04 (ECE R44/04).
Випущені дитячі автокрісла (утримуючі пристрої) можуть відповідати одній або кільком ваговим групам.

Дитячі автокрісла групи 0. Вага дитини — до 10 кг. Приблизний вік — від народження до 6-9 місяців. Використовуютья, як правило, малюками, яким транспортування передбачено виключно у горизонтальному положенні. В транспортному засобі встановлюються на задньому сидінні боком до напрямку руху.
Дитячі автокрісла групи 0+. Вага дитини — до 13 кг. Призначені для дітей від народження до 12-15 місяців. Встановлюються обличчям проти ходу руху, дитина кріпиться вбудованими внутрішніми ременями безпеки. Часто дитячі автокрісла групи 0+ називають переносками, бо вони порівняно легкі, мають ручку для перенесення і можуть використовуватися вдома як крісло-гойдалка. Деякі моделі можна встановлювати на спеціальні бази, які кріпляться в салоні автомобіля. Це полегшує монтаж/демонтаж автокрісла і, найчастіше, покращує безпеку. Дитяче автокрісло групи 0+ оптимальний вибір для здорової новонародженої дитини.
Дитячі групи 0+/I. Призначені для дітей від 6-ти місяців (іноді від народження) і приблизно до 3,5-4 років (вагою не більше 18 кг). Вважаються автокріслами типу Convertible (від англ. змінюваний), тому що передбачають перевезення дитини в різних напрямках руху. Встановлюються попервах обличчям проти ходу руху, а коли дитина підросте приблизно до 18 місяців, дитяче автокрісло треба встановлювати обличчям по ходу руху. Дитина кріпиться в залежності від моделі або вбудованими ременями безпеки, або протиударним екраном (столик безпеки). Таке автокрісло оптимальний вибір для дитини, якій вже виповнилося 6 місяців, але вона ще замала для перевезення у напрямку обличчам по напрямку руху.
Дитячі автокрісла групи I. Дитячі автокрісла групи I. Призначені для дітей від 9 місяців і приблизно до 4-4,5 років, а іноді й до 5 років (вагою від 9 до 18 кг). Встановлюються обличчям по ходу руху, дитина кріпиться вбудованими внутрішніми ременями або протиударним екраном (столиком безпеки). Мають регулювання кута нахилу для зміни положень тіла.
Дитячі автокрісла групи I/II/III. Призначені для дітей від 9 місяців і приблизно до 10-12 років (вагою від 9 до 36 кг). Встановлюються обличчям по ходу руху. Автокрісла такої вікової групи називаються «трансформери», тому що після деяких приготувань передбачають перевезення дітей у дуже широкому діапазоні —від майже малюків до підлітків. Дитина до ваги 15-18 кг фіксується внутрішніми ременями або столиком безпеки в залежності від конструкції автокрісла. Діти старшого віку (від 4 років) що є важчими, фіксуються в автокріслі штатним автомобільним ременем безпеки.
Дитячі автокрісла групи II/III. Призначені для дітей від 3 до 10-12 років (вагою від 15 до 36 кг). Називаються такі автокрісла бустером або бустером зі спинкою (від англ. посилювач). Встановлюються обличчям по ходу руху, дитина в автокріслі фіксується штатним автомобільним ременем безпеки. Їхній різновид — так звані бустери, які позбавлені спинки є першими варіантами групи II/III і від тепер заборонені до використання у деяких країнах світу і не допускаються до сертифікації, як ті, що не відповідають вимогам Правил ЄЕК ООН.