Посвідчення нотаріусами фактів, що мають юридичне значення: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
(Створена сторінка: Нормативна база [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/3425-12 Закон України « Про нотаріат» від 02.09.1992 року;])
 
Немає опису редагування
Рядок 1: Рядок 1:
Нормативна база
== Нормативна база ==
[http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/3425-12 Закон України « Про нотаріат» від 02.09.1992 року;]
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/3425-12 Закон України « Про нотаріат»] від 02.09.1992 року;
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний кодекс України від 16.01.2003 року];
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0282-12 Наказ Міністерства юстиції України "Про затвердження порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України" від 22.02.2012 року] ;
* [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/z1318-10 Наказ Міністерства юстиції України Про затвердження Правил ведення нотаріального діловодства від 22.12.2010 року]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/7-93 Декрет Про державне мито від 21.01.1993 року]
 
== Опис суттєвих аспектів ==
Одним із завдань нотаріату в Україні є посвідчення фактів, що мають юридичне значення, з метою надання їм юридичної вірогідності.
 
Посвідчення окремих фактів, що передбачені ст. 34 [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/3425-12 Закону України «Про нотаріат»] є юридичними діями.
 
Главою 12 [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/3425-12 Закону України “Про нотаріат”] врегульований порядок вчинення таких юридичних дій, як посвідчення фактів на прохання осіб, зокрема:
* що громадянин є живим (ст. 80);
* про перебування громадянина у певному місці (ст. 81);
* про час пред'явлення документа (ст. 83);
* про передачу заяв громадян, підприємств, установ та організацій (ст. 84).
 
При вчиненні зазначених нотаріальних дій нотаріуси також керуються Главами 6 та 20 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (далі - [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0282-12 Порядок]), а також Правилами ведення нотаріального діловодства (далі — [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/z1318-10 Правила]).
Слід звернути увагу на те, що Законом України “Про внесення змін до Закону України "Про нотаріат" щодо державного регулювання нотаріальної діяльності” [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/5208-17 № 5208-VІ] від 06.09.2012 року, який набув чинності 01.01.2013 року, було внесено зміни до ст. ст. 34, 48 [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/3425-12 Закону України “Про нотаріат”], яким виключено таку нотаріальну дію, яка передбачалася ст.82 “Посвідчення тотожності громадянина з особою, зображеною на фотокартці”. Отже, незважаючи на те, що у Додатку 25 до Правил ведення нотаріального діловодства наявна форма N 23 “Свідоцтво про посвідчення тотожності фізичної особи з особою, зображеною на фотокартці”, вчинення такої нотаріальної дії як видача свідоцтва щодо посвідчення тотожності громадянина з особою, зображеною на фотокартці, є неможливою, оскільки не передбачена а ні Законом України “Про нотаріат”, а ні Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України.
Вказані нотаріальні дії мають право вчиняти як державні, так і приватні нотаріуси, що передбачено статтею 34 Закону України «Про нотаріат», незалежно від місцезнаходження, а також місця проживання (місцезнаходження) особи, що звернулася за вчиненням такої нотаріальної дії.
Необхідно звернути увагу на те, що посадові особи місцевих рад, на яких покладено функції вчинення нотаріальних дій, не мають права вчиняти дії щодо посвідчення фактів, про які йдеться.
Консульські установи України мають право посвідчувати факт, що громадянин є живий, знаходиться у певному місці, тотожність громадянина з особою, зображеною на фотокартці, а також посвідчують час пред'явлення документа (ст. 38 Закону України “Про нотаріат”).
Нотаріальні дії щодо посвідчення фактів вчиняються нотаріусом за усним зверненням особи, надання письмової заяви з проханням посвідчити той чи інший факт не вимагається. Під час вчинення таких нотаріальних дій нотаріус повинен встановити особу, що звернулася за вчиненням такої нотаріальної дії за загальними вимогами та відповідно до ст. 43 Закону України “Про нотаріат”, глави 3 розділу І Порядку.

Версія за 14:55, 28 лютого 2017

Нормативна база

Опис суттєвих аспектів

Одним із завдань нотаріату в Україні є посвідчення фактів, що мають юридичне значення, з метою надання їм юридичної вірогідності.

Посвідчення окремих фактів, що передбачені ст. 34 Закону України «Про нотаріат» є юридичними діями.

Главою 12 Закону України “Про нотаріат” врегульований порядок вчинення таких юридичних дій, як посвідчення фактів на прохання осіб, зокрема:

  • що громадянин є живим (ст. 80);
  • про перебування громадянина у певному місці (ст. 81);
  • про час пред'явлення документа (ст. 83);
  • про передачу заяв громадян, підприємств, установ та організацій (ст. 84).

При вчиненні зазначених нотаріальних дій нотаріуси також керуються Главами 6 та 20 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (далі - Порядок), а також Правилами ведення нотаріального діловодства (далі — Правила). Слід звернути увагу на те, що Законом України “Про внесення змін до Закону України "Про нотаріат" щодо державного регулювання нотаріальної діяльності” № 5208-VІ від 06.09.2012 року, який набув чинності 01.01.2013 року, було внесено зміни до ст. ст. 34, 48 Закону України “Про нотаріат”, яким виключено таку нотаріальну дію, яка передбачалася ст.82 “Посвідчення тотожності громадянина з особою, зображеною на фотокартці”. Отже, незважаючи на те, що у Додатку 25 до Правил ведення нотаріального діловодства наявна форма N 23 “Свідоцтво про посвідчення тотожності фізичної особи з особою, зображеною на фотокартці”, вчинення такої нотаріальної дії як видача свідоцтва щодо посвідчення тотожності громадянина з особою, зображеною на фотокартці, є неможливою, оскільки не передбачена а ні Законом України “Про нотаріат”, а ні Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України. Вказані нотаріальні дії мають право вчиняти як державні, так і приватні нотаріуси, що передбачено статтею 34 Закону України «Про нотаріат», незалежно від місцезнаходження, а також місця проживання (місцезнаходження) особи, що звернулася за вчиненням такої нотаріальної дії. Необхідно звернути увагу на те, що посадові особи місцевих рад, на яких покладено функції вчинення нотаріальних дій, не мають права вчиняти дії щодо посвідчення фактів, про які йдеться. Консульські установи України мають право посвідчувати факт, що громадянин є живий, знаходиться у певному місці, тотожність громадянина з особою, зображеною на фотокартці, а також посвідчують час пред'явлення документа (ст. 38 Закону України “Про нотаріат”). Нотаріальні дії щодо посвідчення фактів вчиняються нотаріусом за усним зверненням особи, надання письмової заяви з проханням посвідчити той чи інший факт не вимагається. Під час вчинення таких нотаріальних дій нотаріус повинен встановити особу, що звернулася за вчиненням такої нотаріальної дії за загальними вимогами та відповідно до ст. 43 Закону України “Про нотаріат”, глави 3 розділу І Порядку.