Порядок розрахунку вартості послуг централізованого опалення

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 08:00, 2 червня 2022, створена Anastasiia.hrechka (обговорення | внесок) (візуальний редактор)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Загальні засади визначення плати за житлово-комунальну послугу централізованого опалення

Централізоване опалення - послуга, спрямована на задоволення потреб споживача у забезпеченні нормативної температури повітря у приміщеннях квартири (будинку садибного типу), яка надається виконавцем з використанням внутрішньобудинкових систем теплопостачання (п. 2 Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення).

Порядок розрахунку вартості послуг централізованого опалення у разі наявності квартирних засобів обліку теплової енергії

У разі наявності засобів обліку оплата комунальних послуг здійснюється виключно на підставі їх показників на кінець розрахункового періоду згідно з умовами договору, крім випадків, передбачених законодавством.
Плата за надані послуги вноситься споживачем відповідно до показань засобів обліку теплової енергії на підставі платіжного документа (розрахункової книжки, платіжної квитанції тощо) або відповідно до умов договору на встановлення засобів обліку.
У платіжному документі передбачаються графи для зазначення поточних і попередніх показань засобів обліку теплової енергії, різниці цих показань або затверджених нормативів (норм) споживання, тарифу на даний вид послуг і суми, яка належить до сплати за надану послугу. Показання квартирних засобів обліку знімаються споживачем щомісяця.

Порядок розрахунку вартості послуг централізованого опалення у разі наявності будинкових засобів обліку теплової енергії

Плата за послуги нараховується згідно з показаннями будинкового засобу обліку теплової енергії у таких випадках:

  • у разі відсутності засобів обліку теплової енергії, встановлених у квартирі (будинку садибного типу);
  • у разі несправності квартирних засобів обліку, що не підлягає усуненню, з моменту її виявлення;
  • у разі відсутності у виконавця показань квартирних засобів обліку теплової енергії за розрахунковий період.

Показання будинкових засобів обліку знімаються представником виконавця один раз на місяць у присутності постачальника та представника споживачів.
У разі встановлення будинкових засобів обліку теплової енергії споживач оплачує послуги згідно з їх показаннями пропорційно опалюваній площі (об'єму) квартири (будинку садибного типу).

Порядок розрахунку вартості послуг централізованого опалення у разі відсутності будинкових та квартирних засобів обліку теплової енергії

У разі відсутності у квартирі (будинку садибного типу) та на вводах у багатоквартирний будинок засобів обліку теплової енергії плата за надані послуги справляється згідно з установленими нормативами (нормами) споживання з розрахунку за 1 кв. метр (куб. метр) опалюваної площі (об’єму) квартири (будинку садибного типу) та з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря і фактичної кількості днів надання цієї послуги в місяці, який є розрахунковим.
Розмір щомісячної плати (П) за послугу з централізованого опалення для населення (фізичних осіб) у разі відсутності у квартирі (будинку садибного типу) та на вводах у багатоквартирний будинок засобів обліку теплової енергії за розрахунковий період протягом опалювального сезону у разі застосування одноставкового тарифу визначається виконавцем за формулою:
П = ТО х S х Кi х (ni/nкi),
де ТО - одноставковий тариф на послугу з централізованого опалення для населення (фізичних осіб) житлових будинків без будинкових та квартирних засобів обліку теплової енергії, гривень за 1 кв. метр (гривень за 1 куб. метр) за розрахунковий період протягом опалювального сезону (з податком на додану вартість);
S - опалювана площа (об’єм) квартири (будинку садибного типу) споживача, який отримує послугу з централізованого опалення та не має будинкового або квартирного засобу обліку теплової енергії, кв. метрів (куб. метрів);
Кі - коефіцієнт, що враховує відхилення в i-му місяці фактичної температури зовнішнього повітря та тривалості опалювального сезону від показників, врахованих під час розрахунку діючого тарифу;
ni - тривалість опалювального періоду в i-му місяці, яка врахована у встановлених тарифах на послугу з централізованого опалення для населення (фізичних осіб) у разі відсутності у квартирі (будинку садибного типу) та на вводах у багатоквартирний будинок засобів обліку теплової енергії; nкi - календарна кількість діб в і-му місяці.
У разі застосування двоставкового тарифу на послугу з централізованого опалення розмір щомісячної плати за послугу з централізованого опалення для населення (фізичних осіб) у разі відсутності у квартирі (будинку садибного типу) та на вводах у багатоквартирний будинок засобів обліку теплової енергії за розрахунковий період протягом опалювального сезону визначається виконавцем як сума плати, розрахована виходячи з умовно-постійної частини тарифу (щомісяця протягом року) та умовно-змінної частини тарифу (щомісяця протягом опалювального сезону).

Оскарження неправомірних дій виконавців послуг

У разі виявлення порушення виконавцем послуги встановленого порядку розрахунку вартості послуг централізованого опалення споживач має право:

  • звернутися до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів з проханням провести відповідну перевірку та винести суб'єкту господарювання припис з вимогою усунути порушення, зокрема зменшити заборгованість споживача за послуги з централізованого опалення;
  • подати позов про захист прав споживача до суду в порядку цивільного судочинства.

Судова практика: