Порядок розгляду поліцейськими справ про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 09:57, 17 квітня 2024, створена Svitlana.bidiuk (обговорення | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Нормативна база

Місце розгляду справи про адміністративне правопорушення

Справа про адміністративне правопорушення розглядається:

 • за місцем вчинення адміністративного правопорушення;
 • за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників;
 • за місцем оброблення та обліку правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, які зафіксовані в автоматичному режимі;
 • за місцем оброблення правопорушень, які зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі;
 • за місцем їх виявлення (стаття 276 КУпАП).

Особливості розгляду поліцейськими справ про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху

Поліцейські розглядають справи про адміністративні правопорушення, визначені у статті 222 КУпАП

Поліцейський під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання:

 • чи належить до його компетенції розгляд цієї справи;
 • чи правильно складено протокол (якщо складання протоколу передбачено КУпАП) та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення;
 • чи повідомлено належним чином осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду (якщо справа не розглядається на місці);
 • чи витребувано необхідні додаткові матеріали, які потрібні для вирішення справи;
 • чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката (стаття 278 КУпАП).

Розгляд справи розпочинається з представлення поліцейського, який розглядає цю справу. Поліцейський, що розглядає справу, оголошує, яка справа підлягає розгляду, хто притягається до адміністративної відповідальності, роз’яснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права і обов’язки. Після цього оголошується протокол про адміністративне правопорушення (якщо складення протоколу передбачається КУпАП), заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішуються клопотання (стаття 279 КУпАП).

Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право:

 • знайомитися з матеріалами справи;
 • давати пояснення:
 • подавати докази;
 • заявляти клопотання;
 • при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи;
 • виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження;
 • оскаржити постанову по справі (частина перша статті 268 КУпАП).

Справа про адміністративне правопорушення розглядається відкрито, крім випадків, коли це суперечить інтересам охорони державної таємниці. Справа про адміністративне правопорушення може розглядатися у закритому режимі із додержанням усіх правил провадження. Під час такого розгляду справи можуть бути присутні лише особи, які беруть участь у провадженні в цій справі.

Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення поліцейський оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (стаття 252 КУпАП).

Якщо при розгляді справи поліцейський прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, матеріали передаються прокурору або органу досудового розслідування (стаття 253 КУпАП).

При малозначності вчиненого адміністративного правопорушення поліцейський може звільнити особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Зверніть увагу! Провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин:

 • відсутність події і складу адміністративного правопорушення;
 • недосягнення особою на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку;
 • неосудність особи, яка вчинила протиправну дію чи бездіяльність;
 • вчинення дії особою в стані крайньої необхідності або необхідної оборони;
 • видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення;
 • скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність;
 • закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП;
 • наявність по тому самому факту щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, або нескасованої постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення, а також повідомлення про підозру особі у кримінальному провадженні по даному факту;
 • смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі (стаття 247 КУпАП).

Порядок винесення та виконання постанови по справі про адміністративне правопорушення

Розглянувши справу про адміністративне правопорушення, поліцейський виносить постанову по справі про адміністративне правопорушення.

Постанова повинна містити:

 1. найменування органу (прізвище, ім’я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову;
 2. дату розгляду справи;
 3. відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім’я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування;
 4. опис обставин, установлених під час розгляду справи;
 5. зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення;
 6. прийняте у справі рішення;
 7. дату, час і місце вчинення адміністративного правопорушення;
 8. транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак);
 9. технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис (якщо такий запис здійснювався);
 10. розмір штрафу та порядок його сплати;
 11. правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження;
 12. відривну квитанцію із зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення у вигляді штрафу (стаття 283 КУпАП).

Постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, складається у письмовій формі або за наявності технічної можливості в електронній формі у вигляді стрічки, яка роздруковується за допомогою спеціальних технічних пристроїв, із зазначенням відомостей, що відповідають пунктам постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, наведеної у додатку 5 до Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 листопада 2015 року № 1395.

За наявності технічної можливості після винесення постанови в електронній формі у вигляді стрічки на мобільному логістичному пристрої відображається двовимірний штрих-код (QR-код), що містить інформацію з реквізитами для сплати штрафу.

Постанова оголошується поліцейським негайно після закінчення розгляду справи. Копія постанови протягом трьох днів вручається або висилається поштою рекомендованим листом особі, стосовно якої її винесено (частина перша статті 285 КУпАП).

Копія постанови в той самий строк вручається або надсилається потерпілому на його прохання. Копія постанови вручається під підпис. У разі якщо копія постанови надсилається, про це робиться відповідна відмітка у справі.

У випадках, передбачених статтею 258 КУпАП, копія постанови у справі про адміністративне правопорушення вручається особі, щодо якої її винесено, на місці вчинення правопорушення.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності може сплатити штраф безпосередньо на місці вчинення адміністративного правопорушення або не пізніш як через п’ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 3001, 3002 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п’ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Зверніть увагу! Уповноваженими працівниками підрозділів Національної поліції штраф може стягуватися на місці вчинення адміністративного правопорушення незалежно від розміру виключно за допомогою безготівкових платіжних пристроїв. У такому разі особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, видається квитанція.

У разі несплати штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення правопорушнику необхідно надіслати документ, що підтверджує його сплату, або його копію не пізніше трьох робочих днів після закінчення встановлених законодавством строків до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення цього штрафу.

Важливо! У разі винесення кількох постанов про накладення адміністративних стягнень щодо однієї особи кожна постанова виконується окремо.

Судова практика

Див. також