Порядок приватизації державного та комунального майна

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 08:51, 23 липня 2021, створена Anna.khafizova (обговорення | внесок) (порядок приватизації державного та комунального майна)

Нормативна база:

Що передбачає

Визначений Законом України "Про приватизацію державного та комунального майна" порядок приватизації державного і комунального майна передбачає:

  1. формування та затвердження переліку об’єктів комунальної власності, що підлягають приватизації;
  2. публікація даного переліку на офіційному сайті міської ради та в електронній торговій системі(протягом 5 робочих днів);
  3. прийняття рішення про приватизацію об’єкта комунальної власності;
  4. проведення інвентаризації і оцінки;
  5. прийняття рішення про завершення приватизації (завершення відбувається з моменту продажу об’єкта нерухомого майна та відповідно реєстрації права власності на покупця і оформлюється Наказом відповідного органу приватизації).

Хто може ініціювати приватизацію об'єктів комунальної власності

  • органи приватизації
  • уповноважені органи управління майном
  • покупці.

Перелік об’єктів, що підлягають приватизації ухвалюється міською радою. У разі необхідності включення нових об’єктів до переліку, таке включення відбувається шляхом прийняття окремих рішень по кожному об’єкту майна.

Припинення приватизації

Органи приватизації припиняють приватизацію об’єкта приватизації у таких випадках:

  • включення об’єкта приватизації до переліку об’єктів, що не підлягають приватизації;
  • виключення об’єкта великої приватизації з переліку об’єктів, що підлягають приватизації;
  • ухвалення місцевою радою рішення про скасування попереднього рішення про приватизацію відповідного об’єкта комунальної власності.

Шляхи приватизації комунального майна

Приватизація комунального майна здійснюється шляхом:

1) продажу об’єктів комунальної власності на аукціоні, у тому числі:

– аукціоні з умовами;

– аукціоні без умов;

– аукціоні за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій;

– аукціоні із зниженням стартової ціни;

– аукціоні за методом вивчення цінових пропозицій;

2) викупу об’єктів приватизації.

Перелік документів що додаються до заяви про приватизацію, визначений в Законі України "Про приватизацію державного та комунального майна"[2].

Приватизація об’єктів комунальної власності, переданих в оренду.

Орендар одержує право на викуп орендованого майна (будівлі, споруди, нежитлового приміщення) за ціною, визначеною за результатами незалежної оцінки, якщо:

орендар здійснив поліпшення орендованого майна, які неможливо відокремити від об’єкта без заподіяння йому шкоди, в розмірі не менш, як 25% ринкової вартості майна, визначеної суб’єктом оціночної діяльності для цілей оренди майна;

орендар отримав письмову згоду орендодавця на здійснення невід’ємних поліпшень, які надають йому право на приватизацію майна шляхом викупу;

невід’ємні поліпшення здійснені в межах трирічного строку з дати визначення ринкової вартості майна для цілей укладання договору оренди або для цілей продовження договору оренди;

здійснення і склад невід’ємних поліпшень, у тому числі невід’ємний характер поліпшень, підтверджені висновком будівельної експертизи, а вартість невід’ємних поліпшень, підтверджених висновком будівельної експертизи, визначена суб’єктом оціночної діяльності;

орендар належно виконує умови договору оренди та не має заборгованості з орендної плати;

договір оренди є чинним на момент приватизації.

Порядок надання згоди орендодавця на здійснення невід’ємних поліпшень визначається місцевою радою.

Орендар, який виконав умови, має право на приватизацію об’єкта шляхом викупу.

У разі якщо органами приватизації прийнято рішення про приватизацію на аукціоні з умовами щодо компенсації орендарю невід’ємних поліпшень, вартість таких поліпшень компенсується покупцем.

Ціна продажу об’єкта приватизації зменшується на суму компенсації невід’ємних поліпшень.

Якщо покупцем об’єкта приватизації стає орендар, вартість невід’ємних поліпшень зараховується йому під час остаточного розрахунку за об’єкт приватизації.

Договір оренди зберігає чинність для нового власника приватизованого майна, а в разі якщо покупцем переданого в оренду об’єкта державного майна є орендар, дія відповідного договору припиняється з дня, за яким об’єкт оренди переходить у його власність.

Оприлюднення інформації про приватизацію

Закон визначає, що обов’язковому оприлюдненню підлягають  переліки об’єктів, що підлягають приватизації та інформація про об’єкти, щодо яких прийнято рішення про приватизацію.