Порядок організації та проведення букмекерської діяльності

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 08:41, 19 серпня 2020, створена Olha.apanovych (обговорення | внесок) (Створена сторінка: == Нормативна база == [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/768-20#Text Закон України «Про державне регулювання...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Закон України «Про державне регулювання діяльності з організації та проведення азартних ігор»

Загальна характеристика букмекерської діяльності в Україні

Букмекерська діяльність - господарська діяльність з організації та проведення парі (букмекерських парі та парі тоталізатора) в букмекерських пунктах та/або в мережі Інтернет.
Букмекерство будується, перш за все, на спортивних змаганнях. Перше місце за кількістю ставок посідає футбол, потім хокей, баскетбол, теніс, автоперегони «Формула-1». Найчастіше ставки роблять на ігри місцевих команд. Деякі букмекери дозволяють неспортивні ставки: перемога в «Євробаченні», президентські вибори тощо.
Основа букмекерської майстерності - математика. Крупні букмекерські контори щодня пропонують своїм клієнтам зробити ставки на сотні подій. Варіанти ставок ще численніші: можна ставити на переможця, на завершальний рахунок, на кількість голів тощо. Відповідно до уявлень букмекерів про те, яка команда в даному змаганні є фаворитом, призначається фора. Наприклад -1,5. Це означає, що фаворит повинен перемогти з перевагою в 1,5 очка. Проте головний інтерес для гравця складає коефіцієнт, на який множиться його виграш. Коефіцієнт виставляють контори. У правильному визначенні коефіцієнта полягає сенс діяльності букмекерської контори. Розклад змагань зі ставками, форою і коефіцієнтом на один день називається «лінією». Фахівці, що складають лінії, головні здобувачі букмекерських контор. Аналітики отримують до 10% від прибутку контори.
Букмекерська діяльність може провадитися виключно:
1) у букмекерських пунктах;
2) через мережу Інтернет.

Порядок організації та проведення букмекерської діяльності

13 серпня 2020 року набув чинності Закон України «Про державне регулювання діяльності з організації та проведення азартних ігор», який регулює організацію та проведення букмекерської діяльності в Україні.
Згідно вищевказаного закону букмекерська діяльність в Україні провадиться виключно на підставі ліцензії на провадження діяльності з організації та проведення букмекерської діяльності. Організатори букмекерської діяльності провадять діяльність з дотриманням вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів у сфері регулювання букмекерської діяльності.
Організатор букмекерської діяльності має право приймати ставки на результати подій. Забороняється прийняття ставок на результати віртуальних ігор чи подій, що створюються або результат яких визначається генератором випадкових чисел.
Організаторам букмекерської діяльності забороняється:
1) проводити парі, не передбачені правилами участі в букмекерському парі або парі тоталізатора (правилами парі);
2) провадити букмекерську діяльність без ліцензії;
3) пропонувати як виграш чи замість виграшу алкогольні напої, пиво, слабоалкогольні напої, вина столові чи тютюнові вироби або інше майно, володіння або розпорядження яким передбачає отримання відповідних дозволів або ліцензій;
4) примушувати відвідувачів до участі в парі;
5) приймати ставки (проводити парі) на події та/або ігри, що мають ознаки лотереї, приймати ставки на результати розіграшів лотерей в Україні та/або інших державах;
6) приймати ставки (проводити парі) на віртуальні події та/або віртуальні ігри;
7) приймати ставки (проводити парі) на події, результат яких визначається за допомогою генератора випадкових чисел чи іншого обладнання, програмне забезпечення якого може створювати послідовність не пов’язаних між собою чисел.
Забороняється приймати ставки на події, що мають ознаки посягання на державний суверенітет і територіальну цілісність України, морально-етичні норми суспільства, конституційні права громадян.
Забороняється провадження букмекерської діяльності з метою приховування (імітації) інших видів азартних ігор, передбачених Законом України «Про державне регулювання діяльності з організації та проведення азартних ігор».'
Організатори букмекерської діяльності можуть здійснювати букмекерську діяльність виключно в букмекерських пунктах, розміщених на території спеціальної гральної зони, на підставі ліцензії на провадження букмекерської діяльності.
Територією спеціальної гральної зони для розташування букмекерських пунктів вважається:
1) територія будівель, в яких розташовані готелі категорії "три зірки", "чотири зірки" та "п’ять зірок" з номерним фондом не менше 50 (п’ятдесяти) номерів для міста Києва;
2) територія будівель, в яких розташовані готелі категорії "три зірки", "чотири зірки" та "п’ять зірок" з номерним фондом не менше 25 (двадцяти п’яти) номерів для інших населених пунктів;
3) територія іподромів.
Букмекерські пункти організатора букмекерської діяльності розміщуються на території спеціальної гральної зони, а загальна площа приміщення букмекерського пункту повинна становити не менше 50 (п’ятдесяти) квадратних метрів.
Забороняється розташовувати букмекерські пункти організатора букмекерської діяльності:
1) безпосередньо у приміщеннях, в яких розміщено органи державної влади та органи місцевого самоврядування;
2) безпосередньо у приміщеннях дошкільних закладів освіти, закладів загальної середньої освіти, позашкільної, спеціалізованої, вищої освіти та інших закладів освіти, у тому числі на території, де розташовані гуртожитки таких закладів;
3) безпосередньо у приміщеннях закладів культури, у тому числі бібліотек, музеїв, театрів, виставкових галерей;
4) безпосередньо у приміщеннях медичних закладів;
5) безпосередньо у приміщеннях спеціалізованих дитячих розважальних центрів;
6) безпосередньо у приміщеннях культових будівель та споруд, а також приміщеннях, що належать релігійним організаціям;
7) у приміщеннях, що належать до житлового фонду, або інших приміщеннях жилих будинків, у тому числі багатоквартирних;
8) в об’єктах незавершеного будівництва, кіосках, навісах і пересувних малих архітектурних формах, інших тимчасових спорудах для провадження підприємницької діяльності.
Режим роботи букмекерського пункту визначається організатором букмекерської діяльності самостійно з урахуванням необхідності дотримання вимог законодавства щодо забезпечення громадської безпеки і правопорядку, нормальних (звичних) умов життя для громадян, які проживають на суміжній та прилеглій до букмекерського пункту території, а також виконання вимог норм і правил, що регламентують граничний рівень звукового шуму та електромагнітного випромінювання.

Провадження букмекерської діяльності через мережу Інтернет

Провадження букмекерської діяльності через мережу Інтернет здійснюється організатором букмекерської діяльності відповідно до законодавства у сфері організації та проведення азартних ігор виключно з використанням онлайн-системи організатора букмекерської діяльності, що відповідає вимогам Закону України «Про державне регулювання діяльності з організації та проведення азартних ігор».
Організатор букмекерської діяльності може здійснювати свою діяльність у мережі Інтернет через онлайн-систему з використанням веб сайту, зазначеного у відповідному реєстрі, мобільних додатків для прийняття ставок, виплати виграшів, здійснення виплат у парі.
Організатор букмекерської діяльності в мережі Інтернет зобов’язаний мати на праві власності або користування онлайн-систему, що обов’язково має відповідати таким вимогам:
1) наявність механізму фіксування прийому, розрахунку та виплати виграшів укладеного парі;
2) наявність переліку (лінії) подій, на які пропонується укладення парі;
3) наявність механізму ідентифікації гравця та його віку;
4) наявність методів захисту персональних даних гравця;
5) наявність методів захисту від зовнішнього несанкціонованого втручання осіб у роботу онлайн-системи;
6) проходження інспектування суб’єктом сертифікації, внесеним Уповноваженим органом до переліку суб’єктів сертифікації.
Організатор букмекерської діяльності, що здійснює діяльність через мережу Інтернет, може приймати ставки від осіб, які перебувають на території України або за її межами, відповідно до вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів. Організатор букмекерської діяльності може здійснювати діяльність у мережі Інтернет через веб сайт після повідомлення Уповноваженому органу про доменне ім’я, що він буде використовувати для провадження букмекерської діяльності.
Веб сайт та доменне ім’я організатора букмекерської діяльності мають належати на праві власності або користування організатору букмекерської діяльності або його засновнику (учаснику), який прямо або опосередковано здійснює контроль над таким організатором.
Організатор букмекерської діяльності, який здійснює свою діяльність через мережу Інтернет, повинен забезпечити наявність на веб сайті достовірної інформації державною мовою (за бажанням організатора букмекерської діяльності - іншими мовами) про:
1) повне найменування організатора букмекерської діяльності згідно з установчими документами;
2) місцезнаходження організатора букмекерської діяльності;
3) ідентифікаційний код організатора букмекерської діяльності;
4) рішення про видачу ліцензії (дата та номер рішення, строк дії ліцензії);
5) правила участі в букмекерському парі або парі тоталізатора (правила парі);
6) порядок і строки виплати виграшів;
7) мобільні додатки та інше гральне обладнання, що використовується організатором букмекерської діяльності;
8) сервісну та технічну службу підтримки організатора букмекерської діяльності;
9) інформаційні матеріали щодо ігрової залежності та відповідальної гри;
10) застереження про заборону участі в парі особам, які не досягли 21 року.
Мобільні додатки та інші програмно-технічні засоби, призначені для участі в парі, мають надавати гравцям доступ до вищевказаної інформації.
Гравець самостійно створює клієнтський рахунок гравця (особистий кабінет) в онлайн-системі організатора букмекерської діяльності шляхом заповнення відповідної реєстраційної форми