Порядок обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
Рядок 1: Рядок 1:
== Загальні відомості ==
Взяття на облік платників єдиного внеску здійснюється '''''у територіальних органах Державної фіскальної служби України''''' (далі - контролюючі органи) шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників.
'''''Облік платників єдиного внеску в контролюючих органах ведеться за:'''''
* <u>кодами з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України</u> - для платників, які включаються до такого реєстру (юридичні особи та відокремлені підрозділи);
* <u>реєстраційними номерами облікових карток платників податків або серією (за наявності) та номером паспорта</u> - для фізичних осіб, які мають відмітку у паспорті про право здійснення платежів за серією (за наявності) та номером паспорта;
* <u>реєстраційними (обліковими) номерами платників податків, які присвоюються інвесторам (операторам) за угодою про розподіл продукції, дипломатичним представництвам і консульським установам іноземних держав.</u>
== Особливості обліку фізичних осіб, які зареєстровані як ФОП та провадять незалежну професійну діяльність ==
== Особливості обліку фізичних осіб, які зареєстровані як ФОП та провадять незалежну професійну діяльність ==
Особа, яка є підприємцем та одночасно провадить незалежну професійну діяльність, обліковується в контролюючому органі як фізособа — підприємець з ознакою «провадження незалежної професійної діяльності» (п.7 розд.ІІІ Порядку № 1162).
Особа, яка є підприємцем та одночасно провадить незалежну професійну діяльність, обліковується в контролюючому органі як фізособа — підприємець з ознакою «провадження незалежної професійної діяльності» (п.7 розд.ІІІ Порядку № 1162).
Рядок 7: Рядок 15:


== Порядок обліку в контролюючих органах членів фермерських господарств. ==
== Порядок обліку в контролюючих органах членів фермерських господарств. ==
Для взяття на облік члени фермерських господарств подають до контролюючого органу заяву за ф. № 12-ЄСВ( https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1553-14#n133 )та підтвердні документи щодо дати набуття членства у фермерському господарстві (договір (декларація) про створення сімейного фермерського господарства, статут фермерського господарства тощо) протягом 10 календарних днів після внесення змін до установчих документів фермерського господарства.
Згідно з ''п. 51 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» '''члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах, є платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.'''''
 
'''До відома!''' Відповідно до ''ч. 4 ст. 4  Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»'' обов’язок щодо постановки на облік '''''не поширюється''''' на членів фермерського господарства якщо вони '''''отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку''''', встановленого ''ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»'', та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
 
'''''У разі втрати членом фермерського господарства статусу застрахованої особи або статусу особи з інвалідністю, або припинення виплати соціальної допомоги, такий член фермерського господарства зобов’язаний стати на облік в контролюючих органах як платник єдиного внеску.'''''
 
Згідно з ''п. 1 розд. ІІІ Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.11.2014 № 1162 (далі – Порядок № 1162),'' для взяття на облік платником єдиного внеску членам фермерських господарства '''''необхідно подати до контролюючого органу за місцем проживання [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1553-14#n133 заяву про взяття на облік платника єдиного внеску за формою № 12-ЄСВ]''''' та '''''підтвердні документи щодо дати набуття членства у фермерському господарстві (договір (декларація) про створення сімейного фермерського господарства статут фермерського господарства тощо) протягом 10 календарних днів після внесення змін до установчих документів фермерського господарства.'''''
 
'''Увага!''' Заява повинна бути додатково підписана головою фермерського господарства.
 
Контролюючим органом '''''наступного робочого дня з дня взяття на облік членів фермерського господарства безоплатно надсилається (вручається) повідомлення про взяття їх на облік за формою № 2-ЄСВ.'''''


=== Перелік документів, які необхідно подати до контролюючого органу платникам ЄСВ, на яких не поширюється дія Закону № 755, у разі прийняття відповідними органами (особами) рішення про ліквідацію, припинення діяльності. ===
=== Перелік документів, які необхідно подати до контролюючого органу платникам ЄСВ, на яких не поширюється дія Закону № 755, у разі прийняття відповідними органами (особами) рішення про ліквідацію, припинення діяльності. ===

Версія за 10:40, 30 червня 2020

Загальні відомості

Взяття на облік платників єдиного внеску здійснюється у територіальних органах Державної фіскальної служби України (далі - контролюючі органи) шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників.

Облік платників єдиного внеску в контролюючих органах ведеться за:

  • кодами з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України - для платників, які включаються до такого реєстру (юридичні особи та відокремлені підрозділи);
  • реєстраційними номерами облікових карток платників податків або серією (за наявності) та номером паспорта - для фізичних осіб, які мають відмітку у паспорті про право здійснення платежів за серією (за наявності) та номером паспорта;
  • реєстраційними (обліковими) номерами платників податків, які присвоюються інвесторам (операторам) за угодою про розподіл продукції, дипломатичним представництвам і консульським установам іноземних держав.

Особливості обліку фізичних осіб, які зареєстровані як ФОП та провадять незалежну професійну діяльність

Особа, яка є підприємцем та одночасно провадить незалежну професійну діяльність, обліковується в контролюючому органі як фізособа — підприємець з ознакою «провадження незалежної професійної діяльності» (п.7 розд.ІІІ Порядку № 1162).

Таку ознаку встановлюють на підставі поданої до контролюючого органу за місцем проживання заяви за формою № 1-ЄСВ з приміткою «Зміни» та копії документа, що підтверджує право фізособи на провадження незалежної професійної діяльності, або відомостей (даних) відповідного уповноваженого органу чи реєстру, яким забезпечується реєстрація такої діяльності, або заяви та документів, поданих відповідно до пп.4 п.6.7 розд.VI Порядку № 1588(3).

Якщо фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, має ознаку в реєстрі страхувальників «платник не подав заяви для взяття на облік» та подала до контролюючого органу заяву для взяття на облік відповідно до Порядку № 1588, до Реєстру страхувальників вноситься дата взяття на облік платника єдиного внеску, що відповідає даті взяття на облік як платника податків (абз.4 п.4 розд.VI Порядку № 1162).

Порядок обліку в контролюючих органах членів фермерських господарств.

Згідно з п. 51 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах, є платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

До відома! Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» обов’язок щодо постановки на облік не поширюється на членів фермерського господарства якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

У разі втрати членом фермерського господарства статусу застрахованої особи або статусу особи з інвалідністю, або припинення виплати соціальної допомоги, такий член фермерського господарства зобов’язаний стати на облік в контролюючих органах як платник єдиного внеску.

Згідно з п. 1 розд. ІІІ Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.11.2014 № 1162 (далі – Порядок № 1162), для взяття на облік платником єдиного внеску членам фермерських господарства необхідно подати до контролюючого органу за місцем проживання заяву про взяття на облік платника єдиного внеску за формою № 12-ЄСВ та підтвердні документи щодо дати набуття членства у фермерському господарстві (договір (декларація) про створення сімейного фермерського господарства статут фермерського господарства тощо) протягом 10 календарних днів після внесення змін до установчих документів фермерського господарства.

Увага! Заява повинна бути додатково підписана головою фермерського господарства.

Контролюючим органом наступного робочого дня з дня взяття на облік членів фермерського господарства безоплатно надсилається (вручається) повідомлення про взяття їх на облік за формою № 2-ЄСВ.

Перелік документів, які необхідно подати до контролюючого органу платникам ЄСВ, на яких не поширюється дія Закону № 755, у разі прийняття відповідними органами (особами) рішення про ліквідацію, припинення діяльності.

Такі платники ЄСВ зобов'язані у десятиденний строк з дня прийняття відповідного рішення подати до контролюючого органу заяву про зняття з обліку платника ЄСВ за ф. № 7-ЄСВ ( https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1553-14#n149) та залежно від категорії страхувальника копії відповідних документів:

  • розпорядчого документа (рішення) власника або органу, уповноваженого на те засновницькими документами про ліквідацію та про утворення ліквідаційної комісії;
  • відомостей (витягу) відповідного реєстру про припинення, або зупинення незалежної професійної діяльності, або зміну організаційної форми відповідної діяльності з незалежної (індивідуальної) на іншу;
  • документа, що підтверджує дату виходу із складу членів фермерського господарства, дату, з якої особа підлягає страхуванню на інших підставах, дату звільнення від сплати єдиного внеску відповідно до частини четвертої статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Крім того, ФО знімається з обліку у разі її смерті на підставі копії свідоцтва про смерть фізичної особи або відомостей (витягу) з Державного реєстру актів цивільного стану громадян чи інформації органу державної реєстрації актів цивільного стану, визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою згідно із законодавством на підставі відповідного судового рішення, а за наявності у такої особи заборгованості зі сплати ЄСВ - після списання такої заборгованості. Також, платник ЄСВ може не подавати заяву за ф. №7-ЄСВ (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1553-14#n149) та документи, п. 1 р. V. Порядку № 1162 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1553-14#n149), якщо таким платником до контролюючого органу подано заяву та документи для зняття з обліку в контролюючих органах, відповідно до розділу XI Порядку № 1588. У такому разі датою подання заяви для зняття з обліку платника єдиного внеску вважається дата, що відповідає даті подання заяви згідно з Порядком №1588(https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/z1562-11) ЗАЯВА про взяття на облік платника єдиного внеску (ф. № 1-ЄСВ) (додаток 1);

ЗАЯВА про взяття на облік платника єдиного внеску (члена фермерського господарства) (ф. № 12-ЄСВ) (додаток 2);
ЗАЯВА про зняття з обліку платника єдиного внеску (ф. № 7-ЄСВ) (додаток 5).

Крім того, п. 2 наказу № 436 встановлено, що члени ФГ, які взяті на облік в контролюючих органах як платники ЄСВ до дня набрання чинності цим наказом, подають до контролюючого органу за місцем проживання заяви за ф. № 12-ЄСВ з приміткою "Зміни" та підтвердні документи щодо дати набуття членства у фермерському господарстві (договір (декларація) про створення сімейного фермерського господарства, статут фермерського господарства тощо) протягом двох місяців з дня набрання чинності цим наказом.

Подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 6 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) платник єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄВ) зобов’язаний подавати звітність та сплачувати до фіскального органу за основним місцем обліку платника ЄВ у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування. Згідно з пунктом 7 розділу ІІІ Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 року № 435, якщо страхувальник із числа страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 цього розділу, у звітному періоді змінює місцезнаходження, або місце реєстрації, або місце проживання (поза межами територіального обслуговування фіскального органу, в якому він перебував на обліку), звіт за цей звітний період (з першого до останнього календарного числа звітного періоду) подається до фіскального органу за новим місцем взяття на облік. Таким чином, у разі зміни суб’єктом господарювання протягом бюджетного року місцезнаходження, пов’язаного зі зміною адміністративного району, звітність про суми нарахованого ЄВ подається та сплачується за новим місцем взяття на облік.