Порядок надання соціальних стипендій студентам (курсантам)

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативно-правова база:

1) Постанова Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1045
2) Закон України "Про вищу освіту" від 01.07.2014 року № 1556-VII;
3) Закон України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" від 13.01.2005 року № 2342-IV;
4) Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII;
5) Закон України "Про підвищення престижності шахтарської праці" від 02.09.2008 № 345-VI;
6) Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 № 3551-XII;
7) Закон України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" 01.06.2000 № 1768-III.

Хто має право на отримання стипендії?

28 грудня 2016 р. постановою Кабінету міністрів України № 1045 затверджений Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати соціальних стипендій студентам (курсантам) вищих навчальних закладів. На соціальні стипендії мають право студенти (курсанти), які не отримують академічних стипендій, які не перебувають на державному утриманні (крім дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також студентів (курсантів) вищого навчального закладу, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків) та не перебувають в академічній відпустці, з числа:

  1. дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також студентів (курсантів) вищого навчального закладу, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків, відповідно до статті 62 Закону України "Про вищу освітуту" статтею 8 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування";
  2. особи, які мають право на отримання соціальної стипендії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
  3. шахтарів, які мають стаж підземної роботи не менш як три роки відповідно до статті 5 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці";
  4. осіб, батьки яких є шахтарями, які мають стаж підземної роботи не менше 15 років або загинули внаслідок нещасного випадку на виробництві чи стали інвалідами I або II групи, відповідно до статті 5 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" — протягом трьох років після здобуття загальної середньої освіти;
  5. осіб, які визнані учасниками бойових дій відповідно до пункту 19 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та їх дітей (до закінчення навчання в такому закладі, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) відповідно до статті 44 Закону України "Про вищу освіту";

  6. дітям, один з батьків яких загинула (пропав безвісти) в районі проведення АТО, бойових дій або збройних конфліктів або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, отриманих в районі проведення АТО, бойових дій або збройних конфліктів (до закінчення навчання в такому закладі, але не більше ніж до досягнення ними 23 років);
  7. дітей, один з батьків яких загинув під час масових акцій громадянського протесту або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, отриманих під час масових акцій громадянського протесту (до закінчення навчальних закладів, але не більше ніж до досягнення ними 23 років);
  8. дітей, зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи (до закінчення навчання в такому закладі, але не більше ніж до досягнення ними 23 років).
  9. осіб, яким призначені соціальні стипендії Верховної Ради України для студентів вищих навчальних закладів з числа дітей-сиріт та дітей з малозабезпечених сімей відповідно до постанови Верховної Ради України від 24 жовтня 2002 р. N 218-IV.
  10. дітей-інвалідів та осіб з інвалідністю I - III групи;
  11. студентів (курсантів) із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям".

Але потрібно звернути увагу на деякі тонкощі студентам (курсантам), які мають право на отримання соціальної стипендії і набувають право на отримання академічної стипендії, надається один вид стипендії за їх вибором, натомість дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа, а також студентам (курсантам), які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків, може виплачуватися одночасно соціальна стипендія та академічна стипендія.

Куди і з яким переліком документів звертатися?

Звертатися необхідно до вищого навчального закладу або його структурного підрозділу за місцем їх навчання із заявою, в якій зазначаються такі відомості:

  • прізвище, ім'я та по батькові;
  • число, місяць, рік народження;
  • зареєстроване та фактичне місце проживання;
  • підстава для отримання соціальної стипендії.

До заяви додаються копії таких документів:

  • паспорт громадянина України;
  • свідоцтва про народження дитини;
  • довідки про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків (не додається фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відповідну відмітку в паспорті);
  • студентський квиток;

До заяви також додаються додаткові документи, у відповідності від категорії особи, яка звертається, даний перелік зазначений у п. 5 Порядку «використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати соціальних стипендій студентам (курсантам) вищих навчальних закладів» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1045

Які існують строки розгляду та виплати стипендії?

Після надходження заяви з додатками уповноважена особа, призначена керівником вищого навчального закладу та формує на кожного студента (курсанта), який звернувся за призначенням соціальної стипендії, особову справу. Завірена копія особової справи в десятиденний строк з дня звернення студента (курсанта) передається до органу соціального захисту населення за місцезнаходженням відповідного вищого навчального закладу або його структурного підрозділу, що має статус юридичної особи.
У разі коли структурний підрозділ вищого навчального закладу не має статусу юридичної особи, документи передаються до органу соціального захисту населення за місцезнаходженням вищого навчального закладу.
Орган соціального захисту населення в п'ятиденний строк з дня отримання завіреної копії особової справи вносить відомості про студента (курсанта), який має право на отримання соціальної стипендії, до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.

Соціальна стипендія студентам (курсантам) вищих навчальних закладів призначається на весь період навчання починаючи з місяця звернення за її наданням та має такий розмір:

  • студентам (курсантам) вищих навчальних закладів I-II рівнів акредитації-750 грн.;
  • студентам (курсантам) вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації-1000 грн.
  • студентам (курсантам) вищих навчальних закладів I - IV рівня акредитації з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також студентів (курсантів) вищого навчального закладу, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків, - 2000 гривень.

Але розміри соціальної стипендії можуть бути зменшені таким категоріям студентів(курсантів):

  • студентам індустріально-педагогічних вищих навчальних закладів I - II рівня акредитації, які навчаються за програмами підготовки майстрів виробничого навчання і забезпечуються безоплатним триразовим харчуванням, - 50 відсотків, а тим, що забезпечуються безоплатним одноразовим харчуванням, - 20 відсотків;
  • курсантам вищих навчальних закладів, які перебувають на державному утриманні, крім дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також студентів (курсантів) вищого навчального закладу, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків, - 50 відсотків.