Порядок державної реєстрації друкованих медіа

Матеріал з WikiLegalAid

Нормативна база

Загальні положення

Відповідно до пункту 9 частини першої статті 1 Закону України «Про медіа» (далі – Закон) друковане медіа - медіа, що здійснює поширення інформації у текстовій чи візуальній формі на друкованих носіях, однотипно оформлене, виходить у світ через певні проміжки часу упродовж року - у міру настання відповідного періоду або накопичення матеріалу.

Суб’єкти у сфері друкованих медіа можуть зареєструватися добровільно з урахуванням особливостей, передбачених розділом IX Закону (стаття 63 Закону).

Заявниками, які мають на меті зареєструватися як суб'єкти у сфері медіа, можуть бути юридичні особи та фізичні особи (в тому числі фізичні особи - підприємці)

Державну реєстрацію друкованих засобів масової інформації здійснює Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення (далі – Національна рада) відповідно до підпункту 31 частини першої статті 90 Закону.

Суб’єктом у сфері друкованих медіа не може бути особа, до структури власності якої входять державні органи, органи місцевого самоврядування, їх асоціації, крім винятків, передбачених законом, а також юридичні особи, засновані такими органами, крім наукових установ, закладів освіти та закладів культури. Не належать до друкованих медіа офіційні друковані видання, що видаються з метою забезпечення доступу до публічної інформації (стаття 15 Закону).

Заява про державну реєстрацію друкованих медіа

Для реєстрації друкованого медіа, суб'єкт подає заяву про реєстрацію суб'єкта у сфері друкованих медіа за формою, наведеною в додатку 5 до Порядку подання до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення заяв щодо реєстрації суб'єктів у сфері медіа. В заяві зазначаються такі відомості:

♦ для юридичної особи:

  1. ідентифікаційні дані;
  2. адреса, за якою здійснюється редакційний контроль, якщо вона не збігається з адресою місцезнаходження (для суб’єктів у сфері аудіовізуальних, друкованих та онлайн-медіа);
  3. контактні дані (телефон, адреса електронної пошти);
  4. прізвище, ім’я та по батькові керівника юридичної особи;
  5. кінцевий бенефіціарний власник (за наявності);

♦ для фізичної особи (у тому числі фізичної особи - підприємця):

  1. ідентифікаційні дані;
  2. місце реєстрації або надання сервісу, контактні дані (телефон, адреса електронної пошти);

♦ вид та опис діяльності у сфері медіа, зокрема для друкованих медіа - назва друкованого медіа; вид друкованого медіа; періодичність виходу примірників; територія та спосіб розповсюдження примірників.

Подання заяви про реєстрацію здійснюється через електронний кабінет відповідно до визначеного Національною радою порядку не пізніше ніж за 30 днів до початку здійснення відповідної діяльності. Вимога щодо строку подання заяви не поширюється на провайдерів платформ спільного доступу до відео.

Важливо! До ухвалення Національною радою рішення про введення в експлуатацію електронного кабінету, заяви для реєстрації та документи, що до них додаються, подаються суб'єктом у сфері медіа в паперовій формі на юридичну адресу (вул. Прорізна, буд. 2, м. Київ, 01601) або в електронній формі на електронну пошту Національної ради (nrada@nrada.gov.ua.).

Під час заповнення Заяв та документів до них використовувати гарнітуру Times New Roman та шрифт розміром 12 - 14 друкарських пунктів.

У разі подання заяви в електронній формі на заяву та документи накладається кваліфікований електронний підпис чи печатка з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги".

Одночасно з поданням заяви про реєстрацію заявник надає Національній раді документ, що підтверджує сплату реєстраційного збору або здійснює таку сплату через електронний кабінет у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 1 січня року, в якому подається заява про реєстрацію (2684 грн у 2023 році). Реєстраційний збір сплачується до Державного бюджету України.

Строк розгляду заяви

Протягом одного робочого дня після отримання заяви про реєстрацію Національна рада повідомляє заявнику реєстраційний номер поданої заяви та дату отримання заяви.

У разі отримання неповної інформації Національна рада протягом 10 робочих днів з дня отримання заяви повідомляє про це заявника з наданням чіткого та вичерпного переліку відсутньої інформації.

Протягом одного місяця з дня отримання заяви Національна рада ухвалює рішення про реєстрацію суб’єкта у сфері медіа, вносить відомості до Реєстру та повідомляє про це заявника (частина тринадцята статті 63 Закону).

Національна рада протягом одного місяця з дня отримання заяви ухвалює рішення про відмову у реєстрації суб’єкта у сфері медіа та повідомляє про це заявника.

Видача свідоцтва про реєстрацію друкованого ЗМІ

Видача свідоцтва засновнику або його уповноваженому представнику оформляється відповідним записом у книзі обліку виданих свідоцтв про державну реєстрацію друкованих ЗМІ, яка є документом постійного зберігання, що ведеться відділом (сектором) відповідного реєструючого органу. Після цього відомості про серію та номер свідоцтва вносяться до Державного реєстру друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб’єктів інформаційної діяльності.

Друкований ЗМІ вважається зареєстрованим з дня видачі свідоцтва про реєстрацію.
Засновник (співзасновники) зберігає(ють) право розпочати випуск друкованого ЗМІ протягом одного року з дня одержання свідоцтва про державну реєстрацію. У разі пропуску цього строку без поважних причин реєструючий орган визнає свідоцтво про державну реєстрацію таким, що втратило чинність, та вносить відомості про це до Державного реєстру друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності. Про прийняте рішення реєструючий орган повідомляє засновника (співзасновників) видання.

Свідоцтво про державну реєстрацію друкованого ЗМІ має необмежений строк дії.

Засновник (співзасновники) зберігає(ють) право розпочати випуск друкованого ЗМІ протягом одного року з дня одержання свідоцтва про державну реєстрацію. У разі пропуску цього строку без поважних причин реєструючий орган визнає свідоцтво про державну реєстрацію таким, що втратило чинність, та вносить відомості про це до Державного реєстру друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності. Про прийняте рішення реєструючий орган повідомляє засновника (співзасновників) видання.

Підстави відмови в державній реєстрації друкованого ЗМІ

Відмова в державній реєстрації друкованого ЗМІ можлива виключно з підстав, установлених статтею 15 Закон України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», а саме:

  1. якщо назва друкованого ЗМІ, його програмні цілі (основні принципи) або тематична спрямованість суперечать статтям 3 і 4 цього Закону;
  2. якщо реєструючим органом уже раніше видано свідоцтво друкованому ЗМІ з тією ж назвою, за винятком видань, що виходять різними мовами;
  3. якщо заяву подано до закінчення року з дня набрання законної сили рішенням про припинення діяльності друкованого ЗМІ;
  4. якщо засновником (співзасновниками) порушено вимоги статті 10 цього Закону;
  5. якщо засновниками (співзасновниками) друкованого ЗМІ виступають органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування..

Порядок оскарження

Рішення про відмову в державній реєстрації друкованого ЗМІ або порушення порядку розгляду заяви про державну реєстрацію друкованого ЗМІ може бути оскаржене засновником (співзасновниками) у суді.