Відмінності між версіями «Порядок безоплатного отримання земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд»

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рядок 12: Рядок 12:
* для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара;
* для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара;
* для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара;
* для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара;
* для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;
* '''для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;'''
* для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара;
* для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара;
* для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.
* для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.


== Як знайти вільну земельну ділянку ==
== Як знайти вільну земельну ділянку ==
Для того щоб знайти бажано зареєструватись у системі, зайшовши на публічну кадастрову карту та обравши в конкретному населеному пункті, чи за ним, вільну земельну ділянку, яка вас зацікавить. Усі земельні ділянки, які вже приватизовані, виділені синім кольором. Натиснувши на зафарбовану ділянку, також ви отримаєте інформацію щодо землеволодіння даною земельною ділянкою. Інші ділянки, не виділені кольором, можуть бути вільними, або наразі про них не внесли інформацію в кадастрову карту. Можна також звернутися до органів місцевого самоврядування та дізнатися де є вільні ділянки.
Для того, щоб знайти вільну земельну ділянку, необхідно відкрити Публічну кадастрову карту з офіційного сайту Держгеокадастру та обрати в конкретному населеному пункті земельну ділянку, яка вас зацікавить. Усі земельні ділянки, які сформовані та мають кадастровий номер, виділені синім кольором. Натиснувши на зафарбовану ділянку, Ви отримаєте інформацію щодо площі земельної ділянки, цільового призначення та володіння даною земельною ділянкою. Інші ділянки, не виділені кольором, можуть бути вільними, або інформація про них не внесена до Державного земельного кадастру.  


== Способи підготовки заяви на отримання земельної ділянки на безоплатній основі ==
== Порядок звернення за отриманням земельної ділянки ==
Першим кроком у цій справі є подання до відповідного органу (сільської, міської ради, райдержадміністрації тощо) клопотання (заяви) про виділення земельної ділянки.<br>
Для початку необхідно звернутися до органу місцевого самоврядування із заявою про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для передачі земельної ділянки у власність. До заяви додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (викопіюванням із публічної кадастрової карти).  


У клопотанні зазначаються:
Рішення про надання дозволу на розробку документації із землеустрою  або про відмову у наданні такого дозволу (мотивовано) має бути прийнято в місячний строк.  
* цільове призначення земельної ділянки;
* її орієнтовні розміри (відповідно від цільового призначення)
* до клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.<br>
 
Зробити такі графічні матеріали можна самостійно, зайшовши на ту ж саму публічну кадастрову карту і виділивши маркером ту ділянку і у тому місці, що ви собі підшукали.
 
== Куди звертатись для отримання земельної ділянки ==
Повноваженнями щодо передачі земельних ділянок у власність наділені:
* сільради, міськради мають право надавати земельні ділянки у власність для всіх потреб у межах населених пунктів;
* районні держадмінстрації — для дачного будівництва за межами населених пункті;
* Держгеокадастр — землі сільськогосподарського призначення для всіх потреб за межами населених пунктів.


== Що робити, якщо відповіді не отримали, або отримали відмову ==
== Що робити, якщо відповіді не отримали, або отримали відмову ==
Рядок 42: Рядок 31:
# техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель;
# техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель;
# проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.<br>
# проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.<br>
У разі отримання відмови варто звернутись із запитом про надання публічної інформації щодо цієї конкретної земельної ділянки, яка, можливо, вже перебуває на стадії реєстрації іншою особою, абощо. Якщо обрана ділянка виявиться зайнятою, варто розпочати таку ж процедуру щодо іншої земельної ділянки, яка на публічній кадастровій карті — вільна.<br>
У разі отримання відмови варто звернутись із запитом про надання публічної інформації щодо цієї конкретної земельної ділянки, яка, можливо, вже перебуває на стадії реєстрації іншою особою, абощо. Якщо обрана ділянка виявиться зайнятою, варто розпочати таку ж процедуру щодо іншої земельної ділянки, яка на публічній кадастровій карті — вільна.<br>Якщо ж впродовж 30-денного терміну ви не отримали жодної відповіді, вступає в силу принцип мовчазної згоди. <br>Зокрема, у разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання  орган не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то зацікавлена особа у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.<br>Документи, які вимагає орган Держгеокадастру у листі – відмові не передбачені для подання заявником, тому з підстав їх відсутності відмова у затвердженні проекту землеустрою з/д незаконна.
Якщо ж впродовж 30-денного терміну ви не отримали жодної відповіді, вступає в силу принцип мовчазної згоди. <br>
 
Зокрема, у разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання  орган не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то зацікавлена особа у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.<br>
== Розробка документації із землеустрою ==
Документи, які вимагає орган Держгеокадастру у листі – відмові не передбачені для подання заявником, тому з підстав їх відсутності відмова у затвердженні проекту землеустрою з/д незаконна.
У разі прийняття уповноваженим органом рішення про надання дозволу на розробку документації із землеустрою  потрібно замовити її виготовлення. Документація із землеустрою розроблятиметься виконавцем робіт із землеустрою (землевпорядною організацією) на підставі укладеного із замовником договору. Термін виконання робіт згідно із законодавством не може перевищувати 6 місяців.
 
<u>Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) погодженню не підлягає.</u>
 
<u>Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок</u> усіх категорій та форм власності підлягає обов’язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну  політику у сфері земельних відносин.
 
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об’єкт будівництва або планується розташування такого об’єкта подається також на погодження до структурних підрозділів районних  державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури.
 
Внесення відомостей до Державного земельного кадастру здійснюється за заявою розробника документації із землеустрою та оцінки земель від імені замовника, якщо інше не передбачено договором на виконання відповідних робіт.


== Розробка проекту землеустрою ==
== Затвердження документації із землеустрою ==
Для отримання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у власність необхідно звернутись з клопотанням (заявою) до однієї з таких організацій:
Після розроблення документації із землеустрою необхідно звернутися до органу місцевого самоврядування, який видав дозвіл на її розробку, із заявою про її затвердження.  
* місцевої (сільської, міської) ради, якщо земельна ділянка знаходиться в межах населеного пункту;
* районної державної адміністрації, якщо земельна ділянка знаходиться поза межами населеного пункту;
* обласного управління Держгеокадастру, якщо земельна ділянка поза межами населеного пункту та відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення.<br>


Одна з вказаних вище організацій зобов'язана розглянути заяву та прийняти рішення про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки. При цьому, до заяви необхідно також додати:
До клопотання додаються:
* викопіювання із затвердженого генерального плану населеного пункту або детального плану території (є загальнодоступним та надається відповідною місцевою радою на запит заінтересованих осіб);
* екземпляр погодженої документації із землеустрою;
* копію паспорту;
* витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.
* копію ідентифікаційного номера.
Орган місцевого самоврядування розглядає подану заяву та документацію із землеустрою і приймає відповідне рішення (про її затвердження та передачу земельної ділянки у власність  або про відмову у її затвердженні).


== Затвердження проекту землеустрою в органі місцевого самоврядування ==
Рішення про затвердження документації із землеустрою є одночасно рішенням про передачу земельної ділянку у власність.
Після отримання рішення (наказу, розпорядження) з дозволом на виготовлення проекту відведення земельної ділянки, Вам необхідно звернутись до відповідної землевпорядної організації, в штаті якої працюють сертифіковані інженери-землевпорядники, інженери-геодезисти з метою розробки та організації погодження проекту землеустрою. Розроблений землевпорядниками проект землеустрою підлягає погодженню в наступних організаціях:
* місцеве управління Держгеокадастру;
* місцевий відділ архітектури та містобудування;
* інші організації (органи лісгоспу, водгоспу, охорони культурної спадщини, екології і т.і.) в окремих індивідуальних випадках.


== Реєстрація земельної ділянки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно ==
== Реєстрація земельної ділянки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно ==
Для того, аби зареєструвати ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно варто звернутись до нотаріуса та подати такі документи:
Після прийняття рішення про передачу у власність земельної ділянки необхідно звернутися до Державного реєстратора нерухомого майна для внесення відомостей до Державного реєстру речових прав.  
* копія паспорту та ідентифікаційного номеру;
* квитанція про сплату адміністративного збору
* рішення органу про передачу земельної ділянки;
* витяг з Державного земельного кадастру.
Витяг з Державного земельного кадастру можна отримати самостійно. Для цього потрібно зареєструватись на сайті у свій обліковий запис, знайти свою ділянку, натиснути на неї курсором та обрати пункт «Замовити Витяг про земельну ділянку», далі з’являється електронна форма заяви, яку необхідно заповнити.<br>
 
Для того, щоб замовити Витяг в електронному вигляді. Є одна з опцій, де вказано, де ви його отримаєте. Повинен бути підпис, печатка, всі реквізити. Нотаріус відкриває Реєстр, вносить туди дані про земельну ділянку і дає Витяг з реєстру. Цей акт занесення земельної ділянки в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно є народженням права власності на земельну ділянку.


З моменту проведення Державної реєстрації речового права власності на земельну ділянку ви стаєте законним її володільцем.
* '''Зверніть увагу!''' Власникам державних актів, що '''не внесені до системи Державного земельного кадастру та не містять кадастрового номера''' необхідно звернутися до землевпорядної організації та замовити розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на земельну ділянку. Після реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі  і отримання Витягу з ДЗК про земельну ділянку Вам необхідно звернутись до Державного реєстратора нерухомого майна для проведення державної реєстрації прав власності на земельну ділянку, яка зазначена в державному акті. За результатами державної реєстрації права власності в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, на земельну ділянку буде видано витяг з реєстру прав власності про реєстрацію права. Зазначені витяги разом з державним актом будуть засвідчувати право власності на земельну ділянку.
[[Категорія:Земельне право]]
[[Категорія:Земельне право]]
[[Категорія:Право власності на землю]]
[[Категорія:Право власності на землю]]

Версія за 12:40, 6 січня 2021

Нормативна база

Розмір земельної ділянки, що безоплатно передаються громадянам

Громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, відповідно до статті 40 Земельного кодексу України безоплатно можуть передаватися у власність або оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм, визначених законодавством.

Зокрема у статті 121 Земельного кодексу України передбачено право громадян України на безоплатну передачу земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:

 • для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство;
 • для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара;
 • для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара;
 • для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;
 • для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара;
 • для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.

Як знайти вільну земельну ділянку

Для того, щоб знайти вільну земельну ділянку, необхідно відкрити Публічну кадастрову карту з офіційного сайту Держгеокадастру та обрати в конкретному населеному пункті земельну ділянку, яка вас зацікавить. Усі земельні ділянки, які сформовані та мають кадастровий номер, виділені синім кольором. Натиснувши на зафарбовану ділянку, Ви отримаєте інформацію щодо площі земельної ділянки, цільового призначення та володіння даною земельною ділянкою. Інші ділянки, не виділені кольором, можуть бути вільними, або інформація про них не внесена до Державного земельного кадастру.

Порядок звернення за отриманням земельної ділянки

Для початку необхідно звернутися до органу місцевого самоврядування із заявою про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для передачі земельної ділянки у власність. До заяви додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (викопіюванням із публічної кадастрової карти).

Рішення про надання дозволу на розробку документації із землеустрою або про відмову у наданні такого дозволу (мотивовано) має бути прийнято в місячний строк.

Що робити, якщо відповіді не отримали, або отримали відмову

Орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об’єкта вимогам:

 1. законів, прийнятих відповідно до законів нормативно-правових актів;
 2. генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації;
 3. схем землеустрою;
 4. техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель;
 5. проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

У разі отримання відмови варто звернутись із запитом про надання публічної інформації щодо цієї конкретної земельної ділянки, яка, можливо, вже перебуває на стадії реєстрації іншою особою, абощо. Якщо обрана ділянка виявиться зайнятою, варто розпочати таку ж процедуру щодо іншої земельної ділянки, яка на публічній кадастровій карті — вільна.
Якщо ж впродовж 30-денного терміну ви не отримали жодної відповіді, вступає в силу принцип мовчазної згоди.
Зокрема, у разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання орган не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то зацікавлена особа у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Документи, які вимагає орган Держгеокадастру у листі – відмові не передбачені для подання заявником, тому з підстав їх відсутності відмова у затвердженні проекту землеустрою з/д незаконна.

Розробка документації із землеустрою

У разі прийняття уповноваженим органом рішення про надання дозволу на розробку документації із землеустрою потрібно замовити її виготовлення. Документація із землеустрою розроблятиметься виконавцем робіт із землеустрою (землевпорядною організацією) на підставі укладеного із замовником договору. Термін виконання робіт згідно із законодавством не може перевищувати 6 місяців.

Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) погодженню не підлягає.

Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов’язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об’єкт будівництва або планується розташування такого об’єкта подається також на погодження до структурних підрозділів районних державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури.

Внесення відомостей до Державного земельного кадастру здійснюється за заявою розробника документації із землеустрою та оцінки земель від імені замовника, якщо інше не передбачено договором на виконання відповідних робіт.

Затвердження документації із землеустрою

Після розроблення документації із землеустрою необхідно звернутися до органу місцевого самоврядування, який видав дозвіл на її розробку, із заявою про її затвердження.

До клопотання додаються:

 • екземпляр погодженої документації із землеустрою;
 • витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

Орган місцевого самоврядування розглядає подану заяву та документацію із землеустрою і приймає відповідне рішення (про її затвердження та передачу земельної ділянки у власність або про відмову у її затвердженні).

Рішення про затвердження документації із землеустрою є одночасно рішенням про передачу земельної ділянку у власність.

Реєстрація земельної ділянки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно

Після прийняття рішення про передачу у власність земельної ділянки необхідно звернутися до Державного реєстратора нерухомого майна для внесення відомостей до Державного реєстру речових прав.

З моменту проведення Державної реєстрації речового права власності на земельну ділянку ви стаєте законним її володільцем.

 • Зверніть увагу! Власникам державних актів, що не внесені до системи Державного земельного кадастру та не містять кадастрового номера необхідно звернутися до землевпорядної організації та замовити розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на земельну ділянку. Після реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі і отримання Витягу з ДЗК про земельну ділянку Вам необхідно звернутись до Державного реєстратора нерухомого майна для проведення державної реєстрації прав власності на земельну ділянку, яка зазначена в державному акті. За результатами державної реєстрації права власності в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, на земельну ділянку буде видано витяг з реєстру прав власності про реєстрацію права. Зазначені витяги разом з державним актом будуть засвідчувати право власності на земельну ділянку.