Помилково перераховані кошти іншій особі: процедура повернення: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
(Ці та попередні видалення у зв'язку з втратою чинності Закону № 2346, а також Інструкції № 22, стаття майже повністю потребує переробки, в процесі...)
Немає опису редагування
Рядок 2: Рядок 2:
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний кодекс України]  
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний кодекс України]  
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1591-20#Text Закон України "Про платіжні послуги"]  
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1591-20#Text Закон України "Про платіжні послуги"]  
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0163500-22#n11 Інструкція НБУ від 29.07.2022  № 163 "Про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг"]


== Помилкові перекази: поняття та види ==
== Помилкові перекази: поняття та види ==
Рядок 13: Рядок 14:
# Платника;
# Платника;
# Неналежного отримувача (наприклад результаті шахрайства чи кіберзлочину);
# Неналежного отримувача (наприклад результаті шахрайства чи кіберзлочину);
# Банку чи небанківські надавачі платіжних послуг;
# Банку чи небанківського надавача платіжних послуг.


Згідно аналізу ст.1212-1215 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#n5667 ЦКУ]грошові кошти на які був здійснений помилковий переказ внаслідок рахункової помилки та відсутності добровільності на операцію переказу підлягає поверненню як безпідставно набуті грошові кошти (майно).  
Згідно аналізу ст.1212-1215 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#n5667 ЦКУ]грошові кошти на які був здійснений помилковий переказ внаслідок рахункової помилки та відсутності добровільності на операцію переказу підлягають поверненню як безпідставно набуті грошові кошти (майно).  


Процедура повернення коштів залежить від встановлення на якому етапі та якою з сторін операцій була допущенна помилка.
Процедура повернення коштів залежить від встановлення на якому етапі та якою з сторін операцій була допущенна помилка.


'''Незалежно від причини помилки першочерговим невідкладним етапом повернення коштів є повідомлення банківської установи, платіжної системи (чи буд якого іншого посередника через якого здійснюється переказ) про наявність помилкового переказу.''' Таке повідомлення може бути здійснено наприклад на гарячу лінію чи службу підтримки банку, шляхом залишення заявки в онлайн банкінгу чи шляхом відвідин відділення установи, в ході яких клієнт повинен пояснити відому йому інформацію про помилковий переказ та заявити бажання повернути кошти чи заморозити операцію до встановлення обставин.
'''Незалежно від причини помилки першочерговим невідкладним етапом повернення коштів є повідомлення банківськоу установу, чи небанківського надавача платіжних послуг про наявність помилкового переказу.''' Таке повідомлення може бути здійснено наприклад на гарячу лінію чи службу підтримки банку, шляхом залишення заявки в онлайн банкінгу чи шляхом відвідин відділення установи, в ході яких клієнт повинен пояснити відому йому інформацію про помилковий переказ та заявити бажання повернути кошти чи заморозити операцію до встановлення обставин.
== Процедура повернення коштів помилково перерахованих  з вини банка ==
== Процедура повернення коштів помилково перерахованих  з вини банка ==
'''Чужі грошові кошти слід повернути протягом трьох робочих днів з дати отримання повідомлення банку'''
'''Чужі грошові кошти слід повернути протягом трьох робочих днів з дати отримання повідомлення банку'''

Версія за 09:51, 4 липня 2023

Нормативна база

Помилкові перекази: поняття та види

Помилковий переказце рух певної суми коштів, унаслідок якого з вини банку або іншого суб’єкта переказу відбувається її списання з рахунка неналежного платника та/або зарахування на рахунок неналежного отримувача чи видача йому цієї суми в готівковій формі.

Визначення неналежного отримувача та неналежного платника:

  • Неналежний отримувач— особа, якій без законних підстав зарахували на рахунок суму переказу або видали у готівковій формі;
  • Неналежний платник — особа, з рахунку якої помилково або неправомірно переказали кошти.

Помилковий переказ може відбуватись з вини:

  1. Платника;
  2. Неналежного отримувача (наприклад результаті шахрайства чи кіберзлочину);
  3. Банку чи небанківського надавача платіжних послуг.

Згідно аналізу ст.1212-1215 ЦКУгрошові кошти на які був здійснений помилковий переказ внаслідок рахункової помилки та відсутності добровільності на операцію переказу підлягають поверненню як безпідставно набуті грошові кошти (майно).

Процедура повернення коштів залежить від встановлення на якому етапі та якою з сторін операцій була допущенна помилка.

Незалежно від причини помилки першочерговим невідкладним етапом повернення коштів є повідомлення банківськоу установу, чи небанківського надавача платіжних послуг про наявність помилкового переказу. Таке повідомлення може бути здійснено наприклад на гарячу лінію чи службу підтримки банку, шляхом залишення заявки в онлайн банкінгу чи шляхом відвідин відділення установи, в ході яких клієнт повинен пояснити відому йому інформацію про помилковий переказ та заявити бажання повернути кошти чи заморозити операцію до встановлення обставин.

Процедура повернення коштів помилково перерахованих з вини банка

Чужі грошові кошти слід повернути протягом трьох робочих днів з дати отримання повідомлення банку

У судовому порядку банк вправі стягнути з неналежного отримувача суми помилкових переказів та пеню, у разі неповернення гроршей добровільно. Позовні вимоги банк обґрунтовує посиланням на наведені вище законодавчі норми та главу 83 Цивільного кодексу України («Набуття, збереження майна без достатньої правової підстави»). За змістом статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов’язана повернути потерпілому це майно.

Банк платника повинен робити усе, щоб повернути такі кошти, самостійно, не залучаючи платника чи належного отримувача.

Умови повернення помилково зарахованих грошових коштів можна прописати у договорі на розрахунково-касове обслуговування, що укладають між собою банк і клієнт під час відкриття рахунку.

У договорі між банком і платником, що постраждав, може бути передбачена й інша відповідальність за неправомірні дії банку. Банк-порушник має виконувати такі договірні зобов’язання.

Процедура повернення коштів помилково перерахованих з вини платника

Платник несе перед банком або іншою установою - учасником платіжної системи, що його обслуговують, відповідальність, передбачену умовами укладеного між ними договору.

Платник несе відповідальність за відповідність інформації, зазначеної ним в документі на переказ, суті операції, щодо якої здійснюється цей переказ. Платник має відшкодувати банку або іншій установі - учаснику платіжної системи шкоду, заподіяну внаслідок такої невідповідності інформації.

Платник зобов'язаний відшкодувати шкоду, заподіяну банку або іншій установі - учаснику платіжної системи, що його обслуговують, внаслідок недотримання цим платником вимог щодо захисту інформації і проведенням незаконних операцій з компонентами платіжних систем (платіжні інструменти, обладнання, програмне забезпечення тощо). При цьому банк або інша установа - учасник платіжної системи, що обслуговує платника, звільняється від відповідальності перед платником за проведення переказу.

Якщо помилку виявили оперативно і кошти ще не списали з рахунку платника, то й повертати їх не потрібно. Для цього потрібно подати до банку платника документ про відкликання платіжного доручення. Платник має право це зробити у будь-який час до списання платежу з його рахунку(п. 23.1 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні»,п. 2.29 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті). Документ про відкликання платник складає у довільній формі на папері або в електронному вигляді.

Якщо кошти вже списали, але ще не зарахували на рахунок отримувача, то для цього платник подає своєму банку документ про відкликання коштів. Банк платника того самого дня дає банку отримувача вказівку повернути кошти, і банк отримувача в день одержання вказівки повертає кошти за реквізитами, що в ній зазначили. Потім банк отримувача повідомляє свого клієнта, що кошти відкликав платник (п. 23.4 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні»,п. 2.29 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті).

У разі помилки платника та коли кошти вже зарахували на рахунок неналежного отримувача:

  1. Виявивши помилку, платник негайно надсилає неналежному отримувачеві вимогу повернути суму переказу. У вимозі зазначає дату перерахування коштів, точну суму помилкового переказу, повні й точні банківські реквізити платника для повернення коштів, а також строк для виконання вимоги та відповідальність за його порушення.
  2. Свої вимоги платник обґрунтовує наведеними вище законодавчими нормами і главою 83 Цивільного кодексу, яка регулює обов’язок особи, що набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), повернути потерпілому таке майно. У теорії права це називається кондикційними зобов’язаннями (лат. — той, що стосується вимоги про повернення).
    Отже, саме главу 83 Цивільного кодексу застосовує платник, коли висуває до неналежного отримувача вимогу повернути суму помилкового переказу.
  3. Вимогу надсилають цінним листом із описом вкладення і повідомленням про вручення або вручають неналежному отримувачеві кур’єром. На примірнику платника ставлять позначку про те, що її одержав отримувач. Аби пришвидшити реакцію неналежного отримувача, варто також надіслати йому вимогу електронною поштою та/або факсом.

Процедура повернення коштів помилково перерахованих з вини неналежного отримувача

В випадку якщо кошти було перераховано неналежному отримувачу з його вини слід встановити його причастність та спосіб в який він повипливав на процедуру переказу коштів, це наприклад може бути підміна реквізитів, заволодіння даними на фішинговому сайті, втручання в роботу банківських платіжних систем та інші, способи які можуть бути розцінені як методи шахрайства чи кіберзлочину. В такому випадку слід звертатись в поліцію з заявою про вчинення злочину.

Див. також:

'