Переуступка майнових прав: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
(Створена сторінка: [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#n256 Відступлення права вимоги] - операція з переуступки кредито...)
 
Немає опису редагування
Мітка: редагування коду 2017
 
(Не показано 24 проміжні версії ще одного користувача)
Рядок 1: Рядок 1:
[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#n256 Відступлення права вимоги] - операція з переуступки кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації.


Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
== Нормативна база ==
 
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#Text Податковий кодекс України]
== Законодавство: ==
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text Цивільний кодекс України]
 
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2664-14#Text Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»]
# [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#n256 Податковий кодекс України;]
* [https://reyestr.court.gov.ua/Review/36090187 Постанова Вищого адміністративного суд України від 19.11.2013 р. № К/800/17433/13 у справі № 2а-7912/12/1370]
# [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text кодекс України. Цивільний кодекс України.]
== Загальна інформація ==
 
'''Зобов'язанням''' є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов’язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text (ст. 509 Цивільного кодексу України)].<br />
== Підстави заміни кредитора у зобов'язанні ==
'''Відступлення права вимоги''' - операція з переуступки кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#Text (ст.14.1.255 Податкового кодексу України)] <br />
Кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок:
Кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).<br />
 
Можуть бути відступлені права вимоги за будь-якими договорами (купівля-продаж, постачання, позика, позичка, кредит тощо) будь-яким кредитором.<br />
* передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги);
== Істотні умови договору ==
* правонаступництва;
'''Істотними умовами договору про відступлення права вимоги є:'''
* виконання обов'язку боржника поручителем або заставодавцем (майновим поручителем);
* Форма договору про відступлення права вимоги. Правочин щодо заміни кредитора у зобов'язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов'язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові. Правочин щодо заміни кредитора у зобов'язанні, яке виникло на підставі правочину, що підлягає державній реєстрації, має бути зареєстрований в порядку, встановленому для реєстрації цього правочину, якщо інше не встановлено законом.
* виконання обов'язку боржника третьою особою.
* Двосторонній правочин (договір). Сторони -  первісний кредитор та новий кредитор, якому  первісний кредитор передає свої права.
 
* Оплатність. Може бути оплатним або безоплатним
Кредитор у зобов'язанні може бути замінений також в інших випадках, встановлених законом.
* Предмет договору - передача кредитором своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).
 
* Може передбачати правонаступництво, виконання обов'язку боржника поручителем або заставодавцем (майновим поручителем), виконання обов'язку боржника третьою особою.
Кредитор у зобов'язанні не може бути замінений, якщо це встановлено договором або законом.
== Спорідненість з договором купівлі-продажу ==
 
Договори відступлення права вимоги кваліфікуються як договори купівлі-продажу права вимоги (відповідно до [https://reyestr.court.gov.ua/Review/36090187 Постанови ВАСУ від 19.11.2013 р. № К/800/17433/13 у справі № 2а-7912/12/1370)].<br />
== Форма правочину щодо заміни кредитора у зобов'язанні ==
Предметом договору купівлі-продажу може бути право вимоги, якщо вимога не має особистого характеру. До договору купівлі-продажу права вимоги застосовуються положення про відступлення права вимоги, якщо інше не встановлено договором або законом.<br />
Правочин щодо заміни кредитора у зобов'язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов'язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові.
'''''Отже, договір купівлі-продажу та договір відступлення права вимоги відрізняються за своєю правовою природою, оскільки договір відступлення права вимоги не завжди є договором купівлі-продажу права вимоги, і навпаки.'''''
 
== Відмінності  відступлення права вимоги  від договору факторингу ==
Правочин щодо заміни кредитора у зобов'язанні, яке виникло на підставі правочину, що підлягає державній реєстрації, має бути зареєстрований в порядку, встановленому для реєстрації цього правочину, якщо інше не встановлено законом.
'''Факторинг''' вважається фінансовою послугою ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2664-14#Text ст. 4 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»])<br />
 
За договором факторингу (фінансування під відступлення права грошової вимоги) одна сторона (фактор) передає або зобов'язується передати грошові кошти в розпорядження другої сторони (клієнта) за плату (у будь-який передбачений договором спосіб), а клієнт відступає або зобов'язується відступити факторові своє право грошової вимоги до третьої особи (боржника). Зобов'язання фактора за договором факторингу може передбачати надання клієнтові послуг, пов'язаних із грошовою вимогою, право якої він відступає.<br />
== Обсяг прав, що переходять до нового кредитора у зобов'язанні ==
'''Відмінні ознаки договору факторингу від відступлення права вимоги''' :
До нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
* предметом договору є право грошової вимоги до іншої особи (строк платежу за якою настав (наявна вимога), а також право вимоги, яке виникне в майбутньому (майбутня вимога)
 
* фактор передає або зобов'язується передати в розпорядження іншої сторони грошові кошти
== Зобов'язання, в яких заміна кредитора не допускається ==
* Послуга є оплатною.  
Заміна кредитора не допускається у зобов'язаннях, нерозривно пов'язаних з особою кредитора, зокрема у зобов'язаннях про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю.
'''Зазначені ознаки слід  враховувати під час інтерпретації  договору відступлення права вимоги як факторингу''' .
 
== Див. також ==
== Порядок заміни кредитора у зобов'язанні ==
* [[Поняття та умови договору в цивільному праві]]
Заміна кредитора у зобов'язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом.
* [[Договір купівлі – продажу]]
 
* [[Договір факторингу]]
Якщо боржник не був письмово повідомлений про заміну кредитора у зобов'язанні, новий кредитор несе ризик настання несприятливих для нього наслідків. У цьому разі виконання боржником свого обов'язку первісному кредиторові є належним виконанням.
* [[Заміна кредитора у зобов'язанні]]
 
[[Категорія:Цивільне право]]
== Докази прав нового кредитора у зобов'язанні ==
[[Категорія:Договірне (зобов’язальне) право]]
Первісний кредитор у зобов'язанні повинен передати новому кредиторові документи, які засвідчують права, що передаються, та інформацію, яка є важливою для їх здійснення.
 
Боржник має право не виконувати свого обов'язку новому кредиторові до надання боржникові доказів переходу до нового кредитора прав у зобов'язанні.
 
[Категорія : Цивільне право]

Поточна версія на 13:55, 12 січня 2023

Нормативна база

Загальна інформація

Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов’язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку (ст. 509 Цивільного кодексу України).
Відступлення права вимоги - операція з переуступки кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації (ст.14.1.255 Податкового кодексу України)
Кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).
Можуть бути відступлені права вимоги за будь-якими договорами (купівля-продаж, постачання, позика, позичка, кредит тощо) будь-яким кредитором.

Істотні умови договору

Істотними умовами договору про відступлення права вимоги є:

  • Форма договору про відступлення права вимоги. Правочин щодо заміни кредитора у зобов'язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов'язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові. Правочин щодо заміни кредитора у зобов'язанні, яке виникло на підставі правочину, що підлягає державній реєстрації, має бути зареєстрований в порядку, встановленому для реєстрації цього правочину, якщо інше не встановлено законом.
  • Двосторонній правочин (договір). Сторони - первісний кредитор та новий кредитор, якому  первісний кредитор передає свої права.
  • Оплатність. Може бути оплатним або безоплатним
  • Предмет договору - передача кредитором своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).
  • Може передбачати правонаступництво, виконання обов'язку боржника поручителем або заставодавцем (майновим поручителем), виконання обов'язку боржника третьою особою.

Спорідненість з договором купівлі-продажу

Договори відступлення права вимоги кваліфікуються як договори купівлі-продажу права вимоги (відповідно до Постанови ВАСУ від 19.11.2013 р. № К/800/17433/13 у справі № 2а-7912/12/1370).
Предметом договору купівлі-продажу може бути право вимоги, якщо вимога не має особистого характеру. До договору купівлі-продажу права вимоги застосовуються положення про відступлення права вимоги, якщо інше не встановлено договором або законом.
Отже, договір купівлі-продажу та договір відступлення права вимоги відрізняються за своєю правовою природою, оскільки договір відступлення права вимоги не завжди є договором купівлі-продажу права вимоги, і навпаки.

Відмінності  відступлення права вимоги  від договору факторингу

Факторинг вважається фінансовою послугою (ст. 4 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»)
За договором факторингу (фінансування під відступлення права грошової вимоги) одна сторона (фактор) передає або зобов'язується передати грошові кошти в розпорядження другої сторони (клієнта) за плату (у будь-який передбачений договором спосіб), а клієнт відступає або зобов'язується відступити факторові своє право грошової вимоги до третьої особи (боржника). Зобов'язання фактора за договором факторингу може передбачати надання клієнтові послуг, пов'язаних із грошовою вимогою, право якої він відступає.
Відмінні ознаки договору факторингу від відступлення права вимоги :

  • предметом договору є право грошової вимоги до іншої особи (строк платежу за якою настав (наявна вимога), а також право вимоги, яке виникне в майбутньому (майбутня вимога)
  • фактор передає або зобов'язується передати в розпорядження іншої сторони грошові кошти
  • Послуга є оплатною.

Зазначені ознаки слід  враховувати під час інтерпретації  договору відступлення права вимоги як факторингу .

Див. також