Перепланування, переобладнання жилого будинку (квартири)

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Що таке перепланування та переобладнання?

До елементів перепланування жилих приміщень належать:

 1. перенесення і розбирання перегородок;
 2. перенесення і влаштування дверних прорізів;
 3. улаштування і переустаткування тамбурів;
 4. прибудова балконів на рівні перших поверхів багатоповерхових будинків.

Переобладнання - це улаштування в окремих квартирах багатоквартирних будинків індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових приладів; влаштування і переустаткування туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів.

Умови і порядок переобладнання, перепланування будинків

Переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень дозволяється робити після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів відповідно до законодавства.

Переобладнання жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень містить у собі - улаштування в окремих жилих будинках, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових приладів; влаштування і переобладнання туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів.

Переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, що призводять до порушення тривкості або руйнації несучих конструкцій будинку, погіршення цілісності і зовнішнього вигляду фасадів, порушення вимог протипожежної безпеки та засобів протипожежного захисту, не допускається.
Перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, що погіршує умови експлуатації і проживання всіх або окремих громадян у будинку або квартирі, не допускається.

Документи для одержання дозволу на переобладнання та перепланування

Пунктом 1.4.5 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій встановлено, для одержання дозволу на переобладнання або перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень їх власник або уповноважена ним особа, наймач (орендар) приміщення за згодою його власника подають до органу місцевого самоврядування заяву про надання дозволу на переобладнання або перепланування та, у разі необхідності, можуть подаватися такі документи:

 1. копія свідоцтва на право власності або договору найму (оренди) приміщення;
 2. копія поповерхових планів, завірених в установленому порядку;
 3. проект переобладнання або перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, погоджений в установленому порядку;
 4. згода власників, співвласників (наймачів) або уповноважених ними осіб на переобладнання та перепланування приміщень, що перебувають у їх спільній власності.

Безпосередньо заяву необхідно направляти до органу архітектури та містобудування відповідної міської ради.

Чого робити не можна?

При проведенні перепланування та переобладнання не допускається:

 1. порушення міцності або руйнування несучих конструкцій будинку, погіршення цілісності й зовнішнього вигляду фасадів;
 2. втручання в цілісність міжповерхового перекриття, об’єднання квартир по вертикалі з повним або частковим розбиранням міжповерхових перекриттів багатоквартирних будинків;
 3. порушення або демонтаж несучих опор, стін і балок багатоквартирних будинків;
 4. порушення або демонтаж вентиляційних колекторів, протипожежних пристроїв;
 5. обладнання санвузла та кухні над або під житловими приміщеннями квартир багатоквартирних будинків;
 6. зменшення загальної житлової площі житлового приміщення, внаслідок чого громадяни можуть потребувати поліпшення житлових умов;
 7. заміна в багатоквартирних будинках санвузлів та кухонь на житлові кімнати і навпаки;
 8. порушення цілісності внутрішньо будинкових систем електро-, тепло-, водопостачання та водовідведення, перенесення опалювальних приладів на лоджії та балкони;
 9. влаштовувати прибудови до перших поверхів багатоквартирних будинків у вигляді веранд, терас, господарських приміщень квартир тощо;
 10. об’єднувати, розширяти лоджії та балкони з приміщеннями квартир багатоквартирних будинків шляхом розбирання зовнішніх стін;
 11. приєднувати до квартир допоміжні приміщення загального користування будинків (гуртожитків), таких, як холи, коридори, підвали тощо.

Забороняється:

 1. перепланування під житлові квартири приміщень у підвальних, підземних, технічних поверхах, у нежитлових приміщеннях загального користування багатоквартирних будинків та гуртожитках;
 2. перевантажувати балкон шляхом влаштування його огорожі з цегляної кладки.

Хто несе відповідальність за наслідки, спричинені переплануванням чи переобладнанням?

Власник,наймач(орендар)жилого будинку, жилого чи нежилого у жилому будинку приміщення, що припустив самовільне переобладнання або перепланування, що призводить до порушення конструктивних елементів або засобів протипожежного захисту, зобов'язаний за свій рахунок привести це приміщення до попереднього стану. У разі, якщо самовільне перепланування або переобладнання приводить до погіршення технічного стану жилого будинку в цілому та порушуються права інших споживачів, зазначені роботи виконуються виконавцем послуг, питання відшкодування вартості цих робіт власником, наймачем (орендарем) жилого будинку, жилого чи нежилого у жилому будинку приміщення вирішується у судовому порядку.

Що робити, якщо виникають спори під час проведення робіт з перепланування та переобладнання?

Роботи з перепланування та/або переобладнання квартир проводяться з дотриманням правил добросусідства з урахуванням законних прав та інтересів мешканців сусідніх квартир. Спори, що виникають під час проведення робіт з перепланування та переобладнання квартир багатоквартирних будинків та гуртожитків, розв’язуються шляхом переговорів між учасниками спору або в судовому порядку. У разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов'язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову. Якщо проведення такої перебудови є неможливим або особа, яка здійснила (здійснює) будівництво, відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) будівництво. Особа, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, зобов'язана відшкодувати витрати, пов'язані з приведенням земельної ділянки до попереднього стану – про це говорить п.7, ст. 376 ЦКУ.

Що можна міняти без дозволу?

Про перепланування згадується в Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна (далі - Інструкція), затвердженою наказом Держбуду України 24.05.2001 р. У цьому документі Держбуд (у межах своєї компетенції нормативно-методичного забезпечення діяльності БТІ) класифікував житлові будинки і будівлі, господарські споруди, а також садові і дачні будинки, поділивши їх на відповідні категорії. В частині визначення категорії приватних будинків садибного типу це узгоджується з новими положеннями Цивільного кодексу України про садибі (ст. 381 ЦКУ).

Згідно вищевказаної Інструкції (п. 3.2) самовільним будівництвом не є:

 1. установка чи закриття дверних або віконних прорізів;
 2. збільшення або зменшення площі за рахунок демонтажу або установки перегородок, комор, знесення печей;
 3. перепланування, не пов'язана із змінами (збільшенням або зменшенням) площі приміщення.

У разі змін у приватному будинку (садибного типу) цих межах перепланування без узгодження не вважатиметься самовільним будівництвом. Фактично «самоволками» вважаються лише прибудови та/або знесення частин будинку, виконані без дозволів. Обмеження на зміну житлової та додаткової площ будинку в разі перепланування з дозволом чи без нього має велике практичне значення.Площа є однією з основних характеристик нерухомості. Будь-які її зміни (а особливо - внесені без дозволу) призводять до непогодження між правовстановлюючими документами на нерухомість і фактичним об'єктом нерухомості. А це може спричинити за непередбачені негативні ¬наслідки, пов'язані з правом власності.

Важливо знати, що згідно зі ст.ст. 100 та 152 Житлового кодексу України виконання власниками або наймачами робіт з переобладнання та перепланування жилого будинку і жилого приміщення приватного житлового фонду, які не передбачають втручання в несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування, не потребує отримання документів, які дозволяють їх виконання. Після завершення зазначених робіт введення об’єкта в експлуатацію також не потрібне. Проте, якщо внаслідок таких змін, здійснюваних наймачем в орендованому приміщенні, що входить до складу державного чи громадського житлового фонду, збільшилася чи зменшилася площа або змінилася кількість чи склад приміщень, їх здійснення допускається лише за письмової згоди наймодавця.

Ціна питання

Законодавством України не встановлено жодних обов’язкових платежів для отримання дозволу на перепланування квартири. Єдине, за що доведеться платити, це розробка проекту перепланування. Вартість цих послуг залежить від суб’єкта, в якого ви їх будете замовляти.