Пенсійне забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 09:33, 21 грудня 2016, створена Admin (обговорення | внесок) (Створена сторінка: == Нормативна база == * [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/796-12 Закон України "Про статус і соціальний за...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Види пенсій,які призначаються особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до ст.49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді:

  • державної пенсії;
  • додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст.50 Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі ст.51 Закону особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Статтею 52 передбачена щомісячна компенсація у разі втрати годувальника, яка призначається на кожного непрацездатного члена сім'ї, який був на його утриманні, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Право на щомісячну компенсацію в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи мають непрацездатні члени сім'ї годувальника, які були на його утриманні. При цьому дітям щомісячна компенсація призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Члени сім'ї, які вважаються непрацездатними і утриманцями, визначаються відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Для для обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи до органів Пенсійного фонду України має бути надана довідка про заробітну плату за роботу в зоні відчуження.
Згідно зі статтею 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами установами та організаціями (військкоматами).
Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи передбачений Постановою Кабінету міністрів України від 23.11.2011 № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Постанова передбачає застосування формульного підходу під час визначення заробітку для обчислення пенсії по інвалідності та у разі втрати годувальника.
До державної пенсії призначається додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, розмір якої для інвалідів-ліквідаторів становить по І групі – 50 відсотків, по ІІ групі – 40 відсотків, по ІІІ групі – 30 відсотків від прожиткового мінімуму визначеного для осіб, які втратили працездатність.
Крім того, постановою інвалідам-учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, гарантовано мінімальну пенсійну виплату. Так, у разі коли розмір пенсійної виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в інвалідів I групи - 285 відсотків, ІІ групи – 255 відсотків, ІІІ групи – 225 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів. Враховуючи те, що чорнобильські виплати визначаються виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, їх розмір перераховується у зв’язку з його зміною.

Звернення до органів Пенсійного фонду

Звернення до органів Пенсійного фонду подаються за місцем проживання та безоплатно. Для оформлення пенсії чи її переоформлення подається заява довільного зразка. Заява про оформлення пенсії чи її переоформлення розглядається, як правило, протягом одного місяця.

Підстави для відмови в оформлення пенсії чи її переоформленні

Підстави для відмови в оформлення пенсії чи її переоформленні в законодавстві чітко не визначені, однак в будь якому разі це порушення особою вимог Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, подача неправдивих даних тощо. Відмова в оформленні пенсії чи її переоформленні, протиправна бездіяльність в оформленні пенсії чи її переоформленні може бути оскаржена за правилами Кодексу Адміністративного Судочинства України до місцевого загального суду протягом шести місяців з дня прийняття протиправного рішення чи вчиненої бездіяльності -п.4 ч.1 ст.18 Кодексу Адміністративного Судочинства України; ч.2 ст.99 Кодексу Адміністративного Судочинства України