Оскарження рішень, дій та бездіяльності місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування: відмінності між версіями(Переглядів: 12579)

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
Немає опису редагування
 
(Не показано 32 проміжні версії 8 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
== Нормативна база ==
== Нормативна база ==
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254к/96-вр#Text Конституція України]
* [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80 Конституція України]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2747-15#Text Кодекс адміністративного судочинства України]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/586-14 Закон України "Про місцеві державні адміністрації"];
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/586-14#Text Закон України "Про місцеві державні адміністрації"]
* [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/393/96-%D0%B2%D1%80 Закон України "Про звернення громадян"];
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/393/96-вр#Text Закон України "Про звернення громадян"]
* [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/2747-15 Кодекс адміністративного судочинства України].
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1952-15 Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2073-20#Text Закон України "Про адміністративну процедуру"]
== Способи оскарження рішень, дій та бездіяльності місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування ==
Нерідко унаслідок рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади та місцевого самоврядування порушуються права та охоронювані законом інтереси громадян, підприємств та організацій. Одним із способів відновлення порушених таким чином прав є оскарження неправомірних рішень, дій чи бездіяльності органів, що мають владні повноваження:
* '''у досудовому порядку шляхом звернення до:'''
** Вищестоящого органу в порядку відомчої підлеглості – якщо такий орган існує. Наприклад, рішення районної державної адміністрації можна оскаржити до обласної державної  адміністрації.
** Вищестоящої посадової чи службової особи – наприклад, скарга на рішення сільського голови може бути подана до сільської ради.
** Омбудсмана (Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини) – якщо йдеться про порушення прав людини органами місцевого самоврядування або державної влади.
** Антикорупційних органів та органів контролю – у випадках, коли рішення або дії мають ознаки корупційних правопорушень (НАБУ, НАЗК, Державна аудиторська служба тощо).


== Способи оскарження рішень, дій та бездіяльності місцевих ОВВ та ОМС ==
* '''у судовому порядку передбачає:'''
Нерідко  унаслідок рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади та місцевого самоврядування порушуються права та охоронювані законом інтереси громадян, підприємств та організацій.
** Подання адміністративного позову до окружного адміністративного суду (за місцем знаходження органу, чиє рішення, дії або бездіяльність оскаржуються).
** Розгляд справи судом (з можливістю подачі апеляції та касації у відповідні судові інстанції).
** Виконання судового рішення (у разі визнання дій чи бездіяльності незаконними – їхнє скасування або зобов’язання вчинити певні дії).
== Куди подавати скаргу? ==
Скарга на дії чи рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, об'єднання громадян, засобів масової інформації, посадової особи подається '''у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі''', що не позбавляє громадянина права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства, а в разі відсутності такого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рішенням - '''безпосередньо до суду'''


Одним із способів відновлення порушених таким чином прав є оскарження неправомірних рішень, дій чи бездіяльності органів, що мають владні повноваження.
Скарги Героїв Радянського Союзу, Героїв Соціалістичної Праці, осіб з інвалідністю внаслідок війни розглядаються першими керівниками державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій '''особисто''' (стаття 16 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/393/96-вр#Text Закону України «Про звернення громадян»]).


Відповідно до статті 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» акти місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, актам Президента України та Кабінету Міністрів України або інтересам територіальних громад чи окремих громадян, можуть бути оскаржені до органу виконавчої влади вищого рівня або до суду.
Скарги на рішення загальних зборів членів колективних сільськогосподарських підприємств, акціонерних товариств, юридичних осіб, створених на основі колективної власності, а також на рішення вищих державних органів '''вирішуються в судовому порядку.''' <br>Акти місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, актам Президента України та Кабінету Міністрів України або інтересам територіальних громад чи окремих громадян, '''можуть бути оскаржені до органу виконавчої влади вищого рівня або до суду''' (стаття 43 [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/586-14 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»] ).
Таким чином, законодавством України передбачено право особи, чиї права порушено, обирати спосіб захисту шляхом  звернення до вищестоящого в порядку відомчої підлеглості органу чи службової особи або шляхом безпосереднього звернення до суду. При цьому подання скарги до вищестоящих органів не позбавляє особу права звернення до суду.
== Як подавати? ==
Громадянин може подати скаргу:


== Оскарження рішення, дії та бездільності місцевих ОВВ та ОМС до вищого органу або посадової особи в порядку підлеглості ==
* '''Особисто''' або через уповноважену особу.
Відповідно до статті 16 Закону України «Про звернення громадян» скарга на дії чи рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, об'єднання громадян, засобів масової інформації, посадової особи подається у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі, що не позбавляє громадянина права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства, а в разі відсутності такого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рішенням - безпосередньо до суду.
* '''В інтересах неповнолітніх чи недієздатних осіб''' – через їхніх законних представників.
Громадянин може подати скаргу особисто або через уповноважену на це іншу особу. Скарга в інтересах неповнолітніх і недієздатних осіб подається їх законними представниками.
* '''За дорученням громадянина''' – скаргу може подати інша особа, трудовий колектив або правозахисна організація (за умови оформлення відповідного уповноваження згідно із законом).
Скарга в інтересах громадянина за його уповноваженням, оформленим у встановленому законом порядку, може бути подана іншою особою, трудовим колективом або організацією, яка здійснює правозахисну діяльність.
До скарги додаються наявні у громадянина рішення або копії рішень, які приймалися за його зверненням раніше, а також інші документи, необхідні для розгляду скарги, які після її розгляду повертаються громадянину.
Особливості розгляду скарг громадян на рішення, дії або бездіяльність державних реєстраторів речових прав на нерухоме майно визначаються Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Особливості розгляду скарг громадян на реєстраційні дії, відмову в державній реєстрації, бездіяльність державного реєстратора визначаються Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".


До скарги '''додаються наявні у громадянина рішення або копії рішень, які приймалися за його зверненням раніше''', а також інші документи, необхідні для розгляду скарги, які після її розгляду повертаються громадянину.<br>
'''Оскарженням дій або бездіяльності державних реєстраторів нерухомості''' регулюється [http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/1952-15 Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"].<br>
'''Скаргами на реєстраційні дії щодо юросіб, ФОПів та громадських формувань''' регулюється [http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/1952-15 Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань"].
=== Строки оскарження ===
=== Строки оскарження ===
Скарга на рішення, що оскаржувалось, може бути подана до органу або посадовій особі вищого рівня протягом одного року з моменту його прийняття, але не пізніше одного місяця з часу ознайомлення громадянина з прийнятим рішенням. Скарги, подані з порушенням зазначеного терміну, не розглядаються.
Громадянин має право оскаржити рішення, яке його не влаштовує, '''у встановлені законодавством строки''':
Пропущений з поважної причини термін може бути поновлений органом чи посадовою особою, що розглядає скаргу.
Рішення вищого державного органу, який розглядав скаргу, в разі незгоди з ним громадянина може бути оскаржено до суду в термін, передбачений законодавством України.


=== Права громадян ===
* '''Загальний строк''' для подання скарги – '''1 рік''' з моменту ухвалення рішення.
Громадянин, який звернувся із скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування має право:
* Якщо громадянин дізнався про рішення пізніше, він може подати скаргу '''не пізніше ніж через 1 місяць''' з дня ознайомлення з ним.
- особисто викласти аргументи особі, що перевіряла скаргу, та брати участь у перевірці поданої скарги;
* '''Пропущений строк''' може бути поновлений, якщо причини пропуску є поважними. Це вирішує орган або посадова особа, яка розглядає скаргу.
- знайомитися з матеріалами перевірки;
* Якщо громадянин не згоден із рішенням вищого державного органу, він має право '''оскаржити його в суді''' у строки, визначені законодавством України.
- подавати додаткові матеріали або наполягати на їх запиті органом, який розглядає скаргу;
- бути присутнім при розгляді скарги;
- користуватися послугами адвоката або представника трудового колективу, організації, яка здійснює правозахисну функцію, оформивши це уповноваження у встановленому законом порядку;
- одержати письмову відповідь про результати розгляду скарги;
- висловлювати усно або письмово вимогу щодо дотримання таємниці розгляду скарги;
- вимагати відшкодування збитків, якщо вони стали результатом порушень встановленого порядку розгляду звернень.


=== Обовязки державного органу ===
Ці правила допомагають забезпечити '''доступність і справедливість процесу оскарження''' рішень державних органів та посадових осіб.(ст. 17 [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/393/96-%D0%B2%D1%80 Закон України "Про звернення громадян"]).
=== Права громадян ===
Громадянин , який звернувся із скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб має право:
* '''Особисто викласти аргументи''' – можна наполягати на зустрічі з посадовою особою, яка розглядає вашу скаргу.
* '''Ознайомитися з матеріалами перевірки''' – це означає, що ви можете отримати доступ до документів, які використовувалися при прийнятті рішення щодо вас.
* '''Надавати додаткові матеріали''' – якщо у вас є нові документи або докази, що підтверджують вашу правоту, їх можна додати до скарги.
* '''Бути присутнім при розгляді скарги''' – якщо орган проводить засідання щодо вашої скарги, ви маєте право бути там особисто.
* '''Користуватися послугами адвоката''' – якщо справа складна, можна залучити адвоката або правозахисну організацію.
* '''Отримати письмову відповідь''' – після розгляду скарги вам повинні надати офіційне рішення у письмовому вигляді.
* '''Захищати конфіденційність''' – ви можете вимагати, щоб розгляд вашої скарги залишався закритим від сторонніх осіб.
* '''Вимагати відшкодування збитків''' – якщо через порушення процедури розгляду звернень вам було завдано шкоди (наприклад, неправомірне стягнення коштів), ви можете вимагати компенсації (ст. 18 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/393/96-вр#Text Закон України "Про звернення громадян]).                                                                                                                                          Якщо вам відмовили у реалізації будь-якого з цих прав або порушили процедуру розгляду скарги, ви можете звертатися до '''вищих органів влади або суду'''.
=== Обов'язки органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, їх керівників та інших посадових осіб щодо розгляду заяв чи скарг визначені статтею 19 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/393/96-вр#Text Закон України "Про звернення громадян"] ===
Органи державної влади і місцевого самоврядування їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані:
Органи державної влади і місцевого самоврядування їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані:
- об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти скарги;
* '''Об’єктивно, всебічно та своєчасно перевіряти зміст звернення'''.
- у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді скарги скласти про це мотивовану постанову;
* '''Якщо доступ до певної інформації обмежений''', скласти обґрунтовану постанову про це.
- на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його скаргу;
* '''На вимогу заявника запросити його на розгляд справи''', що стосується поданої скарги.
- скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням;
* '''Скасовувати або змінювати рішення''', якщо вони суперечать законодавству або порушують права громадян.
- забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з скаргою рішень;
* '''Забезпечувати відновлення порушених прав''' та виконання прийнятих рішень у повному обсязі.
- письмово повідомляти громадянина про результати перевірки скарги і суть прийнятого рішення;
* '''Надати письмову відповідь із поясненням результатів розгляду скарги'''.
- вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина;
* '''Компенсувати збитки, якщо вони виникли внаслідок неправомірних рішень чи дій посадових осіб'''.
- у разі визнання скарги необгрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення;
* '''Визначити відповідальність осіб, з вини яких відбулося порушення прав заявника'''.
- не допускати безпідставної передачі розгляду скарг іншим органам;
* '''Якщо скарга визнана необґрунтованою, повідомити про порядок її подальшого оскарження'''.
- особисто організовувати та перевіряти стан розгляду скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.
* '''Не передавати розгляд скарг іншим органам без обґрунтованої причини.'''
* '''Регулярно аналізувати звернення громадян та інформувати населення про заходи, вжиті для вирішення проблем'''.
У разі необхідності та за наявності можливостей розгляд звернень громадян покладається на посадову особу чи підрозділ службового апарату, спеціально уповноважені здійснювати цю роботу, в межах бюджетних асигнувань.  
У разі необхідності та за наявності можливостей розгляд звернень громадян покладається на посадову особу чи підрозділ службового апарату, спеціально уповноважені здійснювати цю роботу, в межах бюджетних асигнувань.  


=== Строки розгляду скарги ===
Ці зобов’язання спрямовані на забезпечення '''ефективного розгляду звернень''' та '''захисту прав громадян''' у процесі комунікації з державними органами та іншими установами.  
Скарги розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у скарзі питання неможливо, керівник відповідного органу, або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала скаргу. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
На обгрунтовану письмову вимогу громадянина термін розгляду може бути скорочено від встановленого вище терміну.
Скарги громадян, які мають встановлені законодавством пільги, розглядаються у першочерговому порядку.


   
=== Строки розгляду скарги передбачений статею 20 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/393/96-вр#Text Закон України "Про звернення громадян"] ===
== Оскарження рішення, дії та бездіяльності місцевих ОВВ та ОМС в судовому порядку ==
'''Звичайні скарги''' розглядаються '''не більше одного місяця''' з дня їх надходження.
Відповідно до ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
 
Порядок звернення до суду регламентований процесуальним законодавством, зокрема Кодексом адміністративного судочинства України (надалі – КАС).
* '''Скарги, що не потребують додаткового вивчення''', мають бути вирішені '''не пізніше 15 днів'''.
Так , стаття 2 КАС визначає, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
* Якщо вирішити питання у місячний строк неможливо, '''керівник або його заступник''' можуть встановити інший строк, але '''не більше 45 днів'''. При цьому заявника обов’язково повідомляють про продовження терміну.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
* '''Громадянин може вимагати скорочення строку розгляду''', подавши відповідну '''обґрунтовану письмову заяву'''.
* '''Скарги осіб, які мають пільги''', розглядаються '''першочергово'''.
 
Ці правила гарантують, що звернення громадян не залишатимуться без розгляду і відповідь буде надана у встановлений законом час.
 
== Оскарження рішення, дії та бездіяльності місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в судовому порядку ==
'''Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб''' (ст. 55 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80#Text Конституції України]).
 
Порядок звернення до суду регламентований процесуальним законодавством, зокрема [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2747-15 Кодексом адміністративного судочинства України] (надалі – КАС).


=== Підсудність справ ===
'''Основне завдання адміністративного судочинства – це:'''
Місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:  
1) адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам;
2) усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
3) усі адміністративні справи у спорах фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Справи щодо оскарження дій або бездіяльності посадових чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади розглядаються і вирішуються місцевим загальним судом як адміністративним судом або окружним адміністративним судом за вибором позивача.
Відповідно до статті 19 КАС адміністративні справи вирішуються адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, тобто органу, рішення, дія або бездіяльність якого оскаржується. Адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які стосуються інтересів конкретної особи, вирішуються адміністративними судами за місцем проживання (перебування, знаходження) позивача, тобто особи, яка оскаржує рішення, дії, бездіяльність органу.
Стаття 181 КАС передбачає особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби. Учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.


=== Строки подання позовної заяви ===
* Справедливий, неупереджений і своєчасний розгляд спорів у сфері публічного права.
Адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду.
* Захист прав, свобод та інтересів фізичних і юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк.


=== Вимоги до позовної заяви ===
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Про подання позовної заяви суд повідомляє відповідача не пізніше ніж наступного дня після відкриття провадження у справі.
== Див. додатково ==
Адміністративна справа з приводу рішень, дій або
* [[Звернення до суду: провадження в адміністративній справі]]
бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.
[[Категорія:Адміністративне право]]
Стаття 106 КАС встановлює вимоги до позовної заяви
[[Категорія:Органи місцевого самоврядування]]
У позовній заяві зазначаються:  
[[Категорія:Місцеві державні адміністрації, інші органи державного управління в адміністративно-територіальних одиницях України]]
1) найменування адміністративного суду, до якого подається позовна заява;
[[Категорія:Територіальні органи]]
2) ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є;
[[Категорія:Суди]]
3) ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі;
[[Категорія:Пенсійне забезпечення]]
4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги;
5) у разі необхідності - клопотання про звільнення від сплати судового збору; про звільнення від оплати правової допомоги і забезпечення надання правової допомоги, якщо відповідний орган відмовив особі у забезпеченні правової допомоги; про призначення судової експертизи; про витребування доказів; про виклик свідків тощо;
6) перелік документів та інших матеріалів, що додаються.
На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні
вимоги, позивач зазначає докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом. До позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів, документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання.
Якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.

Поточна версія на 13:28, 31 березня 2025

Нормативна база

Способи оскарження рішень, дій та бездіяльності місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування

Нерідко унаслідок рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади та місцевого самоврядування порушуються права та охоронювані законом інтереси громадян, підприємств та організацій. Одним із способів відновлення порушених таким чином прав є оскарження неправомірних рішень, дій чи бездіяльності органів, що мають владні повноваження:

  • у досудовому порядку шляхом звернення до:
    • Вищестоящого органу в порядку відомчої підлеглості – якщо такий орган існує. Наприклад, рішення районної державної адміністрації можна оскаржити до обласної державної адміністрації.
    • Вищестоящої посадової чи службової особи – наприклад, скарга на рішення сільського голови може бути подана до сільської ради.
    • Омбудсмана (Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини) – якщо йдеться про порушення прав людини органами місцевого самоврядування або державної влади.
    • Антикорупційних органів та органів контролю – у випадках, коли рішення або дії мають ознаки корупційних правопорушень (НАБУ, НАЗК, Державна аудиторська служба тощо).
  • у судовому порядку передбачає:
    • Подання адміністративного позову до окружного адміністративного суду (за місцем знаходження органу, чиє рішення, дії або бездіяльність оскаржуються).
    • Розгляд справи судом (з можливістю подачі апеляції та касації у відповідні судові інстанції).
    • Виконання судового рішення (у разі визнання дій чи бездіяльності незаконними – їхнє скасування або зобов’язання вчинити певні дії).

Куди подавати скаргу?

Скарга на дії чи рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, об'єднання громадян, засобів масової інформації, посадової особи подається у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі, що не позбавляє громадянина права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства, а в разі відсутності такого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рішенням - безпосередньо до суду

Скарги Героїв Радянського Союзу, Героїв Соціалістичної Праці, осіб з інвалідністю внаслідок війни розглядаються першими керівниками державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій особисто (стаття 16 Закону України «Про звернення громадян»).

Скарги на рішення загальних зборів членів колективних сільськогосподарських підприємств, акціонерних товариств, юридичних осіб, створених на основі колективної власності, а також на рішення вищих державних органів вирішуються в судовому порядку.
Акти місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, актам Президента України та Кабінету Міністрів України або інтересам територіальних громад чи окремих громадян, можуть бути оскаржені до органу виконавчої влади вищого рівня або до суду (стаття 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» ).

Як подавати?

Громадянин може подати скаргу:

  • Особисто або через уповноважену особу.
  • В інтересах неповнолітніх чи недієздатних осіб – через їхніх законних представників.
  • За дорученням громадянина – скаргу може подати інша особа, трудовий колектив або правозахисна організація (за умови оформлення відповідного уповноваження згідно із законом).

До скарги додаються наявні у громадянина рішення або копії рішень, які приймалися за його зверненням раніше, а також інші документи, необхідні для розгляду скарги, які після її розгляду повертаються громадянину.
Оскарженням дій або бездіяльності державних реєстраторів нерухомості регулюється Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Скаргами на реєстраційні дії щодо юросіб, ФОПів та громадських формувань регулюється Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Строки оскарження

Громадянин має право оскаржити рішення, яке його не влаштовує, у встановлені законодавством строки:

  • Загальний строк для подання скарги – 1 рік з моменту ухвалення рішення.
  • Якщо громадянин дізнався про рішення пізніше, він може подати скаргу не пізніше ніж через 1 місяць з дня ознайомлення з ним.
  • Пропущений строк може бути поновлений, якщо причини пропуску є поважними. Це вирішує орган або посадова особа, яка розглядає скаргу.
  • Якщо громадянин не згоден із рішенням вищого державного органу, він має право оскаржити його в суді у строки, визначені законодавством України.

Ці правила допомагають забезпечити доступність і справедливість процесу оскарження рішень державних органів та посадових осіб.(ст. 17 Закон України "Про звернення громадян").

Права громадян

Громадянин , який звернувся із скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб має право:

  • Особисто викласти аргументи – можна наполягати на зустрічі з посадовою особою, яка розглядає вашу скаргу.
  • Ознайомитися з матеріалами перевірки – це означає, що ви можете отримати доступ до документів, які використовувалися при прийнятті рішення щодо вас.
  • Надавати додаткові матеріали – якщо у вас є нові документи або докази, що підтверджують вашу правоту, їх можна додати до скарги.
  • Бути присутнім при розгляді скарги – якщо орган проводить засідання щодо вашої скарги, ви маєте право бути там особисто.
  • Користуватися послугами адвоката – якщо справа складна, можна залучити адвоката або правозахисну організацію.
  • Отримати письмову відповідь – після розгляду скарги вам повинні надати офіційне рішення у письмовому вигляді.
  • Захищати конфіденційність – ви можете вимагати, щоб розгляд вашої скарги залишався закритим від сторонніх осіб.
  • Вимагати відшкодування збитків – якщо через порушення процедури розгляду звернень вам було завдано шкоди (наприклад, неправомірне стягнення коштів), ви можете вимагати компенсації (ст. 18 Закон України "Про звернення громадян). Якщо вам відмовили у реалізації будь-якого з цих прав або порушили процедуру розгляду скарги, ви можете звертатися до вищих органів влади або суду.

Обов'язки органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, їх керівників та інших посадових осіб щодо розгляду заяв чи скарг визначені статтею 19 Закон України "Про звернення громадян"

Органи державної влади і місцевого самоврядування їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані:

  • Об’єктивно, всебічно та своєчасно перевіряти зміст звернення.
  • Якщо доступ до певної інформації обмежений, скласти обґрунтовану постанову про це.
  • На вимогу заявника запросити його на розгляд справи, що стосується поданої скарги.
  • Скасовувати або змінювати рішення, якщо вони суперечать законодавству або порушують права громадян.
  • Забезпечувати відновлення порушених прав та виконання прийнятих рішень у повному обсязі.
  • Надати письмову відповідь із поясненням результатів розгляду скарги.
  • Компенсувати збитки, якщо вони виникли внаслідок неправомірних рішень чи дій посадових осіб.
  • Визначити відповідальність осіб, з вини яких відбулося порушення прав заявника.
  • Якщо скарга визнана необґрунтованою, повідомити про порядок її подальшого оскарження.
  • Не передавати розгляд скарг іншим органам без обґрунтованої причини.
  • Регулярно аналізувати звернення громадян та інформувати населення про заходи, вжиті для вирішення проблем.

У разі необхідності та за наявності можливостей розгляд звернень громадян покладається на посадову особу чи підрозділ службового апарату, спеціально уповноважені здійснювати цю роботу, в межах бюджетних асигнувань.

Ці зобов’язання спрямовані на забезпечення ефективного розгляду звернень та захисту прав громадян у процесі комунікації з державними органами та іншими установами.

Строки розгляду скарги передбачений статею 20 Закон України "Про звернення громадян"

Звичайні скарги розглядаються не більше одного місяця з дня їх надходження.

  • Скарги, що не потребують додаткового вивчення, мають бути вирішені не пізніше 15 днів.
  • Якщо вирішити питання у місячний строк неможливо, керівник або його заступник можуть встановити інший строк, але не більше 45 днів. При цьому заявника обов’язково повідомляють про продовження терміну.
  • Громадянин може вимагати скорочення строку розгляду, подавши відповідну обґрунтовану письмову заяву.
  • Скарги осіб, які мають пільги, розглядаються першочергово.

Ці правила гарантують, що звернення громадян не залишатимуться без розгляду і відповідь буде надана у встановлений законом час.

Оскарження рішення, дії та бездіяльності місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в судовому порядку

Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб (ст. 55 Конституції України).

Порядок звернення до суду регламентований процесуальним законодавством, зокрема Кодексом адміністративного судочинства України (надалі – КАС).

Основне завдання адміністративного судочинства – це:

  • Справедливий, неупереджений і своєчасний розгляд спорів у сфері публічного права.
  • Захист прав, свобод та інтересів фізичних і юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Див. додатково