Оскарження незаконних дій/бездіяльності працівника поліції

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 13:18, 17 березня 2017, створена Andrii.stadnyk (обговорення | внесок) (Створена сторінка: == Нормативна база == * [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 Кримінальний Кодекс України]; * [http://zakon0.rada...)

Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база


Основні аспекти

Поліція не завжди виконує свої обовязки відповідно до закону або свідомої їх порушує. Незаконними можуть бути як АКТИВНІ ДІЇ (неналежне спілкування — образи, лайки; незаконний огляд, незаконна перевірка документів, проведення опитування неповнолітніх (ст. 33 Закону України “Про національну поліцію”), а також БЕЗДІЯЛЬНІСТЬ (ігнорування усної чи письмової заяви про правопорушення; відмова називати своє ПІБ (ч. 3 ст. 18 Закону України “Про національну поліцію”, посаду; ненадання допомоги у небезпечній ситуації). Такі дії можуть бути суспільно небезпечними і містити склад злочину ( ст. 365 Кримінальний Кодекс України “Перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу”)

Досудовий порядок

Куди звернутись

На осіб, які вчинили незаконні дії/бездіяльність (не злочин) по відношенню до особи, яка не є учасником процесу: не законний огляд, неналежне спілкування, ігнорування, то на таких осіб подається скарга. Така скарга подається у письмовій формі на керівника поліції або до служби безпеки відповідного територіального органу в порядку Закон України "Про звернення громадян".
Також скарга може бути викладена усно за номером “102” або “0-800-50-02-02” (call-центр, куди можна повідомити про неправомірні дії поліції”). Також можна направити копію листа в місцеву прокуратуру, яка буде тримати справу на контролі.

Якщо скоєно злочин, то така заява про скоєння злочину подається відповідно до КПКУ до місцевої прокуратури (в майбутньому — Державному бюро розслідувань).

Вартість

Вартість подання скарги або заяви — безкоштовно.

Перелік та зразки необхідних документів.

Форма заяви на на незаконні дії працівника поліції – Додаток №1

Строки розгляду питання.

Відповідно до Закон України "Про звернення громадян", термін розгляду — невідкладно, але не пізніше 15 днів з дня надходження заяви. Цей термін може бути подовжено до 30 днів, про що повідомляють заявника.

Судовий порядок

Види судового розгляду питання порушення прав

На осіб, які вчинили незаконні дії/бездіяльність (не злочин) по відношенню до особи, яка є учасником процесу:
Адміністративного. Адміністративне затримання, особистий огляд, огляд речей і вилучення речей та документів, у тому числі посвідчення водія, тимчасове затримання транспортного засобу, відсторонення водіїв від керування транспортними засобами, річковими і маломірними суднами та огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, а також щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, може бути оскаржено заінтересованою особою у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) відносно органу (посадової особи), який застосував ці заходи, або до суду. (ст. 267 Кодекс України про адміністративні правопорушення)


Кримінального. Скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності.

Вартість

Вартість — безкоштовно. До суду, відповідно до Закону України “Про судовий збір”.

Строки розгляду питання

Скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування розглядаються не пізніше сімдесяти двох годин з моменту надходження відповідної скарги, крім скарг на рішення про закриття кримінального провадження, які розглядаються не пізніше п’яти днів з моменту надходження скарги.

Особливі випадки

Згідно до ст. 14 Закону України “Про безоплатну правову допомогу” є певні категорії-суб'єкти, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу (захист, здійснення представництва інтересів, складення документів процесуального характеру). Тому, якщо особа підпадає під категорію, вона має право на адвоката за рахунок держави (Закон України “Про безоплатну правову допомогу”).