Оскарження відмови уповноваженого органу у встановленні статусу особи з інвалідністю внаслідок війни за наявності довідки МСЕК

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 08:24, 28 березня 2018, створена Olena.vdovyka (обговорення | внесок) (Створена сторінка: == Нормативна база == * [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/3551-12/ed20150117 Закон України "Про статус ветеранів...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Особи, які належать до осіб з інвалідністю внаслідок війни

До осіб з інвалідністю внаслідок війни належать особи з числа військовослужбовців діючої армії та флоту, партизанів, підпільників, працівників, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків) чи пов'язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Другої світової воєн або з участю в бойових діях у мирний час та інші особи передбачені в ст. 7 Закону України “ Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

Порядок отримання статусу інвалід війни особою, що постраждала внаслідок Революції Гідності

 • необхідно направити звернення до Генеральної прокуратури із заявою про злочин та порушення кримінальної справи у зв’язку із отриманням особою тілесних ушкоджень під час Революції Гідності;
 • звернутися до лікарсько-консультативної комісії (ЛКК) у поліклініку за місцем реєстрації, фактичного проживання або лікування із зверненням про підготовку документів та направлення на проведення медико-соціальної експертизи з метою отримання групи інвалідності;

- Особа, яка вже пройшла МСЕК та має довідку про групу і причину інвалідності, надсилає до Міжвідомчої комісії з питань встановлення факту участі осіб у Революції Гідності та одержання ними під час участі у Революції Гідності ушкоджень здоров’я Міністерства охорони здоров’я України (далі — міжвідомча комісія) наступні документи:

 • заповнену заяву встановленого зразка;
 • копії сторінок паспорта громадянина України, на яких зазначені прізвище, ім’я, по батькові, дата і місце народження, серія та номер паспорта, ким і коли виданий паспорт, відмітка про реєстрацію місця проживання (1, 2 та сторінку із реєстрацією);
 • копії наявних медичних виписок;
 • копію довідки МСЕК про групу і причину інвалідності;
 • копію довідки слідчого про результати СМЕ.

- Міжвідомча комісія вивчає вищевказані документи та у місячний строк з дня надходження документів ухвалює рішення про встановлення факту участі особи у Революції Гідності.
- Ухвалене Міжвідомчою комісією рішення невідкладно надсилається ПОШТОЮ особі, яка подала документи на розгляд або дане рішення можливо ОТРИМАТИ ОСОБИСТО у секретаріаті міжвідомчої комісії.
- Для встановлення зв’язку між інвалідністю та ушкодженнями здоров’я, одержаними особою – особа звертається до МСЕК, ЯКА ПРОВОДИЛА медико-соціальну ЕКСПЕРТИЗУ щодо такої особи РАНІШЕ.
- МСЕК протягом п’яти днів установлює наявність або відсутність зв’язку інвалідності з ушкодженнями здоров’я, одержаними особою, щодо якої подані документи, під час участі у Революції Гідності та у разі прийняття позитивного рішення видає особі, яка подала документи, НОВУ довідку про групу та причину інвалідності (в новій довідці буде написано – “поранення, контузія, каліцтво, захворювання, одержане під час участі у Революції Гідності”).

Отримання статусу інвалід війни із числа учасників добровольчих формувань та волонтерами

Для осіб у складі добровольчих формувань, які не були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, але виконували завдання АТО у взаємодії зі Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною гвардією України та волонтерам необхідно:

 • зібрати документи, які підтверджують, що причиною інвалідності стало каліцтво, одержане під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведенн;
 • звернутися до МСЕК за місцем свого проживання із заявою щодо внесення до довідки МСЕК змін. Зокрема, в комісії потрібно просити змінити формулювання причини настання інвалідності із «Загальне захворювання» на «Поранення, контузії, каліцтва, одержані під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення»;
 • після отримання в МСЕК довідки звернутися до керівника добровольчого формування, до якого ви входили, з проханням подати клопотання про надання вам статусу інваліда війни в місцевий орган соцзахисту. До клопотання додаються документи, що підтверджують участь особи в АТО, або письмові свідчення не менш як двох свідків з числа осіб, які спільно з такою особою брали участь в АТО та отримали статус УБД, або інваліда війни, або учасника війни;
 • довідка керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України, Генерального штабу Збройних Сил України про виконання добровольчими формуваннями завдань АТО у взаємодії зі Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною гвардією України та іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами.

Оскарження рішень при отриманні довідок

У разі ухвалення негативного рішення про встановлення факту участі особи у Революції Гідності, отримання нею під час участі у Революції Гідності ушкоджень здоров’я, відповідне питання може бути повторно винесене на розгляд Міжвідомчої комісії за рішенням її керівника на підставі повторного звернення особи та/або після надходження нової інформації про особу.
Міжвідомча комісія може скасувати раніше ухвалене позитивне рішення у разі виявлення факту підроблення документів або подання недостовірної інформації про особу, або подання особою заяви про позбавлення її статусу інваліда війни.
Рішення Міжвідомчої комісії може бути оскаржено в судовому порядку.
У разі відмови пов'язати інвалідність з пораненням під час Революції гідності, ви маєте право оскаржити таке рішення МСЕК.

Куди звертатись за отриманням посвідчення інвалід війни

Відповідно до Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою кабінету Міністрів України від 12.05.1994 № 302, посвідчення є документом, що підтверджує, зокрема, статус інваліда війни та видається органами соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії (далі - МСЕК) про групу та причину інвалідності у місячний строк з дня подання документів.

Позбавлення статусу інвалід війни

Відповідно до ст. 8 Постанови № 685 від 08.09.2015 року "Про затвердження Порядку надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення" орган соціального захисту населення позбавляє особу статусу особи з інвалідністю внаслідок війни у разі:

 • наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення особою умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину під час участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення;
 • виявлення факту підроблення документів про участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення або надання недостовірних даних про особу;
 • подання особою заяви про позбавлення її статусу особи з інвалідністю внаслідок війни;

Рішення органу соціального захисту населення може бути оскаржене в судовому порядку.

Оскарження рішень УСЗН

Оскарження рішень про відмову у встановленні статусу інваліда війни або позбавлення статусу інвалід війни прийняте органами соціального захисту населення може бути оскаржене в судовому порядку.
Позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду.

Підсудність

Відповідно до ч. 2 ст. 20 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи про визнання відмови суб'єкта владних повноважень неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії розглядаються окружними адміністративним судами.

Строки подання позовної заяви та її розгляду

Особа може оскаржити відповідне рішення шляхом подання до суду адміністративного позову у строк не пізніше 6 місяців з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення свого права. Суд має розпочати розгляд справи по суті не пізніше ніж через шістдесят днів з дня відкриття провадження у справі, а у випадку продовження строку підготовчого провадження - не пізніше наступного дня з дня закінчення такого строку. Суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті(стаття 193 КАСУ).

Судовий збір

За подання до адміністративного суду позову немайнового характеру, який подано фізичною особою справляється судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір».) Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» з 01 січня 2018 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу складає 1762 грн. Тобто розмір судового збору за подачу позовної заяви до адміністративного складає: 1762 (розмір прожиткового мінімуму для працездатних) х 0,4 = 704, 80 грн.
Сплата судового збору здійснюється на розрахунковий рахунок суду, до підсудності якого відноситься розгляд справи у готівковій чи безготівковій формі. Судовий збір позивач має право сплатити через електронні сервіси Міністерства юстиції України, в тому числі, звернувшись до місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за місцем проживання. Реквізити для сплати судового збору можна дізнатися через сайт судової влади чи звернутися безпосередньо до місцевого суду.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір» можливе відстрочення, розстрочення сплати судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, зменшення його розміру або взагалі звільнення від сплати останнього. Рішення про останнє приймається у вигляді ухвали суду, прийнятої із врахуванням майнового стану сторони.

Пільги по сплаті судового збору

ст. 5 Закону України «Про судовий збір» передбачає пільги щодо сплати судового збору.

-інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів;

-учасники бойових дій, Герої України - у справах, пов’язаних з порушенням їхніх прав.