Мікрогрант від держави для створення власного бізнесу

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 12:00, 16 червня 2023, створена Yuliia.tumashenko (обговорення | внесок) (Створена сторінка: '''''Нормативно – правові акти:''''' *  [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/436-15#Text Господарський кодекс України;] * [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4618-17#Text Закону України “Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні” Кабінет Міністрів України, в...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Нормативно – правові акти:

Що таке грантова допомога

Грант (від англ. grant – безоплатна позичка) – це різновид цільового фінансування, тобто певна сума коштів, що надається на чітко окреслених умовах.

Урядовий проект “єРобота” передбачає надання українцям грантів для започаткування бізнесу, розвитку підприємництва та навчання. Він спрямований на активізацію підприємницької діяльності та стимулювання створення робочих місць. Проект включає 6 грантових програм, зокрема, українці зможуть отримати:

·        мікрогранти для створення власного бізнесу;

·        гранти для розвитку переробного підприємства;

·        державне фінансування закладки саду;

·        кошти для розвитку тепличного господарства;

·        грант на реалізацію стартапу, у тому числі в сфері ІТ;

·        кошти на навчання ІТ-спеціальностям.

Програма «Грант на власну справу»  розпочалася з 1 липня 2022 року. За цією програмою можна отримати мікрогрант на старт або розвиток бізнесу у розмірі від 50 до 250 тисяч гривень. Гроші можна витратити на придбання чи лізинг обладнання, закупівлю сировини та матеріалів, оренду приміщень. Обов’язковою умовою є створення нових робочих місць протягом 6 місяців з дня отримання коштів, бо метою надання безповоротної державної допомоги у формі мікрогрантів є сприяння зайнятості населення, створення або розвиток власного бізнесу.

Хто може подати заявку на отримання гранту:

Отримати фінансування можуть громадяни, суб’єкти мікропідприємництва чи малого бізнесу, фізичні особи, які:

·       громадяни України віком від 18 до 65 років;

·       не провадять свою господарську діяльність на тимчасово окупованій території, на території рф чи білорусі;

·        юридичні особи, засновниками яких є тільки фізичні особи – громадяни України;

·        які станом на дату подання заяви фактично не перебувають та не провадять свою господарську діяльність на тимчасово окупованій території України (Автономна Республіка Крим та м. Севастополь) або на територіях, які включені до переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого Мінреінтеграції, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;

·        не знаходяться під санкціями;

·        не є банкрутами;

·        не мають заборгованості перед бюджетом;

·        не були притягнуті до кримінальної відповідальності за корупційне правопорушення;

·        не працюють на інших підприємствах.

Процедура оформлення:

Для участі підприємцям необхідно підготувати бізнес-план за типовою формою, затверджену Міністерством економіки України. У бізнес-плані має бути прописана сума гранту, а не сума проекту. Далі - чітка структура всіх витрат і надходжень на період гранту, а це 12 кварталів, тобто 36 місяців. Якщо отримувач плануєте залучати власні надходження, їх треба прописати не тільки в заяві, а й в бізнес-плані.

Бізнес-план разом із заявкою можливо подати через Портал Дія. Заявка у термін до 10 днів оцінюється експертами АТ “Ощадбанк”. Експерти оцінюють кредитну історію та реєстраційні документи підприємця. Уповноважений банк проводить співбесіду з отримувачем для аналізу бізнесу, досвіду ведення бізнесової діяльності, бізнес-плану, отримання пакета документів, необхідних для здійснення оцінки поточного стану бізнесу, та уточнення інших деталей згідно з договором про взаємодію між Мінекономіки та уповноваженим банком.

Протягом періоду оцінювання уповноважений банк має право отримувати від отримувача інформацію щодо деталей проекту, фото та/або відео місць ведення бізнесу, підтвердження наявності в отримувача коштів для здійснення власного внеску.

Також учасники проходять перевірку Державною службою зайнятості, а також співбесіду у місцевому центрі зайнятості. Порядок проведення оцінювання заяв, критерії оцінювання та необхідна кількість балів (оцінка) для прийняття рішень Державним центром зайнятості визначаються Мінекономіки.

Служба на підставі оцінки банку, а також оцінки співбесіди, ухвалює рішення про надання мікрогрантів тим, хто набрав найбільшу сукупну кількість балів.

Розмір мікрогранту визначається відповідно до запиту отримувача, але не менше 50 000 гривень та з урахуванням кількості робочих місць, які зобов’язується створити підприємець: 150 тисяч гривень, якщо підприємець створює одне робоче місце та 250 тисяч гривень – за два.

Після ухвалення рішення про надання мікрогранту укладається договір, виключно суб’єктом господарювання, щодо якого Державна служба зайнятості прийняв рішення про надання мікрогранту та який відповідно може набути прав та обов’язків отримувача, передбачених цим договором. Інформацію про суб’єктів господарювання, щодо яких прийняте зазначене рішення, Державна служба зайнятості надає Уповноваженому банку. Умови цього договору доводяться до відома отримувачів шляхом оприлюднення його на сайті його тексту у вигляді файлу, на який накладено кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи Державної служби зайнятості.

Форма Договору про надання мікрогранту у редакції наказу Міністерства економіки України від 19.01.2023 № 447

Кошти спрямовуються на банківський рахунок отримувача. Підприємець може використовувати грант на:

1) придбання обладнання, необхідного для провадження господарської діяльності отримувачем, яке не підлягає відчуженню до виконання умов договору (крім випадків відчуження внаслідок звернення стягнення на нього уповноваженим банком відповідно до договору застави);

2) закупівля ліцензійного програмного забезпечення, свійських тварин та птиці, багаторічних насаджень, саджанців, посівного матеріалу, сировини, матеріалів, товарів та послуг, пов'язаних з реалізацією бізнес-плану (такі витрати повинні становити сумарно не більше 50 відсотків розміру мікрогранту);

3) послуги маркетингу та реклами (такі витрати повинні становити не більше 10 відсотків розміру мікрогранту);

4) орендна плата за нежитлове приміщення (такі витрати повинні становити не більше 25 відсотків розміру мікрогранту);

5) орендна плата за обладнання (такі витрати повинні становити не більше 10 відсотків розміру мікрогранту);

6) лізинг обладнання, крім автомобілів, мотоциклів та інших транспортних засобів особистого користування (такі витрати повинні становити не більше 50 відсотків загального розміру мікрогранту);

7) використання у підприємницькій діяльності прав інших суб'єктів господарювання (комерційна концесія).

Також в рамках програми учасник може отримати кредит до 2,5 млн грн під 0%, який забезпечуватиметься заставою майна, придбаного за рахунок мікрогранту.

Обов’язковою умовою договору мікрогранту є створення і збереження протягом 3 років робочих місць залежно від розміру мікрогранту, а також сплата суми мікрогранту у формі податків, зборів та ЄСВ.

У разі невиконання цих умов отримувач зобов’язаний повернути різницю між сумою отриманого мікрогранту та фактично сплаченими платежами.

Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості  здійснює моніторинг та контроль виконання умов договору мікрогранту, зокрема шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача, протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку або до повного виконання обов’язкової умови договору мікрогранту.

Причини відмови в наданні мікрогранту

Державний центр зайнятості має право відмовити отримувачу у наданні мікрогранту. Відповідно до Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу такими підставами є:

  • непрозорі або сумнівні очікувані результати реалізації (виконання) бізнес-плану;
  • негативна ділова репутація;
  • подання заяви на отримання мікрогранту більше одного разу;
  • отримання з відкритих джерел та реєстрів додаткових фактів/інформації щодо негативної ділової репутації отримувача, зокрема фактів приховування інформації;
  • відмова від співбесіди;
  • невідповідність поданих документів нормам законодавства України.
Картинка.jpg