Відмінності між версіями «Кримінальне провадження щодо окремої категорії осіб»

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до: навігація, пошук
Рядок 13: Рядок 13:
 
== Особи, щодо яких здійснюється особливий порядок кримінального провадження ==
 
== Особи, щодо яких здійснюється особливий порядок кримінального провадження ==
 
Відповідно до [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17 ст. 480 КПК] особливий порядок кримінального провадження застосовується стосовно:
 
Відповідно до [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17 ст. 480 КПК] особливий порядок кримінального провадження застосовується стосовно:
# народного депутата України;
+
# Народного депутата України;
# судді, судді Конституційного Суду України, а також присяжного на час виконання ним обов’язків у суді, Голови, заступника Голови, члена Вищої ради правосуддя, Голови, заступника Голови, члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
+
# Судді, судді Конституційного Суду України, а також присяжного на час виконання ним обов’язків у суді, Голови, заступника Голови, члена Вищої ради правосуддя, Голови, заступника Голови, члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
# кандидата у Президенти України;
+
# Кандидата у Президенти України;
 
# Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини;
 
# Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини;
 
# Голови, іншого члена Рахункової палати;
 
# Голови, іншого члена Рахункової палати;
# депутата місцевої ради;
+
# Депутата місцевої ради;
# адвоката;
+
# Адвоката;
 
# Генерального прокурора, його заступника, прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури;
 
# Генерального прокурора, його заступника, прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури;
 
# Директора та працівників Національного антикорупційного бюро України;
 
# Директора та працівників Національного антикорупційного бюро України;
# члена Національного агентства з питань запобігання корупції.
+
# Члена Національного агентства з питань запобігання корупції.
  
 
== Народні депутати ==
 
== Народні депутати ==

Версія за 14:52, 8 листопада 2018

Нормативна база

 1. Конституція України від 28.06.1996 № 254к/96-ВР
 2. Кримінальний процесуальний кодекс України від 13.04.2012 № 4651-VI
 3. ЗУ "Про статус народного депутата України" від 17.11.1992 № 2790-XII
 4. ЗУ "Про Регламент Верховної Ради України" від 10.02.2010 № 1861-VI
 5. ЗУ "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010 № 2453-VI
 6. ЗУ "Про уповноваженого Верховної Ради України з прав людини" від 23.12.1997 № 776/97-ВР
 7. ЗУ "Про статус депутатів місцевих рад" від 11.07.2002 № 93-IV
 8. ЗУ "Про Рахункову палату" від 02.07.2015 № 576-VIII
 9. ЗУ "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" від 05.07.2012 № 5076-VI
 10. ЗУ "Про Національне антикорупційне бюро України" від 14.10.2014 № 1698-VII
 11. ЗУ "Про запобігання корупції" від 14.10.2014 № 1700-VII

Особи, щодо яких здійснюється особливий порядок кримінального провадження

Відповідно до ст. 480 КПК особливий порядок кримінального провадження застосовується стосовно:

 1. Народного депутата України;
 2. Судді, судді Конституційного Суду України, а також присяжного на час виконання ним обов’язків у суді, Голови, заступника Голови, члена Вищої ради правосуддя, Голови, заступника Голови, члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
 3. Кандидата у Президенти України;
 4. Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини;
 5. Голови, іншого члена Рахункової палати;
 6. Депутата місцевої ради;
 7. Адвоката;
 8. Генерального прокурора, його заступника, прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури;
 9. Директора та працівників Національного антикорупційного бюро України;
 10. Члена Національного агентства з питань запобігання корупції.

Народні депутати

Згідно ст. 27 ЗУ "Про статус народного депутата України" народний депутат не може без згоди Верховної Ради України бути притягнутий до кримінальної відповідальності, затриманий чи заарештований.

Обшук, затримання народного депутата чи огляд особистих речей і багажу, транспорту, жилого чи службового приміщення народного депутата, а також порушення таємниці листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції та застосування інших заходів, що відповідно до закону обмежують права і свободи народного депутата, допускаються лише у разі, коли Верховною Радою України надано згоду на притягнення його до кримінальної відповідальності, якщо іншими способами одержати інформацію неможливо.

Притягнення до кримінальної відповідальності народного депутата України, його затримання або обрання стосовно нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою чи домашнього арешту не може бути здійснено без згоди Верховної Ради України (ч. 2 ст. 482 КПК).

Письмове повідомлення про підозру народному депутату України здійснюється Генеральним прокурором України (виконувачем обов’язків Генерального прокурора) (п.2 ч.1 ст.481 КПК). Подання щодо народного депутата повинно бути підтримано і внесено до Верховної Ради України Генеральним прокурором України.

Рішення про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання чи арешт Верховна Рада приймає відкритим поіменним голосуванням більшістю голосів народних депутатів від її конституційного складу, яке оформляється постановою Верховної Ради. Рішення Верховної Ради про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання чи арешт не переглядаються, крім випадку виявлення обставин, що не були відомі Верховній Раді під час розгляду відповідного подання (ч. 8 ст. 221 Регламенту).

Про прийняте рішення Голова Верховної Ради України негайно повідомляє Генерального прокурора (виконувача обов’язків Генерального прокурора) (ч. 9 ст. 221 Регламенту).

Судді, судді Конституційного Суду України, а також присяжного на час виконання ним обов’язків у суді, Голови, заступника Голови, члена Вищої ради правосуддя, Голови, заступника Голови, члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України

Згідно до ст. 49 ЗУ "Про судоустрій і статус суддів" без згоди Вищої ради правосуддя суддю не може бути затримано або утримувано під вартою чи арештом до винесення обвинувального вироку суду, за винятком затримання судді під час або відразу ж після вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Суддю не може бути притягнуто до відповідальності за ухвалене ним судове рішення, за винятком вчинення злочину або дисциплінарного проступку.

Суддя, затриманий за підозрою у вчиненні діяння, за яке встановлена кримінальна чи адміністративна відповідальність, повинен бути негайно звільнений після з’ясування його особи, за винятком:

 1. якщо Вищою радою правосуддя надано згоду на затримання судді у зв’язку з таким діянням;
 2. затримання судді під час або відразу ж після вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, якщо таке затримання є необхідним для попередження вчинення злочину, відвернення чи попередження наслідків злочину або забезпечення збереження доказів цього злочину.

Судді може бути повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення лише Генеральним прокурором України або його заступником.

Суддя може бути тимчасово відсторонений від здійснення правосуддя на строк не більше двох місяців у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності на підставі вмотивованого клопотання Генерального прокурора або його заступника в порядку, встановленому законом. Рішення про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя ухвалюється Вищою радою правосуддя.

Народні засідателі

Народним засідателем є громадянин України, який у випадках, визначених процесуальним законом, та за його згодою вирішує справи у складі суду разом із професійним суддею, забезпечуючи згідно з Конституцією України безпосередню участь народу у здійсненні правосуддя.

Народні засідателі під час розгляду і вирішення справ користуються повноваженнями судді (ст. 58 ЗУ "Про судоустрій і статус суддів"). Народні засідателі виконують обов’язки, визначені п. 1-5 ч. 5 ст. 55 ЗУ "Про судоустрій і статус суддів".

Кандидат у Президенти України

Особливості кримінального провадження щодо кандидата у Президенти України закріплені в Конституції України, Законі України "Про вибори Президента України". Відповідно до п. 2 ч . 1 ст.481 КПК України повідомлення про підозру кандидату у Президенти України повідомляється Генеральним прокурором України (виконувачем обов’язків Генерального прокурора).

Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

Відповідно до ч. 3 ст. 20 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» Уповноважений користується правом недоторканності на весь час своїх повноважень. Він не може бути без згоди Верховної Ради України притягнутий до кримінальної відповідальності або підданий заходам адміністративного стягнення, що накладаються в судовому порядку, затриманий, заарештований, підданий обшуку, а також особистому огляду.
Повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення може бути здійснено Уповноваженому лише Генеральним прокурором (виконувачем обов’язків Генерального прокурора).

Щодо осіб Рахункової палати

Особливий порядок кримінального провадження застосовується і щодо осіб Рахункової палати. Повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення Голові Рахункової палати або іншому члену Рахункової палати може бути здійснено лише Генеральним прокурором України (виконувачем обов’язків Генерального прокурора).

Адвокати

Особливості кримінального провадження щодо адвокатів полягає в тому, що адвокат здійснюючі свої професійні обов’язки забезпечує захист персональних даних про фізичну особу, які утворюють адвокатську таємницю, якими він володіє.

У зв’язку з виконанням адвокатом своїх професійних обов’язків, законодавець передбачає гарантії його діяльності, які стосуються заборони будь-яких втручань і перешкод в здійсненні адвокатської діяльності (ст. 23 ЗУ "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").

У разі проведення обшуку чи огляду житла, іншого володіння адвоката, приміщень, де він здійснює адвокатську діяльність, тимчасового доступу до речей і документів адвоката слідчий суддя, суд у своєму рішенні в обов’язковому порядку зазначає перелік речей, документів, що планується відшукати, виявити чи вилучити під час проведення слідчої дії чи застосування заходу забезпечення кримінального провадження, а також враховує вимоги п. 2-4 ч. 1 ст. 23 Закону.

Під час проведення обшуку чи огляду житла, іншого володіння адвоката, приміщень, де він здійснює адвокатську діяльність, тимчасового доступу до речей і документів адвоката має бути присутній представник ради адвокатів регіону. Для забезпечення його участі службова особа, яка буде проводити відповідну слідчу дію чи застосовувати захід забезпечення кримінального провадження, завчасно повідомляє про це раду адвокатів регіону за місцем проведення такої процесуальної дії.

Гарантією адвокатів, як окремої категорії осіб у кримінальному процесі, передбачено ст. 65 КПК України, в якій зазначено, що не можуть бути допитані, як свідки адвокати про відомості, які становлять адвокатську таємницю.

Письмове повідомлення про підозру адвокату здійснюється Генеральним прокурором, його заступником, керівником регіональної прокуратури в межах його повноважень (п. 1 ч. 1 ст. 481 КПК).

Генеральний прокурор України

Організація, засади і порядок діяльності Генеральної прокуратури України визначається Конституцією України, Законом України "Про прокуратуру", іншими законодавчими актами, міжнародно-правовими договорами, наказами та розпорядженнями. Особливості кримінального провадження щодо Генерального прокурора України, його заступника, це:

 1. повідомлення про підозру Генеральному прокурору України повідомляється заступником Генерального прокурора України;
 2. здійснення досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених Генеральним прокурором України, його заступниками, віднесено до повноважень слідчих органів державного бюро розслідувань, а до моменту створення відповідного органу – слідчих органів прокуратури;
 3. судове провадження здійснюється у складі суду, визначеному відповідно до ч. 12 ст. 31 КПК України.

Директор та працівники Національного антикорупційного бюро України, члени Національного агентства з питань запобігання корупції

Письмове повідомлення про підозру здійснюється Генеральним прокурором України (виконувачем обов'язків Генерального прокурора України).

З клопотанням про відсторонення від посади члена Національного агентства, який підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, має право звернутися у встановленому законом порядку Генеральний прокурор або його заступник (ч. 5 ст. 9 ЗУ "Про запобігання корупції").